صفحه نخست | از نگاه دیگران | نامه سید حسن خمینی دردمندانه بود (محمد هاشمی)

نامه سید حسن خمینی دردمندانه بود


محمد هاشمی رییس اسبق سازمان صدا وسیما نامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی را دردمندانه و مسئولانه خواند  وگفت : نامه اخیر حاج سید حسن خمینی خطاب به ریاست صدا و سیما واقعا از روی درد و دردمندی است و بیانگر این است که متاسفانه صدا و سیما به وظیفه رسالت تاریخی خود در انتقال تصویری منطبق با واقعیت به ویژه برای نسل جوان،عمل نکرده است.
وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران ، تصریح کرد : از آنجا که حاج سید حسن آقا، تولیت آستانه مقدس حضرت امام (س ) را بر عهده دارند و متولی انتشار افکار و اندیشه های آن بزرگوار هستند با ارسال این نامه وظیفه شرعی و قانونی خود را در مورد شخص امام(س)انجام داده اند و کاری درستی هم انجام داده اند که با صراحت درباره انتقال نادرست تصویرامام (س)اعلام موضع کرده اند .
وی با بیان اینکه از سخنان 45 دقیقه ای امام یک جمله انتخاب و منتشر می کنند گفت: در برنامه شاخص صداو سیما جملاتی از سخنان امام(ره)را با حذف جملات قبل و بعد از آن  پخش می کنند و کنار هم می گذارند و بدون توجه به اینکه آن سخنان در چه شرایطی مطرح شده است که نتیجه این کار نشان دادن  چهره خشنی از امام (س) است .
محمد هاشمی گفت : اینکه فرمایشات حکمت آمیز امام (ره)را دست چین کرده و بدون توجه به شرایط زمانی و مکانی بیان سخنان ،به مردم عرضه می کنند خواسته و ناخواسته، همانند اقدامات بیگانگان است که سعی در خدشه دار کردن شخصیت جامع بنیانگذار جمهوری اسلامی دارند.به ویژه آنکه رسانه های خارجی و ضد انقلاب هم از همین معرفی گزینشی و نامنطبق با واقیعت پیرامون امام(ره)استقبال کرده و آن را به عنوان سند ادعاهای خود علیه نظام و انقلاب مورد سوء استفاده قرار می دهند.
محمد هاشمی گفت:‌ازاین منظر،اقدام صدا و سیما که باید امیدوار بود ناخواسته باشد،تاسف آور است و حتما باید جبران شود.امام (س)را باید از بازی های جناحی و سیاسی جداکرد و همان گونه که سال ها این اقدام انجام شده، جایگاهی که زیبنده ایشان است ،باید ترویج کرد.آنها که نادانسته این کار را کرده اند،باید به عواقب اقدام خود بیندیشند و بدانند که از این رفتار،امام زیان نمی بیند.بلکه نظام زیان می بیند، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفتگو اظهار داشت:دهه فجر بهترین فرصت است که ویژگی ها و ارزش های انقلاب و امام (س)به تصویر کشده شود به ویژه برای نسل جوان که امام (ره) را ندیده اند باید تصویر صحیحی از امام ارائه شود.آنچه جدیدا از تلویزیون پخش می شود،بازتاب مخدوشی از واقعیت وجودی امام (س) است .
وی بار دیگر تاکید کرد :‌درمورد شخصیت امام(س) نباید وارد تحلیل ها و تفسیرهای خطی و گروهی و حناجی شویم،چون ایشان پدرهمه ما بودند. علاوه بر این صدا وسیما نباید در دهه فجر برای صحبت در مورد انقلاب وامام از چهره هایی استفاده کند که بسیار جوان هستند و اصلا شخصیت جامع امام (س) و شرایط اوایل انقلاب را درک نکرده اند.نسل اولی های انقلاب از روحانی،بازاری و دانشگاهی تا اقشار دیگر،تجارب زیادی از آن زمان دارند و انقلاب را با تمام وجود حس کرده،رحمت و الفت امام(س)را هم با تمام وجود دیده اند. هرچند بسیاری از آنها که از اول با امام بودند،گوشه نشین و عزلت نشین شده اند و جوان ها،تحلیلگر اوضاع شده اند باز هم سیما آنتن خود را در اختیار هر تازه از راه رسیده ای قرار می دهد.
رییس اسبق صداو سیما برنامه شاخص و محتوای گزینشی آنرا اقدام بی سابقه ای درخصوص حضرت امام (س) در رسانه ملی دانست و گفت :الان متاسفانه این کاری که دربرنامه شاخص می شود کار بی سابقه یی است ودر گذشته سابقه نداشته است .ضمن اینکه در پاسخ جناب آقای ضرغامی در تشریح دلایل انتخاب این برنامه از مقام معظم رهبری هزینه می کنند و به نحوی مساله  را منعکس کننده که از رهنمودهای ایشان دانستند که این نوع هزینه کردن ظلم به رهبری و امام است.
وی تاکید کرد :‌چون چهره امام در تاریخ و انقلاب و بین مردم یک چهره مهربان و با رافت اسلامی است و امام به دلیل اینکه رهبر یک انقلاب مبتنی بر اندیشه های اسلامی است و حضرت محمد (ص)پیامبر رحمت و عطوفت بودند.نشان دادن چهره ای خشن از امام خمینی (س)  هیچگونه توجیهی  اخلاقی  ندارد.
محمد هاشمی با اشاره به بخشی از پاسخ رییس صداو سیما به حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت:  آقای ضرغامی اعتراض کردند که چرا ایشان  گفته اند که از منابع موثق شنیده اند و بعد بیان داشته اند که شاید  کاخ نشنینان گفته باشند که به نظر من این  مساله تعجب آور است اولا پابرهنه ها در اندیشه امام کسانی اند که نیاز به رافت اسلامی دارند و امام بیشترین توجه را به آنها داشتند و توصیه می کرد.حال ترسیم یک چهره خشن برای جنوب شهری ما با چه منطقی سازگار است.
وی با بیان اینکه  تلویزیون رسانه ملی است و همه حق دارند از آن استفاده کنند و اظهار نظر کنند واین نیست که یک رسانه متعلق به بخشی ای خاص باشد.گفت :  آقای ضرغامی گفته اند این برنامه ها برای حل مشکلات 7 – 8 ماهه جامعه خوب  است اما این جا سئوالی مطرح است که آیا حل مشکلات امروز با خشونت بهتر حل می شود یا با عطوفت و منطق .این برداشت نادرست است که با خشونت می توان مشکلات را رفع کرد حل شود.
وی افزود : نکته بعدی اعتراض کردند که چرا حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی درباره غزه و فلسطین و موضوعات دیگر موضع نگرفته اندکه باید گفت  حاج حسن آقا مسئول موسسه نشرآثار و اندیشه های  امام هستند ، همانطور که دیگرانی که در صدا سیما هستند نسبت به آن مسایل موضع  نگرفته اند.
وی بااشاره به زمان ریاست خود درصداوسیماگفت:ما تقریبا هیچ به این شکل در صدا و سیما یک برنامه سازی نکردیم .ما هیچگاه تنها یک بخش مطلب درباره حضرت امام را اطلاع رسانی نمی کردیم.هیچگاه
بریده های سخنان امام را منتشر نمی کردیم  .این کار الان صدا وسیما- بی سابقه و کم سابقه است ودرگذشته نبوده است .مخصوصا در این جهت که چهره متفاوت و غیر واقعی ازامام و مردم نشان می دهد.

قبلیبعدی