صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در دیدار با اعضای حزب اعتدال و توسعه: در شناخت مشکلات جامعه نباید دچار شعارزدگی شد/ فقها نمی توانند بدون در نظر گرفتن شرایط جدید فتوا دهند +تصاویر و فیلم

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام با تأکید بر شناخت موضوعات و مسائل جدید جامعه گفت: احساس مسئولیت بدون شناخت، تبیین و تحقیق در مورد موضوع بعضا فاجعه آفرین است.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با اعضای حزب اعتدال و توسعه در حسینیه جماران، با طرح این سوال که اگر امام امروز در میان ما بودند چه انتظاری از ما داشتند؟ اظهار داشت: در پاسخ به این سوال که قابل تعمیم به خداوند و تمام اولیاء اوست، می توان گفت که «هرکس باید به وظیفه خود، هر روز بهتر از قبل عمل کند»، زیرا در این صورت رضایت خداوند و اولیاء او جلب می شود اما این پاسخ بر خلاف ظاهر آسان، دشوار است چرا که بدون شناخت یک «موضوع» نمی توان «حکم» و وظیفه مربوط به آن را شناخت.

وی یادآور شد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در احد و بدر جنگیدند، اما از سوی دیگر در حدیبیه صلح کردند؛ همانگونه که امیرالمؤمنین(ع) در مقطعی از زندگی خویش از حکومت کناره گرفتند و در زمانی دیگر در صفین جنگیدند؛ در مورد سایر ائمه نیز هیچ کدام از آنان مانند دیگری عمل نکردند زیرا بستر زمانه هرکدام متفاوت بود؛ لذا دیدیم که آنان بنا به شرایط زمان خویش به مبارزه و جنگ، صلح، ورود به حکومت و... اقدام کردند.

سید حسن خمینی ادامه داد: بنابراین  ما معتقدیم هر کدام از ائمه اگر جای دیگری بودند همانگونه عمل می کردند.

وی با تأکید بر اینکه تعمیم حکم یک مقطع تاریخی به دوره دیگر بدون توجه به شرایط، مغالطه است، تصریح کرد: هم استناد به اینکه چون رسول خدا(ص) در حدیبیه صلح کردند، پس صلح خوب است، غلط است و هم اینکه بگوییم چون علی(ع) در صفین جنگیدند، جنگ امر خوبی است، مغالطه است؛ شاهد این مدعا هم آنکه هیچ کدام از ائمه مانند دیگری عمل نکردند.

یادگار امام با تأکید بر شناخت موضوعات جدید در هر برهه زمانی افزود: افراد ممکن است به خاطر احساس مسئولیت زیاد فاجعه ایجاد کنند که داعش نمونه ای از آن در روزگار ماست؛ این گونه انسانها با فرض پاک بودن نیت شان، موضوع را درست تشخیص نداده اند.

سید حسن خمینی تأکید کرد: احساس مسئولیت بدون شناخت، تبیین و تحقیق در مورد موضوع بعضا فاجعه آفرین است.

یادگار امام با اشاره به تأکید امام در اواخر عمر مبنی  بر مبارزه با متحجرین که تاکنون مغفول واقع شده است، اظهار داشت: متحجر تعاریف متعددی دارد اما بر اساس تعریف رایج، متحجر کسی است که درک درستی از شرایط امروز جامعه ندارد و احکام قدیم را بدون توجه به شرایط می خواهد به زمان حال منتقل کند.

وی با بیان اینکه این افراد متصلب ولی دین دار هستند، افزود: اینجاست که ما بعضا با کسانی مواجه می شویم که جای مهر روی پیشانی دارند، روزه می گیرند و شب زنده دار هستند اما شرایط روزگار را نمی شناسند و درک درستی از موضوعات زمانه ندارند و نمی توانند ذهن خود را بر شرایط زمانه منطبق کنند.

سید حسن خمینی با اشاره به این روایت که «مومن به نور خدا نظر می کند»، گفت: این نگاه در شناخت موضوعات و مفاهیم اصلی معنا پیدا می کند و نه احکام، زیرا احکام خصوصا در مورد پدیده های انسانی همواره تغییر می کند.

وی گفت: بنابراین تک تک افراد جامعه، حزب شما و سایر احزاب و جامعه ما، محتاج شناخت موضوع است  که نیازمند تدبیر و دانش است، لذا باید مشکلات جامعه را شناخت و دچار شعارزدگی نشد.

وی با اشاره به سه روش برخورد با حوادث جدید، یادآور شد: روش اول این است که در قرآن و راویات به دبنال پاسخ به سوالات جدید باشیم و این همان اخباری گری است که اهل حدیث آن را دنبال می کردند و ائمه(ع) به شدت آراء آنها را رد کردند.

سید حسن خمینی روش دوم را انقطاع از منابع مربوط به گذشته خواند و ادامه داد: روش سوم برای برخورد با موضوعات جدید این است که با اتکاء به منابع، اجتهاد کنیم و این همان کاری است که ائمه(ع) به اصحابشان توصیه کردند، چرا که سوال جدید راه حل جدید و شرایط جدید حکم جدید می طلبد و نباید به دنبال پاسخ های از پیش داده شده باشیم.

وی با تأکید بر اینکه امروز فقها نمی توانند بدون در نظر گرفتن شرایط جدید فتوا دهند و فعالان اجتماعی بدون آن نمی توانند نظر دهند، گفت: امروز با گسترش علوم، مشورت و همدلی و نقش احزاب در جامعه پررنگ تر می شود، چرا که باید گروههای مختلف با هم بنشینند و از مسائل قومی گرفته تا موضوعات مربوط به روانشانسی اجتماعی، اقتصاد و... هم فکری کنند.

سید حسن خمینی تصریح کرد: صدور حکم در مورد اینکه فیلتر کنیم یا نکنیم و اینکه در مقابل موج های رسانه ای چه کاری انجام دهیم، بدون شناخت موضوع کار صحیحی نیست بلکه باید جمعی بنشینند و موضوعات را بازشناسی کنند.

وی نقش احزاب را در این مسیر مهم ذکر کرد زیرا در آن، جمعی از افراد که افکارشان به هم نزدیک است در مورد موضوعات مختلف هم اندیشی می کنند.

سید حسن خمینی  با بیان اینکه امام این مسأله را در دل جمهوری اسلامی پیش بینی کردند و نهادی را هم برای آن تعبیه کردند، یادآور شد: مجمع  تشخیص مصلحت نظام جایی است که قرار است عده ای در مورد موضوعات مورد اختلاف نهادهای قانونگذار تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: ممکن است مجلس به عنوان یک نهاد عرفی اقدامی را تصویب کند که شورای نگهبان آن را مغایر شرع بداند؛ اگر آنها نتوانند یکدیگر را قانع کنند امام مجمع تشخیص را پیش بینی کرده اند تا در مورد آن موارد بحث کنند چرا که بیان حکم بدون شناخت موضوع، غلط است.

سید حسن خمینی با بیان اینکه احزاب باید در زمینه شناخت موضوعات روز و بیان احکام و وظایف منطق با آنها خود را روز به روز قوی تر کنند، تصریح کرد: حزب فقط برای این نیست که عده ای دور هم جمع شوند تا قدرت را به دست بگیرند.

وی با تأکید بر بالا رفتن شناخت مومنین نسبت به مسائل روز، گفت: مومنین نسبت به جامعه و حیات سیاسی و اجتماعی خود مسئولیت دارند و نمی توانند نسبت به حوادث جامعه چشم بپوشند، بلکه باید نسبت به آنها حساسیت داشته باشند.

یادگار امام با تأکید بر نقش جلسات حزبی، آموزش و کمیته های مختلف آنها در شناخت موضوعات جامعه یادآور شد: جامعه ما امروز با موج جدیدی از مسائل روبه روست که بخش عمده آن محصول شرایط و روابط نوین جهانی است که شناخت این روابط کار را سخت می کند و اینجاست که نقش احزاب اهمیت می یاید.

وی ابراز امیدواری کرد که احزاب در همه مسائل اجتماعی از جمله انتخابات پیش رو بتوانند به نقش خود جامه عمل بپوشانند.

سید حسن خمینی در پایان، در پاسخ به اصرار حضار برای اعلام نظر در مورد حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: قطعا آنچه مسئولیت ما باشد، در صورتی که موضوع آن را بشناسیم، به آن عمل می کنیم.

پیش از سخنان یادگار امام آقای مرتضی بانک در سخنانی از عملکرد و سابقه حزب اعتدال و توسعه گزارشی ارائه کرد و بر ادامه سیاست در پیش گرفته شده در انتخابات 92 و عدم رقابت دوستان با یکدیگر تأکید کرد.

وی همچنین به نمایندگی از اعضای حزب اعتدال و توسعه از یادگار امام برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دعوت کرد و خطاب به سید حسن خمینی گفت: ان شاء الله شاهد آن خواهیم بود که شما در خبرگان نقش مهمی را ایفا کنید و لذا درخواست می کنیم که به تردیدها پایان دهید  تا در کنارتان در راستای توفیق و سازندگی کشور کارهای خود را انجام دهیم.

وی تأکید کرد: حضور سید حسن خمینی در خبرگان می توند برای کشور سازنده و امیدبخش باشد.

برای مشاهده فیلم مراسم می‌توانید روی تصویر زیر کلیک نمائید.

 

در ادامه بخشی از تصاویر این دیدار مشاهده می‌گردد. برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.

تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 2 آذر 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/n110268/