صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حاشیه های تجدید بیعت رئیس جمهور منتخب با امام؛ جمع حسنین در حرم امام خمینی(س)

منتخب ملت ایران حرم مطهر امام خمینی را به عنوان محل اولین حضور عمومی خود انتخاب کرد.

به گزارش جماران،  صبح روز یکشنبه قرار بود تا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به زیارت مرقد امام بیاید اما حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دفتر کار وی، این برنامه را به تعویق انداخت. تا دقایق نزدیک به مغرب؛ پس از دیدار با مقام معظم رهبری در بیت ایشان.

از حدود ساعت 19 و سی دقیقه اعضای ستاد و نزدیکان دکتر روحانی همچون علی ربیعی، علی یونسی، محمود واعظی، یاسر هاشمی، محمد شریعتمداری و... وارد پاویون حرم امام شدند؛ گعده‌های چند نفره کم کم شکل گرفت و چهره‌هایی دیده می‌شدند که حضورشان بیانگر یک تغییر بزرگ در سیستم اداره کشور و بازگشت کسانی بود که چند سال از صحنه‌های سیاسی و اجرایی کنار بودند. دقایقی بعد میزبان اصلی، حاج سید حسن خمینی با همراهی جمعی از اعضای بیت امام و نزدیکان، همچون آیت‌الله موسوی بجنوردی، حجج اسلام مرتضی اشراقی، مجید انصاری، قدرت‌الله علیخانی، سراج الدین موسوی، علی اکبر آشتیانی و... وارد شدند. در این هنگام جمع حالت رسمی‌تری به خود گرفت و حاضران در روی صندلی‌های خود به گفت وگو پرداختند و منتظر ماندند تا حسن روحانی که از بیت رهبری عازم حرم امام بود از راه برسد.

حدود ساعت 20 و 40 دقیقه بود که انتظارها به سر رسید و کاروان اتومبیل حامل حسن روحانی با اسکورت پلیس به پاویون نزدیک شد؛ منتخب ملت از ماشین سابق خود به همراه برادرش حسین فریدون که از هم اکنون وی را می‌توان «رئیس دفتر رئیس جمهور» خواند، پیاده شدند و با یادگار امام دیده بوسی گرمی کردند. بوی اسفند دود شده در فضا پیچیده بود و همگی شخصیت‌ها رفتند که دوباره روی صندلی ها بنشینند؛ اما این بار جنب و جوش عکاسان و خبرنگاران برای ثبت صحنه‌های گفت و گوی دو حسن-سید حسن خمینی و حسن روحانی- شور و حال خاصی به محفل بخشید. خنده‌های حسن روحانی و گفت و گوی او با تلفن همراه، از لحظه‌های خاص عکاسان برای عکاسی از او بود.

تا قبل از اقامه نماز بارها خبرنگاران و خصوصا خبرنگاران صدا و سیما از یادگار امام و رئیس جمهور منتخب درخواست انجام مصاحبه کردند که هر دو، با آن مخالفت کردند و روحانی وعده پاسخ به سوالات در حرم را داد. چند لحظه گذشت تا یکی از مسئولان حرم بانگ اذان سر داد و همه برای اقامه نماز به امامت سید حسن خمینی، به وسط سالن رفتند...عکاسان هم در جلوی صفوف با فضایی باز، کار خود را انجام می‌دادند.

نماز که اقامه شد، همه با سرعت سوار اتومبیل‌ها شدند تا به سوی حرم بروند. با فاصله کوتاهی حسن روحانی و سید حسن خمینی در میان انبوه عکاسان و تصویربرداران وارد مجموعه حرم شدند؛ محمدرضا نعمت زاده هم در همین زمان به جمع پیوست و همه آماده حضور مراسم رسمی شدند. اما آنچه چهره مراسم را تغییر دارد حضور مردم بود که به محض ورود روحانی به داخل حرم با کف و سوت و شعارهایی همچون «درود بر هاشمی سلام بر روحانی»، «روحانی یادت باشه عارف باید باشه»، «یار امام زنده باد روحانی پاینده باد» و... در حالی که عکس‌های هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمدرضا عارف و رئیس جمهور جدید خود را در دست داشتند استقبال کردند. اینگونه بود که روحانی نمی‌دانست جواب ابراز احساسات مردمی را بدهد یا برای برگزاری مراسم اصلی در جای خود بایستد، بنابراین بعد از چند لحظه تکان دادن دستان برای آنها  در جای خود ایستاد. اما در همان فضای بسیار شلوغ بلندگوهای حرم سرود ملی کشورمان را پخش کردند تا مراسم رسمیت بگیرد؛ با تمام شدن سرود و آغاز سان دیدن از نیروهای تشریفات و اهدای تاج گل باز هم صدای کف و سوت بلند شد.

یادگار امام و رئیس جمهور منتخب در میان خیل عکاسان، تصویربرداران و خبرنگاران توانستند به سختی داخل ضریح امام شوند که در این میان از شدت ازدحام برخوردهایی میان رسانه ای‌ها و نیروهای حفاظتی ایجاد شد.

داخل ضریح برای چهره‌های اصلی مراسم فرصتی برای نفس کشیدن فراهم شد. حسن روحانی، حسین فریدون و علی یونسی از جمله کسانی بودند که در داخل ضریح نماز زیارت به جا آوردند. وقتی نماز تمام شد عکاسانی که نتوانسته بودند وارد ضریح شوند از پشت شیشه‌های آن از روحانی خواستند تا دستی تکان دهد و لحظه‌ای ثبت شود که او هم این کار را کرد.

پس از اتمام زیارت حسن روحانی دقایقی کوتاه به ایراد سخن پرداخت که ظاهرا به طور زنده از شبکه خبر پخش می‌شد. اگرچه در ابتدا قرار شد وی به نوبت به سوالات پاسخ دهد، اما روحانی پس از پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا و بیان مطالبی کلی، یادآوری کرد که وعده کنفرانس خبری فرداست و همان زمان به سوالات پاسخ خواهد داد؛ سپس از جایش بلند شد و در بیرون حرم پس از خداحافظی با نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به قطعه شهدا رفت.

بدین ترتیب حسن روحانی که سال 1392 را در حرم امام تحویل کرده بود، با تحویل گرفتن سمت ریاست جمهوری از مردم اولین برنامه کاری خود را به حضور در این مکان اختصاص داد تا شاید سخن دو هفته پیش وی تعبیر شده باشد که پس از سخنرانی در حسینیه جماران در جمع کوچک همراهانش گفت: «ما امسال را در حرم امام شروع کردیم و ان شاء الله از برکت آن بهره مند شویم».


تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 27 خرداد 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_27299.aspx