صفحه نخست | اخبار و رویدادها
تجدید میثاق مسئولین قوه قضائیه با آرمانهای امام راحل

رئیس، معاونین و مدیران و جمعی از مسئولان قوه قضاییه در حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) پیش از ظهر امروز در حرم مطهر حضرت امام با آرمان‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، رئیس، معاونین و مدیران و جمعی از مسئولان قوه قضاییه پیش از ظهر روز یکشنبه 4 تیر ماه، در حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) به مناسبت هفته قوه قضاییه در حرم مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران با آرمان‌های والای امام راحل تجدید میثاق کردند.

در این مراسم آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و روز جانباز در ارزیابی کارنامه قوه قضائیه گفت: نسبت به اینکه آیا آن مطلوبهایی که در قوه قضاییه لازم است وجود داشته باشد و آن ایده‌آل‌هایی که باید در قوه قضاییه وجود داشته باشد، چقدر محقق شده است، طبیعتاً ما علی‌الخصوص در زمینه کمبود نیروی انسانی با مشکلاتی مواجه هستیم. در عین حال برای ترمیم این جهت تلاش زیادی کردیم و با فراخوان‌های متعدد، افرادی زیادی را به دستگاه قضایی جذب کردیم و در آینده نیز همین برنامه را به صورت 8 ساله  داریم. حسب برنامه پنجم توسعه مجاز هستیم که هر سال 800 قاضی بگیریم و با این کار نیروی انسانی را ترمیم کنیم. منتها بحث مهم‌تر، بحث اعتماد‌سازی در میان مردم است.

لاریجانی ادامه داد: ما تلاش زیادی کردیم که قوه قضاییه به آن جایگاه خودش نزدیک بشود و قاطعیت و عدالتی که متوقع است از قوه قضاییه به منصه ظهور برسد. در همین قضیه مفاسد اقتصادی شما دیدید که دستگاه قضایی با قاطعیت وارد شد. البته قاطعیت با متانت و عدالت منافات ندارد و نباید تابع جوسازی‌ها شد.

وی در رابطه با پرونده مفاسد اقتصادی اظهار داشت: دادگاه مفاسد اقتصادی خیلی متین پیش‌ رفته است و در کنار این برای سالم‌سازی پاره‌ای مشکلات که در دستگاه قضایی هست نظارت‌ها را تشدید کردیم. بدنه دستگاه قضایی بدنه‌ای سالم است منتهی مثل هر دستگاه دیگری افراد سوئی هم ممکن است راه پیدا کرده باشند. برای اینکه این وجه دستگاه قضایی هم بهتر بشود نظارت‌ها را هم به صورت کمی و هم کیفی گسترش دادیم. امیدواریم در مسیر تکامل و اصلاح پیش برویم.

رئیس قوه قضائیه افزود: یکی از دین هایی که ما به حضرت امام داریم و حقوقی که ایشان دارند به دستگاه قضایی همین توصیه‌ها و ترغیب ایشان به اینکه فضلایی که خودشان را واجد شرایط می‌دانند خودشان به قوه قضاییه بروند تا این دستگاه را اداره کنند و علاوه بر این هم توصیه‌های اکیدی که ایشان نسبت به عدالت و استقلال قضات داشته‌اند، این‌ها از حقوقی است که حضرت امام(ره) بر کل دستگاه قضایی داشته‌اند. به حمد‌الله با آن بنیان‌گذاری خوبی که در دستگاه قضایی شد، من فکر می‌کنم ان‌شاءالله راه تکامل خودش را طی کند.

وی در ادامه سخنانش گفت: ما تاکید می‌کنیم که تا رسیدن به آن نقطه ایده‌آل فاصله داریم ولی باید بدانیم با حجم کثیر پرونده‌ها و تراکم کارها من فکر می‌کنم با این تعداد قاضی و پرسنل، دستگاه قضایی روی‌هم رفته خوب کار می‌کند و بدنه‌ی سالمی دارد، اما در کنارش مشکلاتی هست که آنها را بر طرف خواهیم کرد.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 4 تیر 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21997.aspx