صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در دیدار با وزیر و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ تأکید یادگار امام بر استفاده از فناوری های جدید در جهت خدمت به آموزه های دینی

یادگار امام با اشاره به موضوع آگاهی بخشی در جامعه، تأکید کرد: از این عرصه نترسیم و به جوهره ایمان مردم اعتقاد داشته باشیم و قبول کنیم که دین و ایمان یک عنصر وارداتی درون آنها نیست بلکه از درون آنها می جوشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با وزیر، معاونین و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به انواع تقسیم بندی انقلاب‌ها در جهان اظهار داشت: انقلاب‌ها بر اساس ایدئولوژی، هدف، جغرافیا و ... تقسیم بندی می شوند اما تقسیم بندی دیگری که وجود دارد ابزار انقلابیون و رهبران انقلاب برای پیروزی است؛ مثلاً در انقلاب اکتبر 1917 روسیه «سربازان» ابزار انقلاب بودند و یا در انقلاب آمریکا یک «لشگر» این نقش را ایفا کرد، و از طریق ابزار رهبران انقلاب به خوبی می توانیم تشخیص دهیم که هدف انقلاب چیست؟

وی با اشاره به این جمله فوکو که « انقلاب ایران انقلاب نوار است » افزود : سیری که در انقلاب ما طی شده نشان می دهد که انقلابی با تکیه بر آگاهی است و حتی وقتی از امام سؤال کردند که در مقابل سربازانی که به ما گلوله شلیک می کنند چه کنیم؟ امام گفتند به آنها گل بدهید و یا در خاطرات انقلاب آمده که وقتی به امام پیشنهاد دادند در تظاهرات انقلاب برای نشان دادن قدرت چند ماشین آتش زده شود، ایشان موافقت نکردند. بنابراین انقلاب ما متکی به زور، جنگ، کودتا و ارتش نبود بلکه انقلابی است که از درون خانه ها جوشید و متکی بر اگاهی بود و به این دلیل به آن انقلاب نوار می گویند؛ در آن زمان وقتی امام در تبعید سخنرانی می کردند از طریق تلفن صدای این سخنرانی به ایران ارسال می شد و سپس بطور وسیع تکثیر می گردید.

سید حسن خمینی یادآور شد: جالب است که انقلاب ما اولین انقلابی است که از تکنولوژی و ابزارهای مدرن برای پیروزی استفاده کرد و پیامهای انقلاب اسلامی از طریق رادیو به مردم می رسید. در حالی که در انقلابهای قبلی از این ابزار یا استفاده نشده بود و یا صرفاً برای تبلیغ فعالیت ها از آن استفاده می شد. وی با بیان اینکه امروز هم این مسئله به شکل دیگری ادامه دارد و پیشرفت درتکنولوژی به گونه ای است که شاید هر ماه در این زمینه تحول ایجاد می شود، تأکید کرد: ما به عصر قبل از اینترنت نمی توانیم برگردیم و فضای فناوری به گونه ای است که نمی توان آن را از بین برد بلکه باید آن را مدیریت کرد.

یادگار امام با بیان اینکه این مدیریت در مورد هر ابزاری لازم است گفت: ابتدا که هر وسیله ای ساخته می شود همه می ترسند و فکر می کنند که دین را از بین می برد، در حالیکه دین و ایمان نیاز مردم است و از درون آنها می جوشد؛ لذا دیدید که در شوروی بعد از چند دهه که تمام درها به روی دینداری بسته شد بعد از فروپاشی 80 درصد مردم به خدا اعتقاد داشتند زیرا نیاز به دین، خدا و ماوراءالطبیعه نیاز فطری از آنهاست و رسانه ها نه دیروز توانستند آن را از بین ببرند و نه در آینده خواهند توانست این کار را انجام بدهند. وی با تأکید بر اینکه امکانات تکنولوژیک و رسانه ای را باید در خدمت آموزه های دینی و انقلابی قرار داد، تصریح کرد: شاکله انقلاب با آگاهی بخشی و استمرار آن هم با آگاهی بخشی خواهد بود؛ آن گروهی درهای فرهنگی خودشان را می بندند که احساس ضعف می کنند در حالی که اگر یک اندیشه مولد داشته باشند از ابزار بیان آن استفاده می کنند.

یادگار امام ادامه داد: ما مدعی هستیم که اندیشه پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) یک اندیشه مولد است و قرار است فردای جهان را بگیرد و مدعی هستیم که اگر این اندیشه را در اختیار دلهای پاک قرار دهیم همه به آن گرایش پیدا می کنند؛ چه کسی است که علی (ع) فاطمه زهرا (س) و سیدالشهداء(ع) را بشناسد و به آنها خضوع و احترام نکند؟ شناخت این بزرگان به ابزاری لازم دارد که البته ابزار اگر در دست دشمن باشد ضرر کرده ایم اما باید به راحتی در دست دوست قرار بگیرد. وی در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی با آگاهی بخشی استمرار می یابد گفت: هرچه در این بعد توانمندتر شویم پیروزیم و راه آن این است که از این عرصه نترسیم و به جوهره ایمان مردم اعتقاد داشته باشیم و قبول کنیم که دین و ایمان یک عنصر وارداتی درون آنها نیست بلکه از درون آنها می جوشد.

در پایان این مراسم از تمبر یابود پنجاهمین سال نهضت امام خمینی (س) با حضور یادگار امام و وزیر ارتباطات رونمایی شد. این تمبر یادبود در 200 هزار سری چاپ شده است و به 192 کشور عضو اتحادیه جهانی پست ارسال می شود. در ابتدای این مراسم نیز دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنانی را ایراد کرد.

تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 12 خرداد 1393
نویسنده:
مرجع: پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_43691.aspx