صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در دیدار اعضای اولین کنگره سازمان دانش آموزی: جامعه ای که حق خود را شناخت، به آن دست می یابد/ علت ایستادن مقابل مردمسالاری، عدم تمرین است/ معلمان ریسک پذیری را به دانش آموزان بیاموزند+فیلم و تصاویر

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام گفت: به رسمیت شناخته نشدن حق در جامعه معلول عدم آگاهی و فراگیری آموزش های لازم مربوط به آن است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار دانش آموزان و مربیان شرکت کننده در اولین کنگره سازمان دانش آموزی در حرم امام خمینی (س) با اشاره به پرسش تاریخی «حق اعطا کردنی است یا گرفتنی؟» اظهار داشت: برخی از اهل تربیت گفته اند که پیش از پاسخ به این سؤال باید بدانیم که حق آموختنی و آموزش دادنی است و جامعه ای که حق خود را شناخت لاجرم به آن دست می یابد.

وی با اشاره به حدیث الناس اعداء ما جهلوا (مردم دشمن مجهولات خودشان هستند)، یادآور شد: اگر مردم با پدیده ای به اشتباه دشمنی می کنند ناشی از عدم شناخت آنهاست اما وقتی آن را فرا گرفتند به سرعت به آن دست پیدا می کنند؛ «طبیب عشق مسیحادم است و مشفق لیک/ چو درد در تو نبیند که را دوا بکند».

سید حسن خمینی تصریح کرد: به رسمیت شناخته نشدن برخی حقوق در جامعه معلول عدم آگاهی و فراگیری آموزش های لازم مربوط به آن است و از همین رو مجلس دانش آموزی یکی از واجبات جامعه ماست زیرا تمرین مردم سالاری است.

وی گفت: علت اینکه عده ای در مقابل مردم سالاری می ایستند این است که از کودکی آن را تمرین نکرده اند. اما اگر کسی بداند جمع بهتر از فرد یا عده ای محدود می فهمد هیچ وقت این گونه عمل نمی کند. البته کسی مدعی نیست اکثریت هیچ گاه اشتباه نمی کند ولی یقینا میزان خطای آن از گروهی محدود به مراتب کمتر است.

یادگار امام با بیان اینکه بروز خطا یا ناشی از عدم شناخت یک موضوع است و یا به خاطر نداشتن راه حل مناسب برای آن، اظهار داشت: وقتی همگان در خصوص مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه می اندیشند احتمال خطای کمتری در شناخت موضوع و راه درمان توسط آنان، وجود دارد.

وی با تأکید بر ضرورت تمرین کار جمعی گفت: توانایی کنار گذاشتن نظر شخصی در مقابل یک تصمیم جمعی و اعتماد به رأی و خرد دیگران ولو آن نظر را اشتباه بدانیم، را یک سرمایه برای خود بدانیم و در عین حال سعی کنیم در اتخاذ تصمیم جمعی دیگران را نیز برای پذیرش نظر خودمان مجاب کنیم.

سید حسن خمینی با اشاره به توانایی اقناع و مفاهمه میان انسان ها گفت: این لطف بزرگ خداوند است که بتوانیم از سخن دیگران قانع نشویم و از او دلیل بخواهیم. ما باید یاد بگیریم در جمع با یکدیگر زندگی کنیم و بدانیم اگر کسی حرف حقی می زند دیگران را نیز باید قانع کند و طرف مقابل از او دلیل بخواهد و در کنار آن بیاموزیم که به نظر جمع تن دهیم.

یادگار امام تنها محل مناسب برای فراگرفتن این نحوه زندگی جمعی را آموزش و پرورش ذکر کرد و یادآور شد: انسان در سنین بالا به سختی می تواند خصلت های خود را تغییر دهد. گرچه او اختیار تصمیم گرفتن در هر شرایطی را دارد ولی اگر کسی از ابتدا با چنین شیوه ای تربیت شده باشد به مراتب راحت تر به خرد جمعی تن می دهد.

وی با اشاره به فعالیت مجلس دانش آموزی که از متن مدارس برخاسته، آن را حرکتی میمون و مبارک خواند و به مسئولان آموزش و پرورش توصیه کرد که بیش از پیش به تصمیمات آن احترام بگذارند تا شجاعت تصمیم گیری و جرأت خطا کردن در دانش آموزان پدیدار شود.

سید حسن خمینی در همین زمینه افزود: انسان ها حق خطا کردن ندارند اما حق دارند که اگر غیر عامدانه خطا کردند بخشیده شوند.

وی تأکید کرد: معلمان باید به دانش آموزان از ابتدای دوره نوجوانی که وارد عرصه فعالیت های اجتماعی می شوند آموزش ریسک پذیری و تصمیم گیری دهند و بیاموزند که بر این تصمیم شان پافشاری کرده و اگر اشتباه کردند خیال نکنند دنیا با آخر رسیده است.

یادگار امام با تأکید بر ضرورت حساسیت تک تک افراد به دردهای جامعه، این این روایت پیامبر(ص) از خداوند را مورد اشاره قرار داد که می فرماید «کسى که شب را با شکم سیر به صبح رساند، در حالى که برادر مسلمانش گرسنه باشد، به من ایمان نیاورده است»،  افزود: حساسیت نسبت به دردهای جامعه مسأله بسیار مهمی است که البته اگر برای خدا باشد انسان به اوج خلوص و توحید می رسد.

وی سپس به بیان یک توصیه از امام راحل پرداخت و گفت: در کتابخانه مرحوم وزیری در یزد دست نوشته ای از امام مربوط به دهه 1320 وجود دارد که ایشان در پاسخ به آن مرحوم برای بیان یک توصیه، آیه قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى(بگو : شما را به یک چیز اندرز می دهم: یک یک و دو دو برای خدا قیام کنید سپس بیندیشید) را نوشته اند. یقینا یکی از موارد قیام برای خدا حساسیت نسبت به دردهای جامعه است.

سید حسن خمینی گفت: دانش آموز و نهاد آموزش و پرورش نمی تواند نسبت به دردهای جامعه بی تفاوت باشد و باید برای حل آنها همدلی و همفکری کند، گرچه کسی توقع ندارد یک گروه دانش آموزی همه مشکلات را حل کند؛ اما این توقع وجود دارد که نسبت به مشکلات جامعه حساس باشد و به طور فعال عمل کند.

وی با اشاره به تفاوت میان افکار و اندیشه ها، تصریح کرد: انسان ها اذهان متفاوتی دارند و از دل همین تضارب اندیشه ها راه حل های جدید برای مشکلات پیدا می شود.

پیش از سخنان یادگار امام دکتر حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش آموزی گزارشی را از عملکرد این سازمان و سابقه آن به عنوان یکی از یادگارهای دولت اصلاحات که در سال 1376 تأسیس شده است، بیان کرد.

وی پیشتازان، فرزانگان، مجلس دانش آموزی و خبرگزاری پانا را بخش های زیر مجموعه این سازمان ذکر کرد و گفت: سازمان دانش آموزی امروز به عنوان یک بازوی قدرتمند در کنار آموزش و پروش ایستاده است که برای اولین بار کنگره سراسری آن تشکیل شده است.

 

برای مشاهده فیلم مراسم روی تصویر زیر کلیک نمائید.

 

در ادامه بخشی از تصاویر این مراسم مشاهده می گردد. برای رویت تصاویر بیشتر می توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 5 اردیبهشت 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n128594/