صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی با رییس جمهور سریلانکا دیدار کرد /رییس جمهور سریلانکا: ایران از دوستان خوب و صمیمی ما در دنیاست+ تصاویر

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام که به دعوت مسئولین سریلانکا به این کشور سفر کرده است با آقای مایتریپالا سیریسنا رییس جمهوری سریلانکا دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رئیس جمهور سریلانکا در این دیدار گفت: در چند هزار سال گذشته چیزهای زیادی از ایران و ایرانیان آموخته ایم؛ دوستی دو کشور نه به چند سال گذشته بلکه به چند هزار سال می رسد.

وی با بیان اینکه تاریخ سریلانکا نیز مثل ایران 5 هزار سال قدمت دارد، یادآور شد: کشور سریلانکا در گذشاه تاریخی خود بسیار پیشرفته بوده است. همچنان که تاریخ ایران را مطالعه می نماییم مشاهده می کنیم ایران به صورت غیر قابل باوری پیشرفته بوده است. در دوره کنونی  می توان گفت کشور ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار متمدن تر بوده است.

مایتریپالا سیریسنا گفت: تمدن انسانی دارای ابعاد روحانی، معنوی و مادی است که باید همه ابعاد آن به صورت توامان پیشرفت کند.

وی با تأکید بر اینکه در دنیای کنونی بایستی رابطه بسیار قوی درهمه ابعاد مذکور با یکدیگر داشته باشیم، گفت: ایرانیان نیز مانند ما مشکلاتی داشته اند؛ ما تا همین 5-6 سال گذشته درگیر جنگ داخلی بوده ایم. هر چند جنگ داخلی تمام شده اما مسائل بسیار بغرنجی با بعضی از کشورهای خارجی داریم که اکنون کنترل جنگ خارجی مشکل تر از جنگ داخلی است و ما برای حل این مسائل بایستی دوستان صادق و محکمی داشته باشیم که از نظر ما ایران یکی از دوستان صمیمی و خوب سریلانکا در دنیاست؛ به همین خاطر به دوستی نزدیک دو کشور  و به صداقت و استحکام شما باور داریم؛  به همین دلیل نیز به هیات شما خوش آمد می گوییم و از ورود شما به شدت خوشحال شدیم.

وی افزود: ما مسلمانان زیادی در سریلانکا داریم و اقوام  مختلف از جمله سینهالی ها به عنوان یک قوم غالب و اکثریت از ورود شما بسیار خرسندند. ما نیز درآینده نزدیک هیات های مختلفی به جمهوری اسلامی ایران اعزام می کنیم.

رییس جمهوری سریلانکا در تشریح این مراودات گفت: اولین هیات، یک هیات اقتصادی سطح بالا خواهد بود که سعی در تنظیم روابط اقتصادی دو کشور  خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بسیار مایلم شخصا کشور شما را از نزدیک ببینم، اظهار کرد: دو کشور باید صبورانه در خصوص مسائل مشترک بین المللی همکاری کنند، زیرا امروز زمانی است که باید مراقب روابط دو کشور باشیم و سطح آن را ارتقا بدهیم. ما دوستان اصلی خود را انتخاب نموده ایم و ایران یکی از این دوستان است.  بنابراین مایلم این روابط هر چه نزدیک تر و مستحکم تر شود.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: سریلانکا از نظر ایران از جمله کشورهایی است که از استقلال خود به خوبی دفاع کرده و همکاری های خوبی در سطح بین المللی با جمهوری اسلامی داشته است. سفر شما در آینده نزدیک می تواند سطح روابط دو جانبه و بین المللی دو کشور را در عرصه های مختلف ارتقا دهد.

وی همچنین از سفر وزیر نفت سریلانکا به ایران در هفته آینده ابراز خرسندی کرد و افزود: فرهنگ متعدد و متکثر لازمه و زیرساخت لازم برای تمام کشورهاست و ما این پایه  را در سریلانکا به خوبی مشاهده می کنبم که می تواند الگوی خوبی برای سایر کشورهای منطقه باشد.

سید حسن خمینی خطاب به آقای سیرینا گفت: پایه های دموکراسی در کشور شما مستحکم گردیده است و امیدوارم در سایه این همکاریها پایه های همکاری اقتصادی دو کشور نیز مستحکم شود.

وی ابراز امیدواری کرد که رییس جمهوری سریلانکا را در تهران ملاقات کند.

رئیس جمهور سریلانکا نیز با استقبال از پیشنهاد سید حسن خمینی برای تعمیق همکاری های اقتصادی دو کشور اظهار داشت: از پیشنهاد شما می توانیم بهره برداری کنیم و باید گفت زمان برای همکاری همه جانبه و گسترده برای دو کشور فراهم شده است که در زمینه های اقتصادی و بازرگانی این موضوع ملموس تر است و من به وزیر امور خارجه و سایر مقامات سریلانکایی دستورات لازم برای گسترش هر چه بیشتر روابط را صادر کرده ام.

وی در پایان گفت: مایلم با توجه به همکاری های شرکتهای ایرانی به ویژه در پروژه های فنی مهندسی از جمله سد و نیروگاه، این ساختار و این روابط هر چه بیشتر ارتقا یابد.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 18 تیر 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://