صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی: آزادی وقتی در کنار اخلاق قرار نگیرد توهین به پیامبر(ص) از آن بیرون می آید +گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار امام گفت: آزادی وقتی در کنار اخلاق قرار نگیرد از کنار آن توهین به پیامبر(ص) بیرون می آید.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با مدیران سازمان مدارس دانشگاه آزاد (سما) که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، اظهار داشت: بزرگان ما کسانی هستند که کتابهایی در باره زهد نگاشته اند و اساساً موضوع کتاب زهد است. از نظر امام تفکر از زهد و عبادت نیز اولی است. و حتی در روایات داریم که یک ساعت تفکر مساوی با هفتاد سال عبادت است.

وی با بیان این‌که تفکر و تحصیل قرار است تا انسان پرورش دهد، افزود: عبادت بی شناخت خوب است اما کامل نیست. عبادت اگر در آن شناخت لحاظ نشود عملیاتی است که عمق لازم را ندارد و عبادت اهل شناخت بالاتر از عبادت کسانی است که مدارج علمی پایین‌تری دارند لذا اگر شناخت نباشد، حتی عبادت تکامل نمی‌یابد؛ لذا عرفا می‌گویند عارف کامل کسی است که در بعد نظری و عملی پیشرفت کند. کسی که هزار رکعت نماز می‌خواند و از توحید چیزی نمی‌داند پایین‌تر از کسی است که با شناخت عبادت می‌کند.

یادگار امام با تاکید بر این‌که ارزش دانش وقتی است که انسان را به انسانیت نزدیک‌تر سازد، گفت: تربیت باید در کنار تعلیم قرار گیرد و اگر علم بدون تربیت و اخلاق باشد بمب اتم از آن بیرون می‌آید. انسان بعدا با علم زندگی خود را خراب‌تر و جامعه خویش را فاسدتر کرده است. ما نمی‌خواهیم شعار دهیم ممکن است ما هم بد باشیم این بلا سر مان بیاید اما اگر اخلاق در کنار علم قرار نگیرد، علم بعدا فاجعه آمیز می‌شود لذا شاهد بودیم که علم پیشرفت کرد اما کشتارها بیشتر شد. علم اشکالی نداشت اما دلیل مشکل آن بود که اخلاق و تربیت در کنار علم قرار نگرفت. در مورد علوم انسانی هم این‌گونه است فکر نکنید هر کس که مجهز به سلاح اندیشه است لزوماً به پیشرفت جامعه‌اش کمک کرده است بلکه گاهی باعث توجیه مفاسد می‌شود.

وی با اشاره به تعیبر امام که گاهی علم و حتی توحید حجاب اکبر است، ادامه داد: اگر از علمی سوءاستفاده شود در راستای استعمار بشر قرار می‌گیرد و اگر تربیت صحیح نباشد، علوم انسانی  در خدمت استحمار بشر قرار می گیرد؛ اما اگر این علوم در کنار تربیت قرار گرفت جامعه را متحول می‌کند.

یادگار امام یادآور شد: تربیت از دبیرستان ها شروع می‌شود که شاید عمق لازم را ندارد اما جوامعی است که بعدها تکامل می‌یابد. یک معلم می‌تواند این کار بزرگ را انجام دهد و بعضاً افرادی بوده‌اند که یک نفر را تربیت کرده‌اند اما با همان یک نفر دنیای کوچک خود را تغییر داده‌اند.

سید حسن خمینی مهم‌ترین عامل در تربیت را الگو دانست و اظهار داشت: هیچ عاملی مانند «الگو» در انسان اثر تربیتی ندارد. شما برای افراد الگو تعریف کنید و او خود به خود خوب می‌شود. در دوره دبیرستان بزرگ‌ترین الگوی افراد معلمان هستند، خصوصاً معلمانی که از نظر سنی به دانش آموزان نزدیک‌تر هستند.

وی دلیل دل نشینی سخنان امام را لطافت و پاکی دل دانست و گفت: ایشان با رفتار خود و نه گفتار به افراد درس می‌داد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد شرط اثرگذاری مجموعه «سما» را نیز تقویت خلوص در آن خواند و با تاکید بر این موضوع که علم اگر در کنار تربیت قرار نگیرد صرفا علم است و گاهی وقت‌ها حتی مضر می‌شود، گفت: این روزها یک آرمان بشری به نام آزادی وقتی در کنار اخلاق قرار نگیرد توهین به پیامبر(ص) از آن بیرون می آید. همان طور که از کنار علم بی‌اخلاق، بمب اتم بیرون می‌آید.

وی یکی از راه‌های برخورد با این رفتارها که خود پیامبر(ص) فرمودند این است که در مقابل آنها بی‌اخلاقی نکنیم زیرا بزرگ‌ترین لطف به یک بد‌اخلاق و فحاش این است که به او فحاشی کنیم که در این صورت مانند او می‌شویم.
نامه اخیر رهبر معظم انقلاب در این راستا یک رفتار بسیار خوب، منطقی، صحیح و برخوردی مثبت با موضوعی است که عواطف همه را جریحه دار کرده است و اثر آن از برخوردهای امثال داعش بسیار اثرگذارتر است. آن‌ها رفتارهای سلبی می‌کنند و ما را مثل آنها می‌سازند و این دو گروه یکی با قلم و دیگری با سلاح به جان جامعه اسلامی افتاده‌اند.

وی تاکید کرد: اگر علم در کنار اخلاق قرار نگیرد یک تیغ دو دم است و می‌تواند جامعه را به منجلاب بکشاند. شما نیز تربیت را از درون مجموعه خودتان و وجود خودتان آغاز کنید که مطمئن باشید اگر فضای مدرسه محبت‌آمیز و پاک باشد لازم نیست با جامعه حرف بزنید، همین طور که امام در موضوعاتی چون حجاب و نماز هیچ‌گاه با مردم مستقیما سخن نگفت اما خوب بودن رفتار ایشان باعث الگو شدن شد.

یادگار امام با بیان این‌که یکی از وظایف دانشگاه آزاد بردن فرصت آموزشی به محیط هایی است که این امکان را ندارند به مجموعه سما توصیه کرد که به مناطق محروم برود.

وی در همین خصوص ادامه داد: با بخش خصوصی در مناطقی که حضور دارد رقابت نکنید بلکه به سمت مناطق محروم بروید که امکان تحصیل وجود ندارد ، گرچه هزینه‌های مجموعه «سما» بر عهده مردم است اما باعث رونق آموزش متوسطه در شهرها شوید  و به سمت کسانی بروید که حق بر گردن جامعه دارند.

یادگار امام تاکید کرد: توزیع برابر، فرصت‌های پیشرفت بزرگ‌ترین وظیفه یک حکومت است و توزیع ثروت وقتی میسر است که امکان پیشرفت باشد؛ البته عدالت به معنای تساوی نیست اما امکان پیشرفت باید به طور مساوی وجود داشته باشد.

در ابتدای این دیدار که خانم دکتر فاطمه طباطبایی نیز حضور داشت، دکتر قلی ز‌اده رئیس مدارس دانشگاه آزاد ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پانزده ماهه گذشته در این مجموعه تاسیس 37 مدرسه تخصصی ورزش، ساخت مدارس بین‌المللی، ایجاد شوراهای سیاستگذاری در استان‌ها، هوشمند‌سازی مدارس و تربیت تکنیسین از جمله اولویت‌های اجرا شده و د‌رحال اجرای این مجموعه دانست. همچنین آقایان عصاره رئیس شورای سیاستگذاری «سما» در استان فارس، داوود‌پور معاون فرهنگی سازمان سما و دکتر صافی رئیس شورای سیاستگذاری «سما» در استان اصفهان سخنانی را ایراد کردند.


در ادامه گزارش تصویری این دیدار مشاهده می‌گردد.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 12 بهمن 1393
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_72723.aspx