صفحه نخست | اخبار و رویدادها
توصیه های سید حسن خمینی به ورزشکاران در دیدار با اعضای تیم های فوتسال بهزیستی؛ عده ای راهزن، نزدیک شما قرار می گیرند که امروز و آینده شما را خراب می کنند

اعضای تیم فوتسال بزرگسالان پرسپولیس و تیم نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با یادگار امام دیدار کردند.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این دیدار، با اشاره به قرار داشتن اعضای این تیم‌ها در سنین نوجوانی و جوانی اظهار داشت: جمله‌ای هست که می‌گویند «قدر این دوره را بدانید»؛ معنای این جمله این است که تلاش کنید وقتی به سنین بالا رسیدید حسرت روزهای گذشته را نخورید. البته انسان همیشه حسرت روزهای جوانی‌اش را می‌خورد؛ همان‌طور که من با دیدن شما یاد حال و هوای نوجوانی و ورزش افتادم. اما دلتنگی با حسرت خوردن تفاوت دارد. زیرا انسان گاهی به گونه‌ای زندگی می‌کند که بعداً دلش می‌سوزد که چرا این‌طور زندگی کردم.

وی افزود: طوری زندگی کنید که ببینید زندگی‌تان تلف نشده است؛ این کار به ظاهر سختی است، اما واقعیت این است که آسان است. البته کسی انتظار ندارد جوان مانند پیرمردها زندگی کند؛ بلکه باید در کنار اجرای عبادت واجب، جوانی هم بکند.

یادگار امام با اشاره به عبادت، درس و ورزش به عنوان سه توصیه امام به جوانان، گفت: به گونه‌ای زندگی کنید که در سی سالگی و چهل سالگی به آنجایی برسید که می‌خواهید.  بعضی اوقات انسان به مقطعی از عمرش که می‌رسد مجبور  ‌می‌شود همه چیز را دوباره شروع می‌کند. در جایی از قرآن می‌فرماید «یا حسرة علی‌العباد»؛ یعنی گاهی اوقات انسان‌ها می‌گویند کاش این دوره زندگی بود. قرآن در جای دیگر می‌گوید که گاهی هرچه انسان بافته است، مانند گرد و غبار پخش شده در هوا می‌شود. اما بدتر از آن، جایی است که انسان می‌گوید کاش زندگی مانند آن گرد و غبارها بود اما خراب نشده بود. یعنی در یک صورت انسان در عمر خود کاری نکرده است و روی زمین چیزی نکاشته است، اما حالت دیگری هست که انسان زمین را خراب کرده است و دوره‌ای طولانی طول می‌کشد تا آن را به حالت اول برگرداند.

سید حسن خمینی با تو‌صیه به حضار برای دانستن قدر دوره نوجوانی و جوانی خطاب به آنان گفت: امشب بروید یک کاغذ بردارید و روی یک کاغذ بنویسید که من باید قدر این دوره را بدانم و آن را بالای تخت خواب یا دیوار اتاق نصب کنید. این دوره به سرعت می‌گذرد و با دوره‌ای دیگر مواجه می‌شوید. راه اصلی دانستن قدر این دوره، تأمل کردن در هر کار است؛ ببینید آیا این کار به نفع شماست یا به ضررتان؟! آیا بعدها از این کار خجالت می‌کشید یا خیر؟! برای خودتان زندگی کنید؛ نه برای دیگران، اما برای خودتان صحیح زندگی کنید.

وی در ادامه سخنان خود با یادآوری توصیه‌های همیشگی به ورزشکاران، تصریح کرد: این‌قدر ورزشکاران بزرگی را در نقطه اوج‌شان دیده‌ایم که پا کج گذاشته‌اند و ساقط شده‌اند و امروز کسی یادشان نیست. اگر ورزشکارانی توانسته‌اند خوب زندگی کنند، آن دوره خوب سرمایه معنوی جوانی و میان‌سالی و پیری شان شده است و امروز با ذکر خیر از آن‌ها یاد می‌شود. یکی از اشکالات عمر ورزشی هم این است که نقطه اوج آن همان اول کار است، در حالی که بقیه کارها در آخر، به اوج می‌ رسد و فرد پخته و مجرب می‌شود و افراد بعدا سقوط می‌کنند که طبیعت کار همین است. اگر قرار بود ورزشکاران 50-40 ساله بهتر از شما بازی کنند شما هم وقتی به سن آن‌ها می‌رسیدید بهتر بازی می‌کردید. در حالی که نقطه اوج همین سنین است.

یادگار امام گفت: نصحیت اصلی امام که بارها از ایشان شنیدم و آن‌قدر دفعات آن زیاد بود که نمی‌توانم بگویم چند بار به من گفتند، مرتبا می‌گفتند «ببین با چه کسی رفیق می‌شوی و با چه کسی دوست می‌شوی». دوست بزرگترین هدایت کننده یا خدای نکرده از راه برنده انسان است. هرکدام از شما ممکن است صاحب اسم و رسم شوید و ان شاء الله همه شما این‌گونه شوید. اما عده‌ای هستند که راهزن هستند، از همین سن نزدیک شما قرار می‌گیرند؛ دوستان بدی هستند که امروز و آینده شما را خراب می‌کنند. نمی‌خواهم اسم ببرم اما الا ماشاء الله بازیکنانی در تیم ملی بودند که با یک لغزش از بین رفتند. یک علت اصلی این مسائل هم دوست است. باید ببینید با چه کسی رفاقت می‌کنید و حتما رفیق خودتان را کسی انتخاب کنید که از شما بالاتر باشد. نمی‌گویم دائم نماز بخوانید و روزه بگیرید، اصلا سن شما سن نماز و روزه دائم نیست. واجبات را انجام دهید اما پا را از مسیر صحیح اخلاقی و دینی خارج نکنید و اگر شما خواستید تخلفی کنید دوست شما آن را گوشزد کند.

وی ادامه داد: این دوره زندگی را دوره خوبی بدانید. خداوند به شما توانایی‌هایی داده است. کسانی از میان شما که قرار است در کرواسی مسابقه دهند از میان میلیون‌ها جوان انتخاب شده  که حتما توانایی‌هایی داشته است. البته ممکن است افراد با استعدادتری بوده باشند؛ اما به خاطر مربی خوب یا هر دلیل دیگر شما انتخاب شده‌اید که باید آن را شکر کنید و شکر این نعمت در این است راهی که انتخاب می‌کنید را هر چند وقت یکبار نگاه کنید و ببینید بهتر شده‌اید یا خیر.

سید حسن خمینی همچنین از زحمات حسین شمس سرپرست تیم‌های فوتسال سازمان بهزیستی کشور تجلیل کرد و برای تیم نوجوانان که عازم کرواسی است آرزوی موفقیت کرد.

پیش از سخنان یادگار امام، حسین شمس مشاور عالی ورزش سازمان بهزیستی کشور و مربیان تیم، گزارشی از اقدامات تیم ارائه کردند.

همچنین در این دیدار پیراهن شماره 20 تیم فوتسال پرسپولیس سازمان بهزیستی کشور به حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی اهدا شد.


تاریخ و زمان انتشار: شنبه 8 تیر 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_27836.aspx