صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار امام در دیدار وابستگان نظامی 22 کشور مقیم در ایران: ریشه های ارتش باید در میان ملت باشد

وابستگان نظامی 22 کشور مقیم ایران ضمن بازدید از حسینیه جماران و منزل حضرت امام(س) با حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، وابستگان نظامی 22 کشور مقیم ایران در قالب برنامه های ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی ضمن بازدید از حسینیه جماران و منزل حضرت امام(س) و نگارستان جماران در فضایی صمیمانه با حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی دیدار کردند.

سردار محمدرضا موحدی رئیس کمیته نیروهای مسلح ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از حضور وابستگان نظامی کشورها اظهار داشت: با توجه به اینکه ما همگی نظامی هستیم ممکن است پرسش هایی در ذهن مان شکل بگیرد. ایران به عنوان کشوری که تازه انقلابش به پیروزی رسیده بود و توان نظامی محدودی داشت، چگونه توانست هشت سال در مقابل قدرتی که به وسیله اکثر قدرت های بزرگ آن زمان حمایت می شود پایداری و استقامت کند و حتی بتواند عملیات های محیرالعقولی مثل فتح فاو و آزادی خرمشهر و شکست محاصره آبادان را انجام دهد؟

وی ادامه داد: صرف نظر از مدیریت حضرت امام و درایت ایشان، مهم ترین عامل رهبری معنوی امام خمینی بود. به دلیل رهبری معنوی امام، مردم و مسئولان جنگ عاشق ایشان بودند. همه مسئولان نظامی و فرماندهان احساس می کردند اگر دستور امام را انجام دهند دستور خدا را انجام دادند و لذا عاشقانه فرمانهای امام را اجرا می کردند و غیرممکن ترین عملیات ها را در هشت سال دفاع مقدس به انجام رساندند.

وابسته نظامی اندونزی به عنوان رئیس مجمع وابستگان نظامی کشورها در ایران نیز در ادامه با تشکر از تشکیل این جلسه اظهار داشت: از خداوند سپاسگزارم که این فرصت را به ما عنایت کرد که از وضعیت زندگی حضرت امام از نزدیک آشنا شویم. این دیدار ما را بیشتر به هم نزدیک خواهد کرد. در این فرصت می خواهم به ملت بزرگ ایران تبریک بگویم که خداوند به شما احسان کرده و وجود حضرت امام را به شما عنایت کرده و از وجود ایشان بهره مند شده و این انقلاب را به ثمر رسانده اید.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی به ایراد سخنرانی برای حاضران پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،‌ حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در جمع وابستگان نظامی 22کشور جهان در جماران، با بیان اینکه به فرموده امام "خون بر شمشیر پیروز است"، به نقش مردم در جنگ تحمیلی پرداخت و اظهار داشت: در سال 1320 در دوران جنگ جهانی دوم، وقتی متفقین می‌خواستند به ایران حمله کنند، رضاشاه به بازدید یکی از پادگان های انگلیسی می رود. در آنجا از افسر خارجی می پرسد که اگر متفقین به ایران حمله کنند ما چند روز می توانیم مقاوت کنیم؟ افسر خارجی جواب بسیار زیبایی به رضاشاه می دهد. می گوید؛ سخنِ چند روز نیست، سخن چند ساعت است. بعد از اینکه رضاشاه ازپادگان خارج می شود، ایرانی هایی که در آن جلسه بودند از افسر خارجی می پرسند، چرا توی ذوق رضاشاه زدی؟ او می گوید من تازه احترام کردم و گفتم چند ساعت والا سخنِ چند دقیقه است.

وی به دلایل سقوط کشور در دوران جنگ جهانی دوم پرداخت و گفت: علت اینکه ایرانی ها در آن روزها نتوانستند در مقابل خارجی ها مقاومت کنند و بعدها توانستند، در یک نکته بسیار ظریف نهفته است. و این مربوط به ایران هم نیست فکر می کنم در همه جای دنیا این مساله را می توان پی‌جویی کرد. نیروهای نظامی که در جبهه ها می جنگند در حقیقت بخش بیرون قطعه یخی هستند که دیده می شود. جنگ را نیروهای نظامی انجام نمی دهند، این یک ملت است که جنگ را انجام می دهد. هر وقت همه یک ملت درکنار هم بجنگند، افسر خط مقدم جبهه هم می ایستد.

یادگار امام با بیان اینکه در جنگ های بزرگ دنیا وقتی یک ملت تصمیم به ایستادگی می گیرد ارتش هم می ایستد؛ خاطرنشان ساخت: در نبرد معروف استالینگراد وقتی ملت روسیه تصمیم به مقابله با متجاوزین می گیرد پیروزی حاصل می شود. مثال بسیار روشن تر این مساله، جنگ ویتنام است. در دوره معاصر خودمان، جنگ‌هایی که فرزندان لبنان در مقبال ارتش صهیونیستی داشتند و همچنین جنگ تحمیلی از آن جمله است که یک ملت هشت سال در برابر دشمن ایستادند.

سید حسن خمینی در پایان با بیان اینکه اگر ریشه های ارتش در میان ملت باشد پیروز است، گفت: البته نباید نقش نیروهای نظامی را نادیده گرفت، اما آن چیزی که در کنار نیروهای نظامی  نقش بسیار جدی ایفا می کند این است که چه مقدار پشتوانه مردمی برای نیروی نظامی ایجاد شود؟ ما در جنگ خودمان شاهد بودیم افراد در جبهه بودند، مادران آنها در پشت جبهه مشغول پخت غذا برای آنها بودند. یا خانمی به همسر خود نامه می نوشت که نمی خواهم به پشت جبهه برگردی باید بایستی و دفاع کنی.


تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 17 خرداد 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21888.aspx