صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار گرامی امام راحل: اگر نیت ها پاک شود اخلاق برقرار خواهد شد

مسئولین و فعالین هیات های افغانی با حضور در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی امام راحل دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، یادگار امام راحل در این دیدار با تسلیت  سالروز شهادت امام سجاد (ع) گفت: بعد از حادثه عاشورا، جامعه اسلامی دستخوش مصائب بسیار بزرگی شده بود اما شاید بزرگترین مصیبتی که در جامعه اسلامی پدید آمده بود، از بین رفتن اخلاق بود. این بی اخلاقی هم فقط در میان حاکمان نبود، در میان مردم عادی هم بروز کرده بود. در چنین شرایطی کار بزرگ امام سجاد(ع) تاکید و توصیه و ترویج  اخلاق صحیح و اصلاح اخلاق فاسد جامعه و دعوت جامعه به اخلاق اسلامی بود به نوعی که ایشان پایه گذار یک اقدام فرهنگی می شوند.

یادگار امام راحل با اشاره به دعای مکارم اخلاق صحیفه سجادیه اظهار داشت: فراز های مختلف این دعا نشانگر توجه امام سجاد (ع) به اخلاق است؛ در این دعا امام بعد از صلوات بر پیامبر (ص)می فرمایند وَبَلِّغْ بِایمانى اَکْمَلَ الْایمانِ، وَاجْعَلْ یَقینى اَفْضَلَ الْیَقینِ، وَانْتَهِ بِنِیَّتى اِلى‏ اَحْسَنِ  النِّیَّاتِ، وَ بِعَمَلى اِلى‏ اَحْسَنِ الْاَعْمال اَللَّهُمَّ وَفِّرْ بِلُطْفِکَ نِیَّتى، وَصَحِّحْ بِما عِنْدَکَ یَقینى یعنی ایمانم را به درجه کامل‏ترین ایمان رسان، و یقینم را برترین یقین گردان، و نیتم را به بهترین نیت‏ها منتهى ساز، و کردارم را به بهترین کردارها تبدیل کن. بارخدایا، نیّتم را به لطف خود کامل و خالص گردان.

وی گفت: واقعیت این است که اگر نیت ها پاک شود و همه چیز برای خدا باشد اخلاق برقرار خواهد شد. منشا همه رذایل و بدی ها و زشتی ها چیزی نیست جز اینکه نیت ما پاک و احسن نباشد.

یادگار امام تاکید کرد: اگر همین درس و توصیه و سفارش امام سجاد را سرلوحه  قرار دهیم، جامعه اسلامی یک گام به پیش و بدی ها و ناپاکی ها به سمت بهبود و صلاح پیش خواهد رفت.

حجت اسلام و المسلمین سید حسن خمینی با بیان اینکه تمام بدی های این روزها ناشی از نبودن نیت پاک است، گفت: کسی برای خدا بدی نمی کند، تهمت نمی زند، دروغ نمی گوید، ربا و دزدی انجام نمی دهد؛ باید در این ایام برا ی تحول در جامعه از امام سجاد یاری گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برادران افغانی باید به خود باوری برسند و در کنار یکدیگر کشورشان را بسازند، گفت: در تاریخ، افغانستان در رشد اسلام و تقویت اسلام نقش مهمی داشته و حتی تاثیر گذار بوده است. تمدن اسلامی از ایران، تمدن ایرانی از خراسان و خراسان از افغانستان تاثیر گرفته است، بنابراین باید برادران افغان ما به خود باوری برسند تا مشکلاتشان حل شود.

وی در ادامه از تدین و دیانت افغانها به نیکی یاد کرد و با ذکر خاطره ای به نقل از مرحوم حاج احمد اقا خمینی گفت: در نجف یکی از برادران افغانی پیش حضرت امام رفت و اعلام کرد که می خواهد خمس خود را بدهد و چون فانوس فروش بود، چند فانوس به عنوان خمس داد و رفت. بعد از چند روز همان فرد برگشت پیش امام، گفت من تا کراچی رفتم اما وقتی کیفم را باز کردم، یک پیچ جامانده بود، بنابراین برگشتم تا آن پیج را بدهم. اینها نمونه ای از دیانت افغانها است.

یادگار امام راحل، افغانها را به خود باوری، تلاش و رفاقت دعوت کرد و در پاسخ به درخواست شرکت کنندگان از مسوولین دولت و به خصوص رییس جمهور خواست نسبت به تحصیل فرزندان مهاجرین افغانها توجه و مشکلات آنان را رفع کنند.

وی گفت: جلوگیری از ترک تحصیل فرزندان مهاجرین که بعضا ناشی از مشکلات مالی است، یکی از کارهای مهم در زمینه صدور انقلاب و بسط تمدن ماست. ضمن اینکه محرومیت فرزندان کسانی که در این سرزمین زندگی می کنند، با اخلاق اسلامی و روحیات ملت ما سازگار نیست.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 2 دی 1390
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_19873.aspx