صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار گرامی امام در جمع کارکنان و خادمان و زائران حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران: تکریم نمادها، تکریم یک هویت و اندیشه است

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام (س) در میان کارکنان و خادمان و زائران حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آیات شریف سوره کوثر قرآن کریم گفت: این آیات برای تمام طول تاریخ است. وقتی فردی به دیگری خیری می رساند گاهی اوقات این خیر محدود و مربوط به زمانی که او حضور دارد است و گاهی اوقات این خیر حتی بعد از مرگ هم شامل حال او می شود.

ما روایات زیادی داریم که می گویند چند چیز هست که حتی بعد از مرگ هم شامل حال فرد می شود. سنت حسنه ای که فرد باقی می گذارد تا وقتی که این سنت برقرار باشد ثواب آن به فرد خواهد رسید، ولد صالح، کتاب و علم و دانش موارد دیگری است که خیر آن پس از مرگ نیز به فرد می رسد. خیری که به یک نفر داده می شود گاهی محدود و گاهی نامحدود است. خیری که به پامبر داده شده از این جهت نامحدود است. در مقابل دشمنان پیامبر که همیشه می گفتند پیامبر ابتر است و دنباله ندارد خداوند می فرماید به تو خیر کثیری می دهیم که نه تنها برای زمان حضور خودت هست و نه تنها بعد از حضور تو نیز باقی است بلکه مانند یک چشمه جوشان است و تنها از او به دنیا نفع نمی رسد بلکه او پایه گذار نفع ها و خیرهای بسیار زیاد است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ادامه داد: در قرآن یک مثلی راجع به عمل نیک هست که می فرماید مانند سنبله گندم است. فرد یک بذر در زمین می کارد و هفتاد بذر برداشت می کند. خداوند در ازای یک بذر کار نیک شما هزاران بذر به شما می دهد. حالا این حجم خیری که از وجود مبارک صدیقه طاهره برای پیامبر پدید آمد چه مقدار بوده است؟

یادگار گرامی حضرت امام (س) افزود: حجم وجودی هر انسان برابر با میزان تاثیر ضرب در زمان تاثیر ضرب در جغرافیای تاثیر هر فرد است. برای اینکه بخواهید ببینید یک انسان وجودش تا چه اندازه ای تاثیر دارد باید دید این سه عامل تا چه انداه ای بوده است. چه مقدار بر جامعه خود تاثیر داشته، زمانی که این تاثیر استمرار داشته چقدر بوده و سه اینکه آیا این تاثیر مربوط به یک شهر و جغرافیا و قوم خاصی محدود بوده یا جغرافیای وسیعی را تحت تاثیر قرار داده است؟

وی گفت: حالا چنانچه فاطمه (س) را از پیامبر جدا بکنیم می ببینیم چه مقدار تاثیر پیامبر در جامعه انسانی کم می شود. میزان زیادی از این تاثیر ناشی از فرزندان فاطمه است و ناشی از ائمه اطهار است که به واسطه حضرت فاطمه به پیامبر منسوبند. همه هویت ائمه اطهار ناشی از پیامبر است اما این جلوه گری ناشی از وجود فاطمه زهراست. تعبیری که جامعه و اصحاب از ائمه اطهار داشته اند می گفتند یابن رسول الله. همه این آوازه ها از وجود مبارک پیامبر است اما سخن اینجاست که این وجود مبارک از کدام ناحیه منشا این خیر کثیر شده است؟

حسن خمینی ادامه داد: فرزندان زهرا در طول تاریخ چه مقدار تاثیر گذاشتند؟ و فریادگر ندای پیامبر بودند؟ آیا جز وجود مطهر صدیقه طاهره و اتصالی که اینها با پیامبر پیدا می کردند راه دیگری داشته است؟ در طول تاریخ همین سرزمین خودمان، هر جا امامزاده ای بوده کانون توجه و محیط معنویت و حوزه دینداری بوده و مردم جمع شده و به عبادت خدا پرداخته اند. نه تنها مرقد این بزرگواران تا این اندازه محل خیر بوده، زنده شان که بیشتر هم تاثیر گذاشته است. این روحیه عجیب میان ایرانیان و سایر مسلمانان وجود دارد که این مقدار به فرزندان پیامبر احترام می گذارند در حقیقت مانند این است که علم ها و پرچم های پیامبر را در میان خودشان حفظ می کنند. چرا تا این اندازه به پرچم ایران که تنها مقداری پارچه است احترام می کنیم؟ برای این است که این نماد است و تکریم آن تکریم پارچه نیست تکریم یک هویت و اندیشه ای است که در پس این پارچه وجود دارد. فرزندان زهرا در طول تاریخ پرچم هایی بودند که جامعه انسانی و اسلامی به آنها اتکا کرده است. هیچ کسی به پیامبر منسوب نماند جز از طریق فاطمه زهرا؛ تمام هویت پیامبر در وجود مبارک حضرت زهرا و وجود ائمه اطهار و بعد فرزندان آنها در اقصی نقاط جهان باقی مانده است. در بین صوفیه و اهل سنت و طیف های مختلف خواهید دید هر جا یک نفر به تعبیر ما سادات و به تعبیر اهل سنت شریف بوده تا چه اندازه منشا تاثیر شده است و به وجود مبارک پیامبر عمق داده است.

این مدرس حوزه علمیه قم افزود: تعبیر قرآن این است که درخت هایی که ریشه ندارند مثل شجره بحریه اند در فصل بهار به سرعت قد می کشند اما با اولین باد پاییزی خشک می شوند و از بین می روند. اما پیامبر، زهرا و فرزندانش در طول تاریخ و جغرافیای اسلامی ریشه های عمیق دوانده اند. هر جا امامزاده ای هست پشت آن مردم پیامبر را می بینند، او را به عنوان یابن رسول الله می بینند. هر جا نام صدیقه طاهره را می بینند یاد دین پیامبر می افتند. صدیقه طاهره باقی گذارنده معنویت، دین، شرف، حمیت، حریت و آزادگی در میان همه مناطق سرزمین های اسلامی در طول این 1400 سال بوده و بعد از هم خواهد بود. این معنای کوثر است. از اندونزی و مالزی تا نهایت مغرب و تا اروپا هر جا فرزندان زهرا بوده اند کانون توجه به پیامبر بوده اند. هر جایی که صدیقه طاهره و فرزندان او بودند پرچم پیامبر به احتزاز درآمده است. حضرت زهرا در خطبه ای که مقابل خلیفه اول دارند تعبیری زیبایی به کار می برند که "نشنیدی پدرم می گفت مرد با خانواده اش اکرام می شود؟" دروغ می گوید آن کسی که می گوید فاطمه را اکرام نمی کنم اما پیامبر را اکرام می کنم؛ تعبیر بسیار سنگینی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: ما امروز با یکی از جلوه های این کوثر مواجهیم. امام بزرگوار ما به عنوان یکی از فرزندان زهرا باعث دینداری و بازگشت معنویت و عنایت مردم به خداوند می شوند. این فریاد حتی از سرزمین ما فراتر رفته و امروز در جهان اسلام و انشاالله در آینده در تمام جهان بشریت طنین انداز خواهد شد. این باز هم تاثیر کوثر پیامبر است این ادامه همان "انا اعطیناک الکوثر" است. وجود مبارک پیامبر با حضرت زهراست که در تاریخ جاری و ساری شده است و امام ما یکی از همین کوثرها و جوشش هاست.


تاریخ و زمان انتشار: شنبه 23 اردیبهشت 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21464.aspx