صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار امام در دیدار با اعضای خانواده هندبال کشور مطرح کرد؛ رقابت ناسالم مانند خوره پایه های پیشرفت ورزش را از بین می برد/ انتقاد از ظواهر ریاکارانه در فضای ورزشی +فیلم و تصاویر

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار امام با تأکید بر رعایت اخلاق جوانمردی در ورزش گفت: رقابت ناسالم که متاسفانه در بخش هایی از ورزش ما هست مانند خوره پایه های پیشرفت را در ورزش از بین می‌برد.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با اعضای خانواده هندبال سراسر کشور با اشاره به این سخن امام راحل که «در همه ابعاد انسانی ورزش کنید»، اظهار داشت: ورزش یعنی پرورش تمام ابعاد وجودی که خداوند در انسان به ودیعه گذاشته است و ما با ممارست می‌توانیم این ابعاد را ارتقاء ببخشیم؛ یکی از این ابعاد، بعد جسمانی است که هم بعد قهرمانی و هم بعد سلامت در آن وجود دارد.

وی افزود: امروزه ثابت شده است که ورزش یکی از واجبات انسانهاست و اگر بتوانیم آن را توسعه دهیم بسیاری از هزینه‌های درمان را می‌توان کاهش داد و لذا برنامه ریزی برای ورزش صرفا جهت اوقات فراغت نیست بلکه این کار، پیشگیری از هزینه هایی است که می‌تواند چند ده برابر هزینه ورزش باشد و یکی از عوامل ترویج ورزش در حوزه سلامت، رشد ورزش قهرمانی است.

یادگار امام، نشاط و غرور اجتماعی را یکی دیگر از آثار توجه به ورزش قهرمانی ذکر کرد و گفت: جایگاه ما در مسابقات آسیایی و بین‌المللی باید بسیار بالاتر از جایگاه فعلی باشد و استعداد موجود در کشور می‌تواند باعث کسب رتبه‌های اول در رشته‌های گوناگون شود.

سید حسن خمینی یکی دیگر از ابعاد ورزش را ورزش در ابعاد روحانی ذکر کرد و افزود: انسان موجودی پیچیده است که از یکسو وجه حیوانی دارد و از طرف دیگر دارای «اراده» است که او را از سایر موجودات متمایز می‌سازد؛ او با کمک این توانمندی می‌تواند از ملائک نیز جایگاه بالاتری بیابد و این تکامل احتیاج به ورزش روحی دارد.

یادگار امام با اشاره به جمله مشهور «عقل سالم در بدن سالم» گفت: یک وجه این جمله آن است که دارنده عقل سالم باید ورزش کند و وجه دیگر آن است که اگر ورزش می‌کند سعی کند که ابعاد روحی خود را نیز تکامل دهد و این تکامل برای ورزش قهرمانی که دورانی گذرا در زندگی است، اهمیتی بیشتر می‌یابد؛ چه بسیار بزرگانی که قهرمانانه زیستند، اما امروز نامی از آن‌ها در میان نیست؛ در حالی که ورزش در ابعاد روحی شان، می‌توانست آنها را تعالی بخشد، لذا تمام جمع ها و برنامه ها را به آن جمله امام که عرض کردم متصل کنید.

وی تصریح کرد: متأسفانه وقتی بحث فرهنگی مطرح می‌شود ظواهر ریاکارانه ای تحت عنوان رگه‌های دینی در فضای ورزشی حاکم می‌شود که امر بسیار بدی است؛ البته ظواهر شرعی لازم است اما فضای ورزشی ما به جز ظواهر شرعی باید به صفات بلند اخلاقی آمیخته باشد؛ ما در ورزش خودمان نمادهایی چون پوریای ولی داریم که در این فضا باید پراکنده شود.

سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه جوانمردی باید بر فضای ورزش حاکم شود و کینه ها در این عرصه وجود نداشته نباشد، ادامه داد: باید  رقابتها به یک رقابت سالم تبدیل شود؛ رقابت ناسالم که متاسفانه در بخش هایی از ورزش ما هست مانند خوره پایه های پیشرفت را در ورزش از بین می برد و ورزش و ورزشکار را زمین می زند و مدیر را هم از بین می برد؛ زیرا در همه ابعاد انسانی ورزش نمی کنند.

وی گفت: فضای ورزش ما باید آمیخته به احترام به بزرگ‌تر باشد؛ در زورخانه‌های ما همیشه احترام به بزرگ‌تر در قالب رخصت طلبیدن یک ارزش بوده است و این ارزش در فضای ورزشی ما باید باقی بماند. در این فضا باید دست افتاده را گرفتن یک ارزش باشد و ورزشکاران ما در جامعه باید پیشگام کمک به دیگران باشند؛ زیرا این امر یکی از ابعاد انسانی است که نمادهای بسیار بزرگی را در این زمینه در گذشته خود داریم؛ ورزشکاران باید کمک کار مردم و امین جامعه خود باشند.

یادگار امام در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به ایجاد فضای صمیمیت در تمام فدراسیون‌های ورزشی گفت: چشم‌انداز بلندی برای خودتان تعریف کنید و قطعا می‌توانید به آن موقعیت‌ها برسید؛ زیرا ما در ورزش‌هایی که حرفی برای گفتن نداشتیم با برنامه ریزی به نقاطی رسیدیم که شاید هیچ گاه آن‌ها را تصور نمی‌کردیم؛ در نقطه مقابل هم در ورزش هایی که قوی بودیم، سرمایه‌گذاری و تدبیری نشد و در نتیجه آن رشته‌ها از جایگاه خود افول کرد. در ورزش هندبال نیز که ورزش کم هزینه و جوانانه ای است و در مدارس می‌توان آن را توسعه داد، باید تلاش صورت بگیرد و وزارت ورزش و جوانان هم برای رشد ورزش چاره‌ای جز رشد ورزش در آموزشگاه‌ها ندارد.

پیش از سخنان یادگار امام، سید ابوالحسن مهدوی رئیس فدراسیون هندبال گزارشی را از همایش علمی تخصصی خانواده هندبال ارائه کرد.

 

برای مشاهده فیلم مراسم می‌توانید روی تصویر زیر کلیک نمائید.

 

در ادامه بخشی از تصاویر دیدار یادگار امام با اعضای خانواده هندبال کشور مشاهده می‌گردد.

(برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید)

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 22 فروردین 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n81057/