صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی: برای خوب شدن سخن گفتن از خوبی لازم نیست، باید خودمان یک گام بسوی خوبی برداریم

یادگار امام گفت: ناجوانمردان تنها خودشان را بد نمی دانند و فقط ناجوانمردی را بر جامعه خودشان حاکم نمی کنند، بلکه دیگران هم اگر مراقب نباشند ناجوانمردی را در جامعه نهادینه می کنند.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی عصر امروز در نخستین همایش بین المللی آیین پهلوانی میراث ماندگار در تالار وحدت ضمن گرامیداشت یاد همه پهلوانان خصوصا جهان پهلوان تختی، با قرائت این شعر که «دوره مجنون گذشت و نوبت ماست / هرکسی پنج روز نوبت اوست»، اظهار داشت: ذکر جوانمردان کام همه را شیرین می کند، اما جوانمردی را تنها نباید گفت، بلکه باید در قدم به قدم و لحظه به لحظه زندگی اجرا کرد؛ پس

بگردید و بگردد روزگار /  دل به دنیا در نبندد هوشیار
ای که دستت می‌رسد کاری بکن / پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار
اینکه در شهنامه‌ها آورده‌اند / رستم و رویینه‌تن اسفندیار
سعدیا چندانکه می‌دانی بگوی / حق نباید گفتن الا آشکار

هر که‌را خوف و طمع در کار نیست / از ختا باکش نباشد وز تتار

وی افزود: دور هرکس می گذرد، نام نیک از برخی می ماند و از برخی نمی ماند. دنیا برای ما تنها این فایدت را باید داشته باشد که خودمان را در این زندگی با آیین جوانمردی و آیین امیرالمؤمنین(ع) آشناتر کنیم؛ خیلی ها آمدند و رفتند که یا سر به تیره تراب گذاشتند و یا اینکه اگر هستند از اوج قهرمانی آنها دیگر سراغ نیست. اما این دوره های گذر کرده می تواند برای همه یک نام نیک و باقیات صالحات باشد.

یادگار امام گفت: اینکه در جامعه ما جوانمردی زنده است یا خیر، اینکه امروز روی این سن از بزرگانی تقدیر کردیم درست است، اما برای خوب شدن سخن گفتن لازم نیست، بلکه باید خودمان یک گام بسوی خوبی برداریم. نشست امروز از این رو مغتنم است که وقتی آن را ترک می کنیم هر کداممان پیام آور رادی و جوانمردی در جامعه مان باشیم.

وی سپس یک داستان معروف در ادبیات عرب را نقل کرد و گفت: روزی فردی تشنه در بیایان نشسته افتاده و در حال مرگ بود؛ جوانمردی که سوار بر اسب عبور می کرد، او را دید و از اسب پیاده شد و به او آب و غذا داد. آن فرد تشنه و گرسنه وقتی سر حال شد تمام آب و غذاها را برداشت و سوار بر اسب آن جوانمرد فرار کرد. آن جوانمرد گفت تو می روی و من اینجا می مانم و می‌میرم؛ اما تو با این کار فقط مرا نکشتی، بلکه جوانمردی را هم کشتی!  اما تو این داستان را برای کسی بازگو نکن، زیرا باعث می شود جوانمردی هم بمیرد.

سید حسن خمینی تصریح کرد: ناجوانمردان تنها خودشان را بد نمی دانند و فقط ناجوانمردی را بر جامعه خودشان حاکم نمی کنند، بلکه دیگران هم اگر مراقب نباشند ناجوانمردی را در جامعه نهادینه می کنند. بیایید این همایش خوب را سرآغاز کنیم تا ریشه های بی اخلاقی و ناجوانمردی را در جامعه مان ریشه کنیم.

در این همایش برخی چهره های پیشکسون ورزشی و فرهنگی مانند محمدرضا طالقانی، حسین شاه حسینی، احمد ناطق نوری، محمد نصیری، حسن غفوری فرد، داریوش ارجمند و... حضور داشتند.

همچنین اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهور، حسین انواری (سرپرست کمیته امداد امام خمینی) و سید رضا نیری از دیگر حاضران این مراسم بودند.

در نخستین همایش بین المللی آیین پهلوانی از تعدادی از پیشکسوتان و بزرگان عرصه پهلوانی و نیکوکاری کشور نیز تقدیر به عمل آمد.


تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 4 شهریور 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_30625.aspx