صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار گرامي امام: از اول تا آخر عمر، محترمانه زندگی کردن کار سختی نیست، مهم این است که انسان حرف حق بگوید حتی اگر به ضررش تمام شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلین سیدحسن خمینی که در همایش دانشجویی تجلیل از برادران شهید باکری و شهدای دانشگاه تبریز سخن می‌گفت، با تشریح سخنان امام علی(ع) درباره صفات متقین اظهار داشت: امیر المومنین (ع)می فرماید مومن کسی است که «لا یضیع ما استحفظ» باشد. یعنی از دیدگاه علی (ع)، یکی از مهمترین اوصاف متقین این است که آنچه را که باید حفاظت شود،  ضایع نمی کنند. همچنین متقین کسانی هستند كه بر کسی که علاقمند نیست، ظلم نمی کنند و به سبب کسی که او را دوست دارند گناه نمی کنند و به حق اعتراف می کنند قبل از آنکه شاهدی برای آن آمده باشد. بسیاری تنها زمانی  به حقیقت تن می دهند که پرده از آن برافتاده است.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه مقام شهدا از جمله مواردی است که باید به خوبی از آن محافظت شود، گفت: شهدا در طول انقلاب  به بهترین نحو از آرمان های خود حفاظت  کردند. برخی برای این حفاظت، جان خود، برخی مال خود و برخی آبروی خود را گذاشته اند.

وی ادامه داد: در دنیا انسان ها می آیند و می روند و بعضا فراموش می شوند، اما وظیفه ما برای متقی شدن و گام نهادن در مسیر علی(ع) این است که تلاش کنیم آنچه باید محافظت شود، هدر نرود.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه گاهی ممکن است برای محافظت از آنچه باید حفظ شود، بهای زیادی پرداخت کرد، گفت: گاهی ممکن است آبرو و وجهه ملی آدم نیز از بین برود. البته آبرو و وجهه ملی چیزی است که باید در همین دنیا برای ملت صرف شود. از اول تا آخر عمر، محترمانه زندگی کردن کار سختی نیست ،مهم این است که انسان حرف حق بگوید حتی اگر به ضررش تمام شود. ایستادن بر حق گرچه احترام همیشگی دارد اما ممکن است دشنام و سختی درپی داشته باشد. مگر می شود کسی بر حق پافشاری کند و ضرری ظاهری و زود گذر بر او عارض نشود.

وی ادامه داد: در دوران  انقلاب و جنگ، انسان های زیادی پرپر شدند اما بر عقیده خود ایستادند. اما در مقابل انسان‌هایی هم بودند که وجهه ملی خوبی داشتند، صاحب کلاس ، مسند و کرسی و ... بودند آدم های خوبی هم بودند، اما هزینه نمی دادند.

یادگار امام با بیان اینکه شهید مطهری از جمله افرادی بود که برای حفاظت از آنچه باید حفظ می شد، تا پای جان ایستاد، گفت: مطهری بسیار، مورد طعن قرار می گرفت. اتفاقا کسانی که او را طعنه می زدند مسلمان و خودی بودند. اما مطهری، همچنان بر مرام و اندیشه خود باقی ماند.

سیدحسن خمینی شهید باکری را از دیگر نمونه های ایستادگی بر سر آنچه باید حفاظت شود، عنوان کرد و اظهار داشت: باکری تنها بود، با دشنام ها و طعنه های زیادی مواجه بود اما او همواره بر عقیده خود ایستاد.

یادگار امام به نقش امام در پایداری شهدا اشاره کرد و گفت: جمعی به دور شمع وجودی انسانی حلقه زدند که با کمک او جامعه ای مرده را زنده کردند و ساختند.

سید حسن خمینی در ادامه به دیدگاه امام درباره متحجرین دینی اشاره کرد و گفت: امام از خون دلی سخن می‌گفت که آن روزها از متحجرین می‌خورد. این گفته حقایقی از تاریخ مبارزه ایشان بود و هرگز در مقام مجادله نبود. امام گفتند ما از همان ابتدای کار باید تکلیف خودمان را با این قشر مشخص کنیم و الا گرفتار خواهیم شد.

یادگار امام ادامه داد: اینکه در طول تاریخ، اندیشه اسلامی حفظ شده است به این دلیل است که در هر زمانه ای انسان بزرگی بلند شده و از این میراث به خوبی حفاظت کرده است.

سیدحسن خمینی در پایان با تاکید بر حفظ نام و شأن شهدا گفت: شهید یکی از نمونه های روشن این نکته است که در جامعه ما بر حق ایستادگی کرده است. شهدا عزیزترین سرمایه خود را که جانشان بود و برخی علاوه بر آن آبرویشان را، فدا کردند. اگر شهیدان نبودند، آنچه امروز در میان ما هست، نبود. کار شهدا تمام شده اما کار ما تازه آغاز شده است. باید از آنان درس بگیریم و بزرگترین درسی که می توان گرفت این است که آنچه برای حفاظت به ما داده شده، ضایع نکنیم که این از بزرگترین اوصاف متقین است.

در این مراسم که با حضورخانواده شهید باکری و خانواده شهدای دانشگاه تبریز و جمعی از سرداران دفاع مقدس از جمله سردار علایی ، سردار شمخانی و سردار مولوی جانشین شهید باکری در لشکر عاشورا و همچنین دکتر علی مطهری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی از 9 خانواده که بعضا 3 شهید تقدیم اسلام کرده اند، تجلیل کرد.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 19 خرداد 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21903.aspx