صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در مراسم تجدید بیعت هیأت دولت با آرمان های بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی: دولت یازدهم زمینه ساز پیدایش امیدی جامعه شده است/امید مردم به برپایی کشوری بر پایه اندیشه امام سرمایه دولت است

همزمان با نخستین روز هفته دولت، رییس جمهوری و اعضای دولت تدبیر و امید با حضور در مرقد مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند.

به گزارش جماران، در این مراسم حسن روحانی رئیس‌جمهوری و اعضای دولت با قرائت فاتحه و نثار گل به مقام شامخ امام راحل(س) ادای احترام کردند. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام در این مراسم رئیس‌جمهور و اعضای دولت را همراهی می‌کردند. رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت هم چنین با حضور بر مزار حاج سید احمد خمینی، حاجیه خانم ثقفی، آیت‌الله محمد رضا توسلی یکی از یاران امام(س)، دکتر بروجردی داماد امام(س) و آیت‌الله العظمی سلطانی طباطبایی بروجردی فاتحه‌ای قرائت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در این مراسم اظهار کرد: دولت یازدهم زمینه ساز پیدایش امیدی پرارزش در جامعه ما شده است. امیدی که بزرگترین سرمایه دولت است و به همین جهت این دولت بزرگترین مسوولیت را بردوش دارد؛ چرا که مردم به دست ها و همت دولت در حوزه مشکلات اقتصادی و فرهنگی ای که آمار بالایی دارد، چشم دوخته اند. یادگار امام اعتماد ملت به دولت را سرمایه بزرگی دانست که ملت ایران به دولت یازدهم بخشیده است و تأکید کرد: ملت ایران به فکر، اندیشه و بازوان مردان این دولت و همت آن ها در برپایی کشوری بر پایه اندیشه امام چشم دوخته است. وی یادآور شد: پس از سپری روزهای سختی که داشتیم، امیدی که مردم به شجاعت تصمیم گیری و عمل برادران و خواهران خود در دولت دارند؛ نقطه کانونی پراهمیتی در دل های مردم ایران است.

یادگار امام با اشاره به شجاعت امام خمینی در تصمیم گیری ها، شجاعت و کار بیشتر را انتظار مردم از دولت دانست و یادآور شد: شجاعت همان نکته ای است که امام خمینی را از همه اغیار متمایز می کرد. امام در برابر متحجران، دشمنان خارجی و دشمنان داخلی شجاعت داشتند. به گزارش جماران سیدحسن خمینی با اشاره به سخنان دکتر حسن روحانی در این مراسم ادامه داد: همانطور که رییس جمهور محترم نیز اشاره کردند، شجاعت در صلح و شجاعت در جنگ یکی از درس های امام بود.

یادگار امام اظهار امیدواری کرد، دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور مورد اعتماد مردم، بتواند گامهای موثری برای حفظ نظام از خطرات پیش رو بردارد و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند کشور در یک پیچ تاریخی قرار دارد و ما موظف هستیم کشورمان را از شرایطی که پیش روی منطقه است عبور دهیم. سید حسن خمینی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانم با حضور این دولت، روزگار خوبی را به مردم مژده دهم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی نیز در این مراسم با سلام و درود به امام راحل،‌ همسر ایشان و یادگاران امام راحل و شهدایی که در راه انقلاب و دفاع مقدس با خون خود درخت نظام را آبیاری کردند، اظهار کرد:‌ این یک نکته تاریخی است که همواره شروع کار دولت و هفته دولت در کنار هم قرار می‌گیرند. معنا و مفهوم این رسم نمادین که آغاز هفته دولت را با زیارت مرقد امام و شهدای دیگر در این زمین مقدس شروع می‌شود، این است که ما هر سال کارمان را با بیعت مجدد با آرمان‌های امام راحل آغاز می‌کنیم. وی در ادامه امام را موسس دولت مدرن اسلامی دانست و افزود:گرچه در تاریخ ایران دولت مدرن از زمان امیرکبیر و مشروطه شکل گرفت، اما متاسفانه بعد از آن به دلیل وجود حکومت‌هایی که تحت سلطه قدرت‌های غربی و استعماری قرار گرفته بودند، از محتوا تهی شد و امام فقیه بزرگی بود که برای اولین بار در تاریخ ایران و تشیع توانست دولت مدرن اسلامی را در چهارچوب فقه حکومتی و مقررات اسلامی و با استفاده از تجربه‌های جهانی به وجود آورد.

روحانی تصریح کرد: البته نکاتی از قبیل تفکیک قوا و مقرراتی همچون مالیات،‌ بانکداری، ارتش حرفه‌ای، تامین اجتماعی،‌ آموزش عمومی و بهداشت عمومی، چیزهایی نبودند که در فقه ما وجود داشته باشد، اما اصول و چهارچوب آنها در فقه وجود داشت و امام با استفاده از تجربه های جهانی، همه این قوانین را در چهارچوب مقررات شرعی و اسلامی امضا کرد. بنابراین اگر امام را پدر دولت مدرن اسلامی بنامیم، درست سخن گفته ایم. رییس جمهور با تأکید بر این مسئله که امام نه تنها دولت اسلامی را تشکیل داد، بلکه به آن قدرت لازم برای اداره کشور و توان لازم برای مقابله با قدرت‌ها و استکبار جهانی داد، گفت: امام آموزگار آزادی، راهبر مسیر استقلال و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی بود. ضمن این‌که ایشان درس‌های فراوانی را به ما آموختند که باید آن‌ها را به کار بگیریم و اجرا کنیم.

روحانی یکی از درس های امام برای دولتمردان را تعادل دانست و افزود: امام گفتند از افراط جمود، تحجر و خرافه بپرهیزید. همچنین امام به ما یاد داد که از ترویج اباحه گری و غرب گرایی فاصله بگیریم. امام به ما راه و روش اسلام ناب را که همان راه تعادل است، آموخت. امروز باید مسیر تعادل و میانه روی امام را نگاه داریم و در برابر افراط ها و تفریط ها بدون هیچ دغدغه و با لهجه ای صریح سخن بگوییم و دفاع کنیم. رییس جمهور با بیان این‌که امام تعامل بین جمهوریت و اسلامیت را به ما یاد داد، اظهار کرد: امام به ما گفتند نظام ما مردم‌سالاری دینی است و میزان رای مردم است. ضمن اینکه ایشان اساس را اجرای فرمان خدا و قانون اساسی دانستند و چارچوب موازین اسلامی را به عنوان موازین هدایت‌گر بشر به ما گوشزد کردند، بنابراین ما باید هم جمهوریت را پاس بداریم، هم اسلامیت را.

روحانی با بیان اینکه امام ایستادگی و جرات ایستادگی در برابر مستکبرین جهان و وظیفه حمایت از مستضعفین و مظلومین را به ما یاد دادند، گفت: در این راه نه باید از قدرت‌های بزرگ بترسیم و نه این‌که در کمک به مظلومان جهان که گرفتار ستمگران می‌شوند، تردید کنیم؛ چرا که امام به ما شجاعت و شهامت را آموخت؛ شجاعت برای جنگ و مقابله با متجاوزین و ایستادگی در برابر آن‌ها که به سرزمین و عزت ما تجاوز کرده‌اند. ضمن این‌که امام شجاعت صلح و آشتی را به ما آموخت تا آنجا که لازم است صلح و خیر را اجرا کنیم و در این مورد امام تردیدی به خود راه نداد. ما همان‌گونه که شجاعت جنگ و مبارزه را در زندگی امام دیدیم، شجاعت و شهامت صلح را هم از امام دیدیم. ما از ایشان هم کار حسینی آموختیم و هم صلح حسنی را یاد گرفتیم.

وی در ادامه با بیان این‌که امام خودباوری، قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری را به ما آموخت، افزود: کلمات، سیره، راه، نهضت و دولت‌داری امام برای ما درس بود. امام برای اداره کشور معیار بزرگی گذاشت و آن این‌که نباید مدیریت اسلام در دنیای مدرن زیر سوال قرار بگیرد. امام کلید مصلحت را در اختیار ما قرا داد  احکام حکومتی و ثانویه را در کنار احکام اولیه تشریح کرد. بنابراین امام حق بزرگی به گردن مردم ما، مردم جهان، آزادی‌خواهان و مسلمانان، دولت و حکومت اسلامی دارد. رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با مورد توجه قرار دادن تلاش دولت در برنامه‌های موردنظر خود از جمله اقتصاد و سیاست خارجه و دیگر زمینه‌ها اظهار کرد: مبارزه با فساد از جمله برنامه‌های موردتاکید دولت در ادامه مسیر خود خواهد بود و به طور کلی دولت در زمینه مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه‌ و مدارک علمی و مبارزه با فساد در زمینه بورسیه‌ها جدی خواهد بود و این مسیر را ادامه خواهد داد.

روحانی در ادامه گفت: امروز بار دیگر ما و همه اعضای دولت و کارگزاران بخش اجرایی مجددا با امام‌مان بیعت می‌کنیم تا راه و مسیر او را ادامه دهیم و همانند رهروان و شاگردانش مثل شهید باهنر، رجایی و بهشتی و دیگر شهیدان لحظه‌ای از راه امام و اجرای دستورات امام غفلت نورزیم. و امیدواریم آغاز هفته دولت که سرآغاز روزهای خدمت سال دوم دولت است بتوانیم خدمت بی‌منتی را به مردم داشته باشیم. حجت الاسلام و المسلمین روحانی در ادامه با قدردانی از خاندان حضرت امام از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی اظهار کرد: این خانواده همواره حامی نظام، مردم ،‌دولت و دولت یازدهم بودند و ما کمال تشکر از ایشان را داریم.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دولت در زمینه مسائل اقتصادی، اولویت خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی را دنبال می‌کند و ما امیدواریم خروج از رکود و شروع رونق اقتصادی را امسال به خوبی تجربه کنیم. ضمن این‌که شاهد خواهیم بود که تا پایان امسال رشد اقتصادی بعد از دو سال مثبت خواهد بود. البته همچنان دولت برای کاهش تورم به راه خود ادامه می‌دهد. وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه در حال حاضر 14.6 و تورم دوازده ماهه 25.3 است، به این معنی که ما هم اکنون به آنچه قول داده بودیم تا پایان امسال برسیم، رسیده‌ایم و ان شاءالله تا پایان سال جاری تورم کمتر از 20 درصد را تجربه خواهیم کرد.

روحانی با موردتوجه قراردادن برنامه‌های دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی اظهار کرد: در این زمینه همان راه موردنظر را ادامه می‌دهیم و مذاکراتمان با دنیا براساس منطق، حقوق و تعهدات بین‌المللی جدی خواهد بود. امیدواریم موفقیتی به دست بیاوریم که به نفع ایران،‌منطقه و جهان باشد. ما در این راه همه توانمان را به کار گرفته‌ایم و به کار خواهیم گرفت. در زمینه مسائل دیگر همچون مسائل فرهنگی، بیمه و تامین سلامت مردم نیز قدم‌های خوبی برداشته شده است.

رییس جمهور با اشاره به وجود ثبات و آرامش در کشور در شرایط کنونی و در حال حاضر خاطرنشان کرد: احترام به اخلاق، آزادی و آزادی نقد و انتقاد را مورد توجه قرار داده‌ایم و دولت و رییس جمهور همواره تا پایان به حول و قوه الهی به منتقدین احترام خواهد گذاشت اما هرگز در برابر تخریب گران دولت و نظام ساکت نخواهد ماند. وی ادامه داد:دولت در زمینه مبارزه با فساد به طور کلی، در دانشگاه به طور خاص و فسادی که در زمینه مدارک علکی و بورسیه ها وجود دارد، جدی خواهد بود. با تغییر یک فرد، مسیر دولت تغییر نخواهد کرد و همان مسیری را که مردم و آرای آنها برای او مشخص کرده اند ادامه خواهد داد.

رییس جمهور و هیئت دولت همچنین بر مزار شهدای هفتم تیر، شهیدان چمران و همت و برخی شهدای دوران دفاع مقدس حاضر و به مقام شامخ این شهدا ادای احترام کردند.

لینک دانلود فیلم مراسم: http://jamaran.ir/fa/VideoNews-id_54208.aspx

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 1 شهریور 1393
نویسنده:
مرجع: پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_53867.aspx