صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در همایش بین المللی «جهان عاری از خشونت در اندیشه امام خمینی»: نوع نگاه امام به انقلاب از جنس «بیداری» بود +تصاویر و فیلم

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام تأکید کرد: هیچ گاه اتکاء امام به حرکات مسلحانه نبود، زیرا نوع نگاه امام به انقلاب از جنس «بیداری» بود.

به گزارش خبرنگار ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در همایش «عدم خشونت در اندیشه امام خمینی» که در محل کتابخانه ملی و با حضور میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم بیست و ششمین بزرگداشت امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران تنها انقلاب یا از معدود انقلاباتی است که بدون خشونت و با اتکاء به مردم پیروز شد، در حالی که مابقی انقلاب ها با آنچه تحت این عنوان در ذهن ماست تفاوت دارد.

وی افزود: در انقلاب روسیه اینگونه نبود که قاطبه مردم در جریان انقلاب حضور داشته باشند، بلکه کودتای عده ای از کارگرانی بود که در حاشیه سن پترزبورگ حضور داشتند و دولت منشویک که اتقاقا رأی هم داشت را سرنگون کردند؛ در آن انقلاب سرخ و سفیدها جنگ های زیادی با هم کردند که سه میلیون کشته بر جای گذاشت. انقلاب آمریکا نیز به عنوان یکی دیگر از انقلاب های بزرگ تاریخ، جنگ میان شمال و جنوب یا به عبارتی دیگر طرفداران و مخالفان برده داری بود . در انقلاب فرانسه هم عده ای در قالب یک شورش کور بر ضد زندان باستیل با هدف نامشخص و خشونت های مهیب انقلاب را پیروز کردند و تا مدتها هر گروه که تندتر بود گروه قبلی را ساقط کرده و جای آن می نشست که این روند تا چهار گروه ادامه پیدا کرد. انقلاب چین نیز به عنوان دیگر انقلاب مهم قرون معاصر یک شورش مسلحانه بود که گروهی پس از جنگ های تریاک و سرنگونی حکومت، با راهپیمایی های عظیم و حمایت شورری آن را به پیروزی رساندند.

یادگار امام با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر چون کوبا و و ویتنام نیز روندهای مشابه همچون اقدامات چریکی باعث پیروزی انقلاب شد، گفت: در کشورهای عربی نیز آنچه با عنوان «ثوره» مشهور شده است با معنای انقلاب که میان ما مصطلح است یکسان نبوده و اگرچه برخی از آنان شبیه انقلاب ما بوده اند اما در ادامه با خشونت های شدیدی همراه بوده اند.

وی یادآور شد: در انقلاب ما تمام طبقات، اصناف و گروهها، پیر و جوان، فقیر و غنی، دانشجو و روحانی، شیعه و سنی، نوجوان و کهنسال همگی یکصدا شدند و حکومتی که ارتش آن تا آخرین روز در ظاهر سقوط نکرده بود و هیچ کدام از پادگانهایش تا شب 22 بهمن با روش مسلحانه تسخیر نشده بودند، سرنگون شد و انقلاب پیروز شد. روش های مسلحانه نیز که از دهه 40 وجود داشت از 2،3 سال قبل از انقلاب تمام شده بود و هیچ گاه اتکاء امام به این حرکات نبود، زیرا نوع نگاه امام به انقلاب از جنس «بیداری» بود؛ ایشان تأکید داشتند که باید مردم را بیدار و دلهایشان را فتح کنیم، زیرا اگر مردم بخواهند کاری را انجام دهند خودش وارد عمل می شوند. همانطور که ایشان در مورد کودتای نوژه می گویند اگر خلبانان کودتاچی اهداف مورد نظر خود را بمباران می کردند پاسخ مردم را چگونه می دادند؟ معنای این سخن آن بود که ایشان به آنها می گفتند شما در هیچ جا همدل ندارید؛ این جمله را فقط کسی می تواند بگوید که قلب های یک کشور را تسخیر کرده باشد.

یادگار امام اظهار داشت: جامعه ما یک جامعه چند قومیتی است و دارای اقلیت سنی و اکثریت شیعه است، اما هیچ گاه تلقی نشد که این انقلاب متعلق به یک بخش است.

وی با اشاره مجدد به اینکه سایر انقلابات جهان بسیار خشن بوده اند، این سوال را مطرح کرد که چرا انقلاب ایران خشن نبود؟ و سپس افزود: تا صبح 22 بهمن اثری از حمله مسلحانه و آتش زدن اماکن نبود زیرا اتکاء انقلاب به اسلحه و عامل خارجی نبود. امام به مردم گفت به سربازان ارتش گل بدهید و از همان هنگام شعار گل در مقابل گلوله به یکی از نمادهای انقلاب ما تبدیل شده و بعدا در موارد متعددی تکرار شد؛ ضمن اینکه سربازان ارتشی که بستگانش در داخل مردم هستند نمی توانست به آنها شلیک کند.

سید حسن خمینی با خاطرنشان ساختن اینکه بلافاصله پس از دستور امام سربازان پادگانها را خالی کردند، تصریح کرد: انقلاب ایران یک انقلاب غیر خشن است، زیرا ملت ایران ملت خشنی نیست و از طرف دیگر انقلاب یک حرکت قبیله ای، بخشی یا متعلق به صنف خاصی نبود که بر اساس ادبیات چپ رایج در آن دوره بخواهد بورژواها را سر جای خود بنشاند؛ لذا دیدیم که کارگران و کارمند ها یا به تعبیر گروههای چپ پرولتاریا و خرده بوژواها دوش در دوش هم بودند.

یادگار امام در پایان سخنان خود تأکید کرد: اگر بخواهیم دنیای اسلام را از خشونت عاری کنیم باید بپذیریم که همه مردم همدل و یکپارچه باشند و به گونه ای رفتار کنیم که همه با هم باشند.


در ادامه بخشی از تصاویر این دیدار مشاهده می‌گردد.

(برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.)


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 17 خرداد 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n87422/