صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع خانواده شهدای هفتم تیر: نباید از لطف خداوند مأیوس بود

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار خانواده شهدای هفتم تیر در جوار حرم مطهر حضرت امام خمینی(س) گفت: فراز و فرودها در زندگی بشر هست، اما مهم این است که انسان بپذیرد که دنیا بر مدار لطف الهی است و خداوند می تواند به لحظه ای همه چیز را عوض کند؛ هم دل های مردم را تغییر دهد و هم سایر شرایط را تغییر دهد، لذا بسیار مهم است که انسان علی وار به این نکته توجه داشته باشد و به خود یأس راه ندهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این دیدار ضمن تبریک ایام مبارک ماه شعبانیه و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب گفت: مناجات شعبانیه بسیار مورد توجه امام بود و به آن اتکا داشتند و در موارد زیادی نیز از آن یاد می کنند. این دعا از امیرالمومنین وارد شده و در مورد این مناجات هم گفته شده همه ائمه آن را می خواندند. مناجات شعبانیه فرازهای بلند و پر مغزی دارد به گونه ای که می شود به راحتی گفت چنین دعایی نمی تواند از ناحیه ای غیر از وجود مقدس امیرالمومنین باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در ادامه افزود: در فرازی از این دعا نیز داریم " إِلَهِی لَمْ أُسَلِّطْ عَلَى حُسْنِ ظَنِّی قُنُوطَ الْإِیَاسِ" مضمونش می گوید مأیوس نشوید یعنی من مأیوسی و ناامیدی را بر حسن ظنم بر تو مسلط نمی کنم. نکته مهمی است که معمولاً مترجمین نیز در این فراز دعا اشتباه ترجمه کرده اند این است که حضرت خبر می دهند. فرازهای دیگر دعا طلب است اما در این فراز حضرت به خدا می گویند خدایا من اینگونه هستم که یأس را بر حسن ظن خودم مستولی نمی کنم و با همه اشکالاتی که دارم خودم را به تو بدگمان نمی کنم.

وی ادامه داد: نباید از لطف خداوند مأیوس بود. وقتی همه چیز گره می خورد، انسانها مأیوس می شوند. یأس هم به خاطر ایمان ضعیف ماست. وقتی که ما مأیوس می شویم، در حقیقت از علی وار زیستن فاصله گرفته ایم. مأیوس شدن یعنی خداوند قدرت حل مشکلات را ندارد در حالی که خداوند در پیچیده ترین شرایط اگر نازی کند در هم ریزد محمل ها.

یادگار حضرت امام افزود: یک بعد مسئله این است که انسان تن به خواسته الهی بدهد، به تعبیر سیدالشهدا "الهی رضاً برضائک" باشد. فراز و فرودها در زندگی بشر هست اما مهم این است که انسان بپذیرد که دنیا بر مدار لطف الهی است و خداوند می تواند به لحظه ای همه چیز را عوض کند؛ هم دل های مردم را تغییر دهد هم سایر شرایط را تغییر دهد لذا بسیار مهم است که انسان علی وار به این نکته توجه داشته باشد و به خود یأس راه ندهد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در ادامه با اشاره به حضور خانواده های شهدای هفتم تیر اظهار داشت: یکی از نمونه های که در تاریخ انقلاب می بینیم تحولاتی که صورت گرفته شاهد است، شهادت شهید بهشتی و یارانشان یکی از جاهایی است که خداوند نشان داد چگونه می توان یک روزه جامعه ای را منقلب کرد و دل ها را متحول کرد و از یک به هم ریختگی یک نظم پدید آورد و پایانی بر خط نفاق گذارد. لذا بزرگداشت یاد این شهدا و این روز یک نوع دمیدن روح امید به جامعه و بارور کردن این امید و امیدواری هم هست.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 4 تیر 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_22002.aspx