صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی: ثبت مراسم سالگرد امام، زمینه استمرار این مراسم در جان و روح مردم خواهد بود

مراسم رونمایی از لوح ثبت میراث معنوی مراسم ارتحال امام خمینی(س) عصر امروز در مجموعه جماران با حضور حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، محمدشریف ملک‌زاده معاون رئیس جمهور و رئیس کل سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

یادگار امام گفت: میراث معنوی در قالب روح میراث های مادی قرار می گیرد و اگر هزاران ساختمان هم باشد، آنچه آنها را ایرانی می کند روح ایرانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم ثبت ملی مراسم معنوی ارتحال امام خمینی که با حضور رئیس و مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد اظهار داشت: ثبت مراسم سالگرد امام به عنوان میراث فرهنگی مردم ایران، ان شاء الله زمینه بقاء و استمرار این مراسم در جان و روح مردم خواهد بود. در واقع میراث معنوی در قالب روح میراث های مادی قرار می گیرد و اگر هزاران ساختمان هم باشد، آنچه آنها را ایرانی می کند روح ایرانی است. کالبد میراث مادی اگر تهی شود هویت را با خود به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به ثبت ملی مراسم نوروز و عاشورا افزود: در حقیقت این اقدام پاسداشت این روح در کالبد جامعه ایران است؛ انسانها و مردم عبور می کنند و دوره ها می گذرند. اما اگر میراث معنوی را بتوانیم از نسلی به نسل دیگر و از جانی به جان دیگر منتقل کنیم می توان مطمئن بود که آینده خوب خواهد بود و فرزندان ما با آن فرهنگ زندگی خواهند کرد.

یادگار امام تأکید کرد: باید تلاش کنیم میراث گذشتگان را منتقل، توسعه و تلطیف کنیم و در اختیار آیندگان قرار دهیم تا آنها نیز این میراث را تا قرن ها نگه دارند.

سید حسن خمینی از زحمات دولت و سازمان میراث فرهنگی در ثبت مراسم بزرگداشت امام تشکر کرد  و آرزو کرد تا این اقدام مورد رضایت خداوند قرار گیرد. وی ابراز امیدواری کرد که این مراسم زمینه تکمیل مراسم بزرگداشت امام و مراسم مشابه آن را فراهم کند.

انصاری رئیس کل مراسم ارتحال امام در این مراسم گفت: مراسم ارتحال امام یک مراسم منحصر به فرد و ویژه است که 24 سال با شکوه تمام برگزار می‌شود و عوامل متعددی در برگزاری این مراسم ملی و فرهنگی نقش داشتند که عشق و ایمان مردم به حضرت امام به یاد ماندنی است و هیچ اتفاقی نمی‌تواند از شدت این علاقه مردم جلوگیری کند. همچنین دودمان پاک و صمیمی و مردمی حضرت امام در ماندگاری این مراسم تاثیر بسزایی داشته است و همواره عنایت و توجه مقام معظم رهبری در برگزاری باشکوه این مراسم بوده است و به خصوص در دوران 8 ساله ریاست جمهوری جناب آقای احمدی‌نژاد توجه به خصوصی به این مراسم شده است.

آخرین حرکت ستودنی که دوستان میراث فرهنگی در زمینه مکان‌های منتصب به امام خمینی ثبت میراث معنوی ایشان بوده است که بسیار قابل تقدیر است.

در ادامه مراسم محمدشریف ملک‌زاده رئیس سازمان میراث فرهنگی ضمن تقدیر و تشکر از نوه و یادگار امام گفت: یکی از دلایل ثبت این میراث معنوی این بود که امام خمینی(س) ماندگارترین چهره جهان اسلام در عصر حاضر بوده‌اند. ایشان ساده‌زیست‌ترین و استوارترین رهبر بوده و مقام معظم رهبری بسیار خوب اشاره کردند که امام خمینی(س) برای حیات دوباره اسلام راه حضرت رسول اکرم(ص) را پیموده‌اند. تلاش می‌کنیم در چند روز آینده برای ثبت جهانی میراث معنوی امام در یونسکو و سازمان ملل اقدام کنیم.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی و محمدشریف ملک‌زاده از لوح ثبتی میراث امام خمینی(س) رونمایی کردند.

فيلم اين مراسم را در لينك زير مي توانيد ببينيد:


http://www.jamaran.ir/fa/VideoNews-id_27813.aspx

 


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 7 تیر 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_27775.aspx