صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سیدحسن خمینی: آیت الله جمی در شرایطی که نام امام هزینه داشت برای شهادت فرزند امام فاتحه برگزار کرد/ خدا کسانی که بزرگان و جانشین امام در دفاع مقدس را هدف قرار می دهند هدایت کند

سید حسن خمینی با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله جمی، گفت: خداوند کسانی که دانسته یا نداسته بزرگان دفاع مقدس، فرماندهان و جانشین امام در دفاع مقدس را مورد هدف قرار می‌دهند هدایت کند.

آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه و امام جمعه اهواز همراه با دکتر مقتدایی و هیأت مسولان این استان در مسیر ورود  حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به آبادان از وی استقبال کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران از خوزستان، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی که در میان جمع پرشور شیفتگان امام خمینی در  مراسم ششمین سالگرد رحلت آیت الله جمی در حسینیه ثار الله آبادان سخن می گفت، اظهار داشت: حضور در آبادان و مراسم آیت الله جمی در سالروز عملیات کربلای چهار سخن گفتن از هر گونه موضوعی به غیراز دفاع مقدس را بیراهه می سازد. دفاع مقدس ما جنگ نبود جهاد بود. دفاع مقدس ما تلاش گروهی محدود یا غیرمحدود برای سرزمین یا قطعه ای از کشور یا جغرافیا برای ثبت نام در دفتر تاریخ نبود.

وی افزود: دفاع مقدس ما جهاد مقدسی بود که فراتر از قطعه ای خاک یا محدوده جغرافیایی یا تاریخی قرار داشت و اگر به درستی تحلیل کنیم دوران هشت ساله دفاع مقدس قطعه ای درخشان را دربردارد که افقی نورانی در انسانیت فراتر از آب و خاک و جغرافیاست. سید حسن خمینی با بیان این که آبادان گره عمیقی با روزهای دفاع مقدس خورده است یادآور شد، داستان شکستن حصر آبادان از جمله این روزهاست که انقلابی در دوران رهبری امام بود. در آن اتفاق دستور امام دل رزمندگان را مستحکم  کرد و روح دشمن را لرزاند و آن را از دیوارهای شهر عقب کشاند. آبادان همچنین حماسه‌ای چون حماسه ذوالفقاری را در مهر 59 به خاطر دارد.

همچنین نقش بی بدیل صنعت نفت در دوران انقلاب، اعتصابات و  توانمندسازی نظام در دوران دفاع مقدس افتخاری برای کارمندان صنعت نفت است.  یادگار امام در ادامه سخنان خود با اشاره به ابعاد گوناگون تحلیل دفاع مقدس گفت: ببینید که امروز ما در کدام نقطه قرار داریم و آن ها که تانک هایشان را به آرزوی تسخیر این سرزمین فرستادن در کجا قرار دارند، اگر از حیث «نتیجه» به دفاع مقدس نگاه کنیم امروز تکلیف موضوع خیلی روشن است، اما آن روز صدام  فکر نمی کرد که شیفتگان امام خمینی در سرنوشت امروز عراق نقش آفرینی خواهند کرد و عظمت خون شهیدان را خواهیم دید.

باید دید که امروز آن ها کجا هستند و نام امام و شهدا و مبارزینی که ایستادند کجاست. صدامی ها آمدند و جمعی از جبهه مقابل خود را به شهادت رساندند اما امروز آن مهاجمین کجا هستند و امام کجا، همان گونه که باید بپرسیم در حادثه کربالا نام سیدالشهدا(ع) کجا و نام آن ها که مظفرانه با اسب بر نعش مبارک او و یارانش تاختند کجا؟

نمونه عظمت آن ها عظمتی است که هر ساله در اربعین دیده می شود. وی در ادامه یادآور شد،  آن ها نه تنها نتوانستند یک وجب از خاک ایران و خوزستان را جدا کنند بلکه خود به اضمحلال رسیدند و امروز در منجلاب تاریخ قرار دارند.

سید حسن خمینی سپس به تحلیل دفاع مقدس از حیث نیت پرداخت و بابیان این که ارزش آن انسان ها به نیت آن‌هاست، یادآور شد: نیت دشمنان ما کشورگشایی بود و در طول تاریخ همواره کسانی بوده اند که جنگیده اند تا نامشان ولو به بدی در تاریخ بماند که نمونه این افراد در سرزمین ما زیاد است. اما آنچه که دفاع مقدس را متمایز می کند این ها نیست بلکه آن دل های پاک برای خدا بودن و استمرار دفاع از ناموس و خاک به عنوان ودیعه خداوند و مایه شرافت و همیت است. دشمنان آمدند تا نفت ببرند اما نه نفت بردند، نه نام نیک، چون نیت خوبی نداشتند.

وی گفت ذره ذره ایران در حفظ خوزستان به ابروی اشاره امام آمدند و اجازه بردن نفت و جداکردن خاک ایران را ندادند و نیت پاک داشتند، لذا آن ها کشته نشدند بلکه شهید شدند و روی پیشانی بندشان نام مبارک محمد و علی و فاطمه و حسین بود و برای کلمه توحید جنگیدند. پدران و مادران و همسران و برادران آن ها نیز پدران و مادران و همسران و برادران خود ما و انسانیت، آرمان و شرافت ما هستند.

سید حسن خمینی سپس به تحلیل دفاع مقدس از حیث مباشران این جنگ پرداخت و یادآور شد: آن ها کسانی بودند که ایمان در وجودشان نبود؛ اما طرف مقابل مستظهر به دین و ایمان و اندیشه توحیدی بود و حسین فهمیده در همین افراد به زیرتانک رفت و امام او را رهبر جامعه خواند که از مباشران این دفاع بودند. نیروی جناح مقابل نیرویی شیطانی و غیرالهی بود و نیروی این سو مستظهر به ایمان و آغشته به اندیشه و خرد، لذا مدافعین خوزستان و مرمان ایران اسلامی به دنبال نام نبودند و دفاع مقدس را به عنوان یک لباس برای خودشان ندوختند، بلکه آن دفاع را به عنوان ایمان الهی برای آخرت خودشان ودیعه کردند. آن ها از جنگ برای خودشان پله کان درست نکردند بلکه ارتقای روحی و معنوی را از آن وامدار شدند. همچنان که برخی از رزمندگان هنگام برگشت از جبهه ها لباس رزم را در می آوردند تا مردم فکر نکنند آن ها منتی بر سرشان می گذارند که این ناشی از ایمان بود.

وی ادامه داد، طرف مقابل جنگید تا نام کسب کند اما طرف ایرانی برای اندوخته آخرت می جنگید بسیاری از رزمندگان نزد امام می آمدند و می گفتند دعا کنید ما شهید شویم و امام دعا می کردند که خدا پیروزتان کند.

یادگار امام با بیان این که طرف مقابل ما تا دندان مسلح بود و بسیاری از بخش های جنوبی ما هر چه داشتند در اختیار آن ها قرار دادند گفت: در طرف جبهه حق شهیدان بودند و گوشت و پوست انسان تبدیل به سلاح می شد و در مقابل آن همه سلاح این سلاح پیروز شد؛ زیرا آمیخته به ایمان و معرفت بود.

سید حسن خمینی با بیان این که ارزش وافر مرحوم جمی به ایستادگی در این فضا بود، افزود: اگر یاد ایشان را گرامی می داریم و از ایشان می گوییم برای این است که کسانی که آن روزها فرماندهان جنگ بودند  و از ذره ذره خاک کشور دفاع کردند فراموش نشوند زیرا فراموش کردن آن آرمان ها لطمه ای جبران ناپذیر به کشور می زند که تکرار شدنی نیست. مرحوم آیت الله جمی روزی پرچم امام را در این شهر برافراشت که مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی به شهادت رسیده بود و ایشان در مسجد خود فاتحه برای او برقرار کرد در حالی که آن روزها بردن نام فرزند امام در ایران لطماتی داشت که آیت الله جمی دچار آن ها هم شد اما او در مقابل رژیم شاه ایستاد و فاتحه برگزار کرد، گرچه تعداد کمی آمدند اما از السابقون السابقون اولئک المقربون.

وی ادامه داد: ایشان در فضای دفاع مقدس نگذاشت یک لحظه نماز جمعه تعطیل شود؛ در حالی که در بعضی روزها شاید تعداد مأمومین به انگشتان دو دست هم نمی رسید، اما او ایستاد و ایستادن در آن روزها ارزش داشت. به این جهت همه باید پاسدار آن ارزش ها باشیم و پاسداری از آن ارزش ها در گرو گرامیداشت یاد بزرگانی است که آن شعائر را آفریدند. وی تأکید کرد: بزرگانمان را با ادب یاد کنیم و آنان را تکریم کنیم و به بزرگی از آن ها سخن بگوییم.

سید حسن خمینی در پایان سخنان خود با بیان این که آیت الله جمی یادآور ایستادگی و مبارزه است، گفت: خداوند کسانی که دانسته یا نداسته بزرگان دفاع مقدس، فرماندهان و جانشین امام در دفاع مقدس را مورد هدف قرار می دهند هدایت کند.

گفتنی است پیش از آغاز سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم پور امام جمعه آبادان، مقتدایی استاندار خوزستان و ملا عمران عبادی نماینده عشایر عرب منطقه خوزستان حضور یادگار امام را خوش آمد گفتند، پیام مقام معظم رهبری در بزرگذاشت مرحوم آیت الله جمی پخش شد و سید خمینی سخنان خود در جمع شیفتگان امام  که با شعارهای صل علی محمد بوی خمینی آمد، دسته گل محمدی به شهر ما خوش آمدی به ابراز احساسات می پرداختند آغاز کرد.
حجج اسلام مرتضی اشراقی، نوه گرامی امام خمینی و علی اکبر آشتیانی، یادگار امام  را در این سفر همراهی می کنند.

دکتر مقتدایی استاندار خوزستان، پیش از سخنان یادگار گرامی امام، در مراسم بزرگداشت آیت الله جمی نماینده امام خمینی در خوزستان و امام جمعه آبادان طی دوران دفاع مقدس، با تقدیر از حضور یادگار گرامی امام گفت: بخشی از فرامین و متون تاریخی امام مهربانمان همچون تشکر امام از مهاجرین جنگ، کارکنان شرکت نفت و رزمندگان، و دستور رفع حصر آبادان، مربوط به مردم آبادان است و بخش اعظم این موضوع نیز برآمده از حضور و ارتباط صمیمانه مرحوم آیت الله جمی با امام خمینی محسوب می شود که دفتر او پایگاه رزمندگان در این شهر بود.

وی تأکید کرد: باید مناسبت سالگرد آیت الله جمی را تقویت کرده و غنا ببخشیم تا سیره او در نسل های بعدی تدوام یابد و البته او را در آنچه که خود دوست داریم خلاصه نکنیم. استاندار خوزستان در ادامه ی سخنان خود تأکید کرد: شرط موفقیت ما در تمام امور، انسجام، پیوستگی و استمرار راه شهدا و امام عزیزمان است.


برای مشاهده فیلم سخنرانی یادگار امام راحل می‌توانید روی تصویر زیر کلیک نمائید.

 

در ادامه گزارش تصویری مراسم مشاهده می‌گردد.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 7 دی 1393
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/PhotoNews-gid_60734-id_69043.aspx