صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در دیدار با پرسنل و فرماندهان ناجا: دم مسیحایی امام در جامعه امنیت ایجاد کرد

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی امام گفت: برای یک جامعه بالاترین نعمت ها امنیت است، امنیت برای جامعه حکم صحت برای بدن را دارد و هر نعمت دیگری در پرتو امنیت معنا پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی صبح امروز سه شنبه، در جمع کارکنان و فرماندهان ناجا، که برای تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی(س) در حسینیه جماران گرد آمده بودند، با تبریک اعیاد شعبانیه و تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال امام، گفت: عرفا معتقد اند هرکسی و هر شغلی مظهر یکی از اسما خداست و یکی از اسما خداوند که در سوره قریش هم به آن اشاره می کند این است ، «... آمنهم من خوف» کسی که مردم را از خوف و ترس امن می دارد. یادگار امام ادامه داد: امنیت یکی از صفات و از نعمت های اصلی خداوند است که از ناحیه ذات مبارک ربوبی به جامعه انسانی عرضه شده است. به ما انسان ها نعمت های زیادی داده شده است، تا زمانی که در درون آن نعمت ها غرق هستیم فهم درستی از این نعمت ها نداریم. روایتی از امیرالمومنین است که می فرمایند: « الصحه افضل النعم» سلامتی بهترین نعمت هاست.

وی در ادامه اظهار کرد: برای یک جامعه بالاترین نعمت ها امنیت است، امنیت برای جامعه حکم صحت برای بدن را دارد و هر نعمت دیگری در پرتو امنیت معنا پیدا می کند. اگر در یک جامعه همه چیز وجود داشته باشد اما امنیت آن جامعه ناکارآمد باشد، گویی که هیچ چیز نیست. سید حسن خمینی درباره اهمیت و نقش امنیت در جامعه گفت: امنیت از آن دسته نعمت هایی است که اگر در جامعه وجود داشته باشد دیده نمی شود ولی اگر خدای ناکرده از دست رفت، آنگاه درک درستی از آن پیدا می کنیم. یادگار امام با تاکید براین که امنیت را باید بیش از هر چیزی قدر دانست، اظهار کرد: علاوه بر قدردانی از امنیت، باید پاسداران این امنیت را نیز به عنوان کسانی که یکی از بزرگترین نعمت ها را به جامعه انسانی اعطا می کنند؛ گرامی داشت. سید حسن خمینی خطاب به کارکنان نیروی انتظامی گفت: شغل خود را به عنوان شغل و وظیفه بزرگ به دیده احترام نگاه کنید، چرا که در یک جامعه افراد آن جامعه در صورتی می توانند به کشور خود خدمت کنند و آن را بسازند که بستری از امنیت را امنیت سازان آن جامعه فراهم کرده باشند.

وی ادامه داد: تامین امنیت بعضی وقت ها توسط برخی به گونه ای صورت می گیرد که دیگر نیازی به پلیس و نگهبان در جامعه نیست. امنیت در حقیقت به معنای جلوی ناهنجاری ها را در جامعه گرفتن است. بعضی وقت‌ها دم مسیحایی در جامعه به وجود می آید که مردم خود به خود خوب می شوند. زمانی که پیروزی و نشاطی در جامعه به وجود می آید آمار بزهکاری در جامعه  کاسته می شود. یادگار امام در ادامه گفت: جامعه وقتی با نشاط مواجه می شود و خوشحال است یک دسته از ناهنجاری ها کم می شود و مردم گذشت پیدا می کنند، چرا که یک نفحه ای در زندگی شان می وزد. مطابق این روایت «ان لالله فی ایام دهرکم نفحات، الا فتعرضوا لها» گاهی‌ در زندگی هایتان نسیم هایی خدایی می وزد پس خود را در معرض آنها قرار دهید.

سید حسن خمینی گفت: علاوه بر این ممکن است فردی با دم مسیحایی در جامعه ظهور کند و آن جامعه را برای دوره ای متحول کند که چندان به نگهبان و مراقب احتیاج نیست. به عنوان مثال، در زمان پیامبر همان اعرابی که به هم رحم نمی کردند و به تعبیری جیب هم را می زدند در اثر وجود پیامبر امنیت و آرامشی را در فضای مدینه حاکم کردند که به راحتی درهای منازل خود را رها می کردند و باز می گذاشتند. یادگار امام  با تاکید بر صحت داشتن چنین تحولاتی ادامه داد: ما در دوره های مختلف شاهد نمونه هایی از این نوع تحول بوده ایم که فقط یک فرد را متحول نمی کند بلکه یک جامعه را تغییر می دهد. این تحول ناشی از نسیم یک نفس و یک شور است و این شور و شعور بالاترین امنیت ساز برای یک جامعه است.

وی در ادامه اظهار کرد: در سال های اول انقلاب اگر چه در مقابل عوامل ضد انقلاب و استکبار ممکن بود، هزار نوع مشکل وجود داشته باشد ولی در درون جامعه بین روابط مردمی با هم شاهد آن بودیم که ناهنجاری ها از جامعه رخت بر بسته بود. سید حسن خمینی درباره تاثیر نشاط حاکم در ایران زمان انقلاب گفت: افراد آرامش بیشتری داشتند و این حاصل نفس گرم امام بود. «ارزش ها» بود که بر فضای جامعه ما حاکم شده بود. یادگار امام بیان داشت: حجم یک مکعب عبارت از طول در عرض و در عمق است، اما حجم انسان ها از ضرب شدت تاثیر در جغرافیای تاثیر و در مدت تاثیر حاصل می شود. با این حساب یکی از بالاترین حجم های انسانی را امام بزرگوارمان ایجاد کردند که تنها به یک بعد آن، امنیت اشاره کردیم.

وی در پایان درباره تاثیرهای امام خمینی بر حجم انسان ها گفت: شدت تاثیری که امام خمینی بر مردم گذاشتند بر همه معلوم و مشخص است. جغرافیای تاثیر فقط در سرزمین ما نبود و ایشان عامل بیداری و بازگشت به تفکر دینی در جغرافیای اسلامی در همه جهان بودند. مدت تاثیر که هنوز آغاز راه است و امیدواریم که ان شاءالله مدت طولانی تری حاکم باشد. هرچند این نکته قابل ذکر است که بیشترین تاثیر به حجم انسانی متعلق بر پیامبر بزرگ اسلام می باشد. در ابتدای این مراسم سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و آیت الله جلالی خمینی به ایراد سخنرانی پرداختند.

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 13 خرداد 1393
نویسنده:
مرجع: پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_43791.aspx