صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حضور یادگار امام در اکران فیلم «چ»؛ تجلیل حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی از آرمان خواهی شهید چمران

یادگار امام به دیدن فیلم «چ» ساخته ابراهیم حاتمی کیا نشست.

به گزارش جماران، همزمان با سی و دومین جشنواره فیلم فجر، در ساعات اولیه بامداد امروز حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به دعوت ابراهیم حاتمی کیا در اکران عمومی فیلم «چ» در سینما فرهنگ شرکت کرد. در این اکران که مهندس علی اشراقی و دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز حضور داشتند، ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم «چ» ضمن گفت و گو با یادگار امام، توضیحاتی را در مورد این فیلم ارائه کرد.

در حاشیه این اکران، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در گفت و گو با برنامه «هفت» شبکه سوم سیما در پاسخ به سوالی در خصوص «ساخت فیلم در مورد چهره‌های معاصر و خصوصا شهید چمران»، اظهار داشت: مرحوم آقای چمران فی حد نفسه شخصیت بزرگی بودند؛ او کسی بود که در بالاترین رده‌های علمی دنیا تحصیل کرده و در رشته فیزیک اتمی صاحب نظر بود و شاید اگر انقلاب پیروز نمی‌شد و قبل از آن برای دفاع از مسلمانان به لبنان نمی‌رفت زندگی دیگری برایش رقم نمی‌خورد و از بزرگترین دانشمندان جهان به حساب می‌آمد.

وی افزود: اینکه فردی، آرمانی را انتخاب می‌کند و بعد این آرمان برای او زندگی می‌شود؛ هم در مورد شیعیان لبنان به عنوان کسانی که آن زمان مظلوم بودند، هم در قبال مساله اسرائیل که یک غده سرطانی است و هم انقلاب اسلامی، برای جوان امروز ما خیلی درس آموز است. یعنی مرحوم آقای چمران برای کسانی که از آرمان‌شان در مقابل هر خواسته نفسانی دفاع می‌کنند یک الگوی بسیار خوب و پررنگ است. یادگار امام گفت: آقای چمران در بیت امام موسی صدر -دایی مادر من- حضور داشت و در واقع به نوعی ایشان در خانواده ما بودند و با هم ارتباط نزدیکی داشتیم. بنابراین، از خردسالی ایشان را دیده بودیم و یادم می‌آید تمرین‌هایی بود که ایشان در آنجا انجام می‌دادند. لذا من علقه شخصی هم به آقای چمران دارم و عکس‌هایی هم با ایشان داریم.

سید حسن خمینی با بیان اینکه آقای چمران برای نسل ما می‌تواند الگوی خیلی خوبی باشد، ادامه داد: یاد ایشان را گرامی می‌داریم و از آقای حاتمی‌کیا هم به خاطر این کار بزرگ تشکر می‌کنیم. وی در پایان اظهار داشت: پرداختن به شخصیت‌های معاصر سخت هست؛ اما نشدنی نیست و حتما باید این کار را انجام دهیم. به خصوص آن‌که اگر الگوهایی که ارزش‌های اصیل انقلاب را در برداشتند و در حقیقت یا مولود انقلاب یا تکمیل کننده ارزش‌های انقلاب بودند را به جامعه معرفی نکنیم، ممکن است خدای نخواسته الگوهای دیگری برای آن تعریف شود. آقای چمران نمونه و انتخاب خیلی خوبی بوده است و امید است به بزرگان دیگری از این دست هم پرداخته شود.

تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 21 بهمن 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_35904.aspx