صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در جمع اعضای جمعیت جوانان هلال احمر، يادگار امام: همه ما در قبال جامعه خویش مسئولیت داریم. ادای مسئولیت لطف به جامعه نیست. سعی کنیم تعقل را در جامعه بالا ببریم

یادگار گرامی امام جهل را دشمن همه انسان ها دانست و تأکید کرد: هرچه فرد عالم تر شود خیر و توانایی در او در انجام کارخیر بیشتر می شود؛ پس هرچه می توانید از انواع جهالت ها دوری کنید.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در تجدید میثاق جوانان هلال احمر با آرمان های امام خمینی (س) با بیان اینکه همه ما نسبت به محیط اطرافمان و جامعه خویش مسئولیت داریم، اظهار کرد: تفاوت پیامبران و دانشمندان در این است که دانشمندان یا نخبگان در مسیر صعودی جوامع پیدا می شوند. لذا در یک جامعه بدوی نمی توان امثال بوعلی سینا، ابوریحان، ادیسون و نیوتن را پیدا کرد؛ بلکه باید فضای مناسب  فراهم شود تا از درون آن چنین شخصیت هایی پدیدار شود.

وی با بیان اینکه پیامبران از این نظر در نقطه مقابل نوابغ هستند، تصریح کرد: پیامبران در موعد سقوط جوامع پیدا می شوند، لذا وجود آنان معجزه و خرق عادت است. بنابراین، نتیجه طبیعی جامعه عربی که دختر را زنده به گور می کند و هیچ دانش و فرهنگی ندارد، پیدایش پیامبر نیست، اما نتیجه طبیعی جامعه اسلامی بوعلی سینا است.

سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه همه ما مدیون جامعه هستیم، افزود: اگر جامعه شما مشکل دار باشد استعداد شما به ظهور نمی رسد؛ لذا مسئولیت ما در جامعه ادای دین است و لطفی نیست که ما به جامعه می کنیم.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر (ص) که می فرمایند «هر کس صبح کند و به امور مسلمانان همت نورزد، از آنان نیست»، یادآور شد: یکی از ابعاد کار هلال احمر که دوستان با نیت پاک به آن می پیوندند، ادای دین به جامعه است.

وی گفت: از زبان معصومین توصیه می کنم که دانش خود را در هر حوزه ای که هستید بالا ببرید. امیرالمؤمنین (ع) می فرماید «العلم اصل کل خیر و الجهل اصل کل شرّ». یعنی ریشه همه خیرها در علم و ریشه همه شروردر جهل است؛ امام خمینی نیز کتابی با عنوان «شرح حدیث جنود عقل و جهل» دارد و در آن توضیح می دهد، ریشه تمام خیرهای عالم در علم و ریشه همه شرّها در جهل است.

یادگار امام با بیان اینکه قدر جوانی را بدانید، افزود: یکی از مواردی که می شود قدر جوانی را دانست این است که علم خود را بالا ببرید. حدیث امیرالمؤمنین (ع) را وجهه همت خودتان کنید و در کنار مسئولیت اجتماعی، علم خود را بالا ببرید. هرچه فرد عالم تر شود خیر و توانایی او در انجام کارخیر بیشتر می شود؛ بنابراین، هرچه می توانید از انواع جهالت ها دوری کنید.

وی با تأکید بر اینکه سعی کنیم تعقل را در جامعه بالا ببریم، گفت: امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند«هر ظرفی پر می شود الّا علم». هرچه دانش فرد بالا رود وسعت شخصیت پیدا می کند. در زندگی جمعی، شخصی، سياسي و اجتماعي هرچه بیشتر به دوری از جهالت توجه کنید، زیرا دشمن همه انسان ها جهل است.

سید حسن خمینی اظهار کرد: وقتی دانش را کسب کردید، این توانایی مانند همه توانمندی های دیگر زکات دارد. امیرالمؤمنین(ع) زکات علم را در دو چیز می داند؛ زکات اول این است که علم را به کسی که نمی داند منتقل کنید. البته این علم الزاما علم دین نیست و می تواند دانش اقتصاد، سیاست، فرهنگ و هر چیز دیگری باشد. اما همه زکات علم این نیست؛ زکات دوم علم این است که تلاش کنید به آن علم عمل کنید.

وی در پایان سخنان خود گفت: مجموعه هلال احمر بر اساس مسئولیت ما نسبت به درد دیگران و حق آنها بر گردن ما، شکل گرفته است و ان شاء الله این تلاش ها مورد لطف و عنایت خداوند قرار گیرد.

به گزارش جماران، مسعود حبیبی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر پیش از سخنان یادگار امام در سخنانی گفت: جوانان حاضر به نمایندگی از یک میلیون جوان اینجا حاضر شدند تا در خدمت مردم باشند. آرمان و هدف ما کاهش آلام بشری و گسترش مهر و دوستی میان انسان ها است و اعضای جوان ما در راه خدمت به مردم آماده هستند و در جهت گسترش نوع دوستی فعال هستند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر اظهار داشت: امام تأکید بسیاری به حمایت از محرومان و رفع محرومیت داشت و در این راستا کمیته امداد و بنیاد مستضعفان را راه اندازی کرد. همچنین امام توجه ویژه ای به جوانان داشت. فرماندهان دفاع مقدس از میان جوانان انتخاب شد و جوانان همه جا مؤثر بودند. در انتخابات اخیر نیز نقش جوانان کاملا ملموس بود و راه ادامه دولت را هموار کرد.

وی افزود: دولت خدمات زیادی داشت که یکی از آنها تثبیت حق هسته ای بود و این افتخار مرهون جوانانی است که با ایثارگری خود باعث اقتدار ایران شدند. ما در سازمان جوانان هلال احمر با توجه به اصول مترقی خود در این جهت گام برداشتیم و امیدواریم بتوانیم آرمان های امام را محقق کنیم

حبیبی در پایان گفت: جا دارد یادی کنیم از آیت الله هاشمی که قدر امام و به ویژه علامه سید حسن آقای خمینی را می شناخت.

افشین علاء شاعر کشورمان نیز در این دیدار طی سخنانی گفت: اولین دیدارم با امام که در کودکی توفیق داشتم در اینجا به دیدار آن پیر سفر کرده بیایم بعد از نامه منظومی بود که به ایشان نوشتم. هرگز فکر نمی کردم این نامه به مقصد برسد اما روزی یکی از مسئولین شهر به منزل ما آمد و گفت که باید برای دیدار با امام آماده شوم.

وی خطاب به حاضران گفت: شما نسلی هستید که از رسانه ها، که متأسفانه ناقص به امام می رسند، امام را دیده اید؛ اما ما او را با چشم خودمان دیدیم.

این شاعر کشورمان افزود: در یک روز دل انگیز پاییز سال 61 این دیدار اتفاق افتاد و فکر کردم چطور می توانم به نسل آینده بگویم که امام که بود؟ امام با آگاهی بخشیدن، عشق را تجسم بخشیده بود؛ نه با بازی با عواطف مردم.

وی اظهار داشت: خدا را شکر می کنم وجود گرامی یادگاری مثل حاج حسن آقا در میان ما هست. اگر می خواهیم روحی که امام در این جامعه دمید را حفظ کنیم باید یادگار او را حفظ کنیم. اگر می خواهیم عظمت امام و نسلی که با امام بود را حفظ کنیم باید یادگار او را حفظ کنیم. باید خدا را شکر کنیم که بعد از حاج احمد آقا که مجاهدانه زیست، این یادگار امام خاضعانه با همه مردم دیدار می کند.

افشین علاء تأکید کرد: امام معدلی از همه خواسته ها بود. خضوع امام و تعلق داشتن به همه مردم را در یادگار امام متجلی می بینم. این نعمت را قدر بدانیم و سعی کنیم جوانی ما صرف تأسی از امام و یادگار ایشان شود.

مصطفی محمدیون دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز طی سخنانیگفت: سال 65 من اینجا (حسینیه جماران) حضور پیدا کردم. در یکی از عملیات ها برادر من به شهادت رسید و مادر من گفت فقط تقاضای من این است که با امام دیدار کنم و در این مکان خواسته مادر من محقق شد.

وی افزود: امروز ما به عنوان جمعیت هلال احمر در این مکان مقدس حضور پیدا کردیم. جمعیت هلال احمر ترجمان خواسته امام در کمک به محرومین و مستضعفین و ایجاد یک جامعه سالم است. جمعیت هلال احمر عملا در این راستا قدم بر می دارد.

محمدیون یادآور شد: جمعیت هلال احمر بر مبنای اهداف خود که منطبق با اهداف امام و اسلام است قدم برداشته و جمعیتی مردمی برای کمک به مردم است.

عكس هاي مربوط به اين مراسم را مي توانيد در اينجا ببينيد.

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 13 خرداد 1396
نویسنده:
مرجع:
آدرس: http://www.jamaran.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-16/663021-%D8%AA%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D9%82-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C