صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سیدحسن خمینی در جمع عاشقان میلیونی امام خمینی: امام حقیقتا از صالحین بود نام او نیک شد و پیام او برای آیندگان باقی ماند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم بزرگداشت امام خمینی در حرم مطهر، ضمن تسلیت سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب، به تشریح آیاتی از قرآن کریم درباره حکومت صالحین پرداخت و اظهار داشت: بنابه آیه قرآن، حضرت ابراهیم دعایی دارند که می فرمایند؛ "رب هب لی حکما وألحقنی بالصالحین و اجعل لی لسان صدق فی الآخرین". حکم مرا از صالحین قرار بده و لسان صدق مرا برای آیندگان برسان. لسان صدق یکی از اموری است که مفسرین درباره آن بسیار صحبت کرده اند. برخی گفته اند خداوندا نام مرا در میان آیندگان قرار بده و برخی هم گفته اند، لسان صدق به این معنی است که پیام مرا در میان آیندگان قرار بدهند.

وی افزود: طبیعی است،‌ هر پیامبری دارای پیام الهی است که همراه با پیامبر بر مردم نازل می شود و بدیهی است که از خدا بخواهد این پیام را نسل اندر نسل نگه دارد و نام نیک از او باقی بگذارد و نام نیک او را نگه دارد.

یادگار امام با بیان اینکه امیرالمومنین یکی از مصادیق این آیه الهی است، گفت: وقتی به زندگی علی (ع) نگاه می کنیم می بینیم که او خلیفه خدا است و به حق،‌ امامت بعد از پیامبر به او می رسد. خود ایشان در خطبه شقشقیه یاد می کند که آنها می دانستند که طایفه پیامبر بر حکومت سزاوارتر بود.

وی افزود: در روزگار خودمان، ‌امام مصداق بارز این آیه الهی است و اظهار داشت: امروز 14خرداد روز ارتحال امام است. امام در میان ما نیست، اما بی شک دعای ابراهیم، ‌درباره ایشان صادق است. خداوند امام را از صالحین قرار داد حکمت و حکومت را برای او گذاشت و نام او را نیک کرد و همینطور پیام او را در میان نسل بعد و نسل های بعد باقی مستمر کرد.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه دعای حضرت ابراهیم یک درس بزرگ دارد، گفت: حکم را برخی به معنای حکومت بگیرند و برخی به معنای حکمت هر چه باشد، مصداق اتم این آیه، ‌امام علی و در روزگار ما امام خمینی است.

وی اظهار داشت: در اندیشه سیاسی امام بطور کامل دیدیم که چگونه ایشان بر اندیشه های ماتریالیستی خط بطلان کشید. در روزگار قبل از انقلاب،‌ آنچه نبود،‌ دینداری در عرصه اجتماع و سیاست بود اما ما دیدیم امام با اندیشه متعالی خود دین را چسان احیا کرد. و این کار به این دلیل بود که امام از صالحین بود و قدرت چنین کاری را داشت.

وی افزود: وقتی صالحین می آیند، اگر همه دنیا دست در دست و دوش و در دوش هم نهند و بخواهند آنها را از بین ببرند، ‌خداوند آنها را عزیز می کند. اما اگر خداوند کسی را نخواهد، همه دنیا هم بخواهند نمی توانند به او عزت ببخشند. نمونه بارز این قضیه،‌ امام خمینی بود. همه شاهد بودند که او چسان،‌ عزیز بود و چسان عزیز ماند. او حقیقتا از صالحین بود نام او نیک شد و پیام او برای آیندگان باقی ماند.

سید حسن خمینی در ادامه با طرح این پرسش که چرا باید صالحین تصدی امور جامعه را بر عهده بگیرند؟ ‌گفت: این نکته ای بزرگ و وعده ای قرآنی است که مستضعفان و صالحان حکومت را بر عهده می گیرند. در ابتدای انقلاب، واژه مستضعف توسط امام مطرح شد که متاسفانه بعدها محجور واقع شد. مستضعف یکی از وا‍ژه های معنی دار است و در اندیشه امام دارای هویت است. بار معنایی بسیار بالایی دارد و فربه تر از یک واژه است.

یادگار امام افزود: استضعاف تنها در حوزه اقتصادی نیست، در حوزه های فرهنگی و اقتصادی و تربیتی نیز،‌ جامعه می تواند مستضعف شود. مستضعفین فرهنگی کسانی هستند که دستشان از فرهنگ کوتاه است. جامعه وظیفه دارد به تک تک انسان های مستضعف کمک کند و آنها را از استضعاف بیرون بکشد.

وی تاکید کرد: صالحین وظیفه دارند استضعاف را ریشه کن کنند. اگر در جامعه اسلامی رنگ و بوی استضعاف دیده می شود باید انسان های صالح آن را پیش بکشند و استضعاف را از بین ببرند.

سیدحسن خمینی در پایان از حضور زائران و عاشقان روح الله، میهمانان خارجی، مسوولان لشکری و کشوری بویژه از رهبر معظم انقلاب بخاطر حضور در مراسم تقدیر کرد.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 14 خرداد 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21855.aspx