صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در جمع مهندسان ایرانی پروژه سد و نیروگاه «اوما اویا» سریلانکا حضور یافت

یادگار گرامی امام از پروژه ساخت سد و نیروگاه «اوما اویا» در سریلانکا که به همت مهندسان ایرانی در حال ساخت است، بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پایان این بازدید طی سخنان کوتاهی در جمع مهندسان و کارکنان این پروژه اظهار داشت: از اینکه می بینیم در یک کشور نسبتا دور توانمندی مهندسان ایرانی کار بزرگی را به انجام می رساند، به خود می بالیم و ضمن تبریک به یکایک عزیزان، از تلاش آنان تشکر می کنم.

وی سپس با ذکر این روایت امام صادق(ع) که «برای ما زینت باشید و باعث سرشکستگی ما نشوید»، افزود: زینت بودن برای دین، آیین، اهل بیت(ع) و کشور صورت های مختلفی دارد، اما امروز اینکه توانمندی تکنولوژیک، علمی و مدیریت ما کاری با عظمت را که در قیاس خود بزرگترین کار مهندسین ایرانی در طول تاریخ در خارج کشور است، یک زینت و عمل به دستور ائمه اطهار(ع) است؛ لذا قصد قربت کنید و دوستان خود را به این امر تشویق کنید که از این کار به عنوان یک تزیین و تعالی برای نام کشور عزیز و آیین مقدس مان استفاده کنید.

یادگار امام خطاب به مهندسان و کارکنان پروژه «اوما اویا» یادآور شد: روزگاری سردمداران کشور ما هنگام ملی کردن صنعت نفت می گفتند «ایرانی لوله هنگ هم نمی تواند بسازد» و راه اندازی کوچکترین صنعت را نیز باید در اختیار خارجی ها می گذاشتیم، اما امروز در این سوی شبه قاره هند ایرانی ها کاری را انجام می دهند که شرکت های بزرگ دنیا انجام می دهند؛ لذا به خود ببالید و با کار بزرگ تان باعث افتخار کشور شوید.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این پروژه آغاز حضور مهندسان ایرانی در سایر نقاط جهان شود، گفت: البته در این راه مشکلاتی مربوط به تحریم های ظالمانه هم وجود داشته است، اما در ادامه راه، کار را با سرعت و کیفیت خوب برای رضایت مشتری پیش ببرید تا ایرانی ها در آینده کارهای بسیار بزرگ مهندسی را به دست بگیرند. سید حسن خمینی یادآور شد: در ابتدای انقلاب شاید کسی فکر نمی کرد بتوانیم سیلو و سد بسازیم اما امروز کارهایی با چنین ابعاد بزرگی انجام می شود که جای خوشحال دارد.

طرح عظیم چند منظوره «اوما اویا» توسط شرکت فراب در کشور سریلانکا در دست اجرا است. این طرح شامل دو سد بتنی وزنی، 27 کیلومتر تونل، نیروگاه زیرزمینی 120 مگا واتی، سویچ یارد، خط انتقال برق فشار قوی به طول 23 کیلومتر و شفت های قائم متعدد با مجموع طول 845 متر می باشد. هدف اول از احداث این پروژه، انتقال سالیانه 150 میلیون متر مکعب آب از مناطق پر باران به مناطق خشک پایین دست جهت مصارف شرب و کشاورزی بوده است. همچنین سالیانه 290 گیگا وات ساعت برق نیز تولید و به شبکه برق سراسری کشور سریلانکا اضافه خواهد شد. این پروژه همچنین از محل دریاچه های سدهای اول و دوم آب شرب پایدار برای شهرهای واقع در بالادست سدها را نیز تامین خواهد نمود. در حال حاضر در این پروژه 1500 نفر مشغول به کار می باشند که از این میزان 350 نفر از مهندسین، تکنیسین ها و کارگران ماهر ایرانی هستند. این پروژه که ارزش قرارداد آن 529 میلیون دلار است، تا پایان سال 2017 تکمیل و تحویل کارفرما خواهد شد و پیشرفت فیزیکی طرح تا پایان ژوئن 2016 برابر با 63 درصد است.

یادگار گرامی امام روایتی از این بازدید را به همراه عکس هایی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد:

امروز توفیق شد و با حضور در جمع کارکنان و مهندسین ایرانى سد "اوما اویا" در سریلانکا با یکى از افتخارات مردان سرزمین خودمان آشنا شوم. جمعى حدود ٣٥٠ نفر ایرانى در کوه هاى بلند مرکز سریلانکا مشغول ساختن سد و انتقال آب در این کشور هستند. بى شک حضور مهندسین و توانایى هاى آنان در خارج از کشور و عرضه خدمات مهندسى به سایر کشور ها وقتى با موفقیت همراه باشد باعث افتخار هر ایرانى است. امروز با توجه به تعداد انبوه متخصصین مى توان به این نوع اشتغال زایى که همراه با صدور فرهنگ ایرانى و اسلامى ماست، همت گماشت. علاقه کارگران مرا در هر مرحله شرمنده کرد. امید است صنعت ما بتواند در آینده پروژه هاى بزرگى را به دست آورده و به سبب آنها ایران و ایرانى را بهتر به جهان معرفى کند.

گزارش تصویری این بازدید را در این لینک مشاهده کنید: http://jamaran.ir/PhotoNews-gid_127990-id_136437.aspx

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 22 تیر 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n136477/