صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در دیدار با مدیران و دانشجویان واحد یادگار امام دانشگاه آزاد: بزرگترین معجزه پیامبر(ص)، علی(ع) است

یادگار امام با اشاره به ظهور گروههای چون داعش در جهان اسلام گفت: دلیل پیدایش این گروهها خروج ازاعتدال و  عدم رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با مدیران و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام با اشاره به در پیش رو بودن عید غدیر خم، «جمع میان اضداد» را یکی از صفات ذکر شده برای مولی الموحدین(ع) عنوان کرد و اظهار داشت: این یک تعبیر کنایه آمیز بوده و می خواهد بگوید که وجود علی(ع) آنقدر بزرگ است که صفات متفاوتی در آن جمع شده است. وی در خصوص شجاعت و پهلوانی امیرالمؤمنین(ع) افزود: ایشان فرزندی به نام محمد حنفیه داشتند که شخصی پهلوان بود و در جنگ جمل وقتی اطراف شتر عایشه ازدحام زیادی شده بود پرچمدار لشکر بود؛ ایشان در آن هنگام از پدرشان می پرسند چرا پرچم را فقط به من می دهی؟ علی(ع) به او پاسخ می دهند که حسن(ع) و حسین(ع) فرزندان پیامبر(ص) هستند و باید نسل ایشان را ادامه دهند؛ اما تو فرزند منی.امروز نیز فرزندی پیامبر(ص) در میان مسلمانان دارای احترام بوده و حتی اهل تسنن از آنها با عنوان «شریف» یاد می کنند؛ آنها در طول این 1400 سال مانند نخ تسبیح عامل وحدت و حفظ دیانت شده اند. محمد حنفیه نقل می کند که آنقدر اطراف شتر عایشه ازدحام شده بود که چیزی را نمی شد دید؛ ناگهان کسی پرچم را از دستم گرفت و با شکافتن جمعیت به جلو رفت که دیدم پدرم علی(ع) است.

یادگار امام سپس به سایر ابعاد شخصیتی امام اشاره کرد و افزود: همین پهلوان وقتی که سرزمین های زیادی همچون ایران، روم، شام و... به سرزمین های اسلامی اضافه شدند ، بدلیل آنکه مردم آن مناطق به خوبی عربی سخن نمی گفتند دست به کار شد و به تدوین ادبیات و زبان عربی پرداخت. وی همچنین با اشاره به دیگر صفات علی(ع) مانند زهد و تقوا، فصاحت و بلاغت در سخن و... گفت: یکی از بزرگان تعبیر لطیفی دارد که می گوید بزرگترین معجزه پیامبر(ص)، علی(ع) است؛ زیرا وجود چنین شخصیتی در کنار پیامبر(ص) نشان می دهد که حوزه مغناطیسی پیامبر چقدر وسیع بوده استو شخص امیرالمؤمنین نیز تعابیر زیبایی از روابط خود با پیامبر(ص) دارند. سید حسن خمینی گفت: روز عید غدیر، روز امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر(ص) است و بزرگی امیرالمؤمنین(ع) فخر پیامبر(ص) است، زیرا در دامن او چنین شخصیتی تربیت یافت.

یادگار امام با اشاره به ذو ابعاد بودن شخصیت علی(ع) اظهار داشت: امروز در دنیای اسلام از چنین مسأله ای غافل هستیم و آنچه با نام داعش امروز پیدا شده است محصول چنین غفلتی است؛ اگر دو سال پیش به ما می گفتند در قرن فعلی کسانی پیدا می شوند که برده داری و بریدن سر انسانها را رواج می دهند، باور نمی کردیم؛ زیرا فارغ از تأسف آور بودن تمام کردن این کارها به نام اسلام، می توان گفت که دلیل پیدایش این گروهها خروج از اعتدال و رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است. وی ادامه داد: یکی از علمای عراق در خصوص داعش گفته است خیلی از افرادی که امروز به عراق آمده اند و قبلا نیز کمونیست بوده اند که ایرادی ندارد؛ اما مسأله این است که آنها می گویند فقط ما مسلمانیم و شما را می کشیم! سید حسن خمینی تصریح کرد: این فرهنگ داعش است که خود را حق مطلق می داند و دیگران را دارای حق حیات نداند که ممکن است این منش در دیگران نیز به انحاء و اشکال گوناگون وجود داشته باشد؛ لذا جامعه ما امروز محتاج تفکر علوی است و اگر امروز علی(ع) و بزرگانی چون امام راحل یاد می کنیم ما هستیم که محتاج آنان هستیم؛ نه آنها محتاج ما و شاید به همین خاطر است که پیامبر(ص) می فرمایند «ذکر علی(ع) عباده».

وی در پایان به دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه آزاد واحد یادگار امام توصیه کرد که سال جدید و حرکت و زندگی خود را آمیخته به نام علی(ع) و جمیع صفات ایشان کنند. در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسوی رئیس واحد یادگار امام شهرری دانشگاه آزاد گزارش کوتاهی از فعالیت های این واحد ارائه کرد.

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 19 مهر 1393
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_61348.aspx