صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر؛ سید حسن خمینی: متحجران قبل از انقلاب، امروز دیگران را به محاکمه می کشانند/ امام در هیچ دوره ای ترور و بمب گذاری را تأیید نکردند+تصاویر

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام گفت: هر گفتمانی که به سقوط اخلاق و انسانیت بیانجامد گفتمان دینی نیست و اگر اندیشه‌ای برای اخلاقی زیستن راهکاری ندارد، نمی‌تواند اندیشه‌ای دینی شناخته شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، صبح امروز حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی(س)، در مراسم نمایی از کتب آثار بین المللی همایش، با تاکید بر لزوم بررسی عنوان همایش، اظهار کرد: اسلام سیاسی به این معنا نیست که ما چندین اسلام از جمله سیاسی و غیر سیاسی داریم بلکه اسلام سیاسی می تواند به معنای جهات سیاسی اسلام باشد. همچنین می تواند تنبه به این نکته باشد برای افرادی که اسلام را از سیاست جدا می دانند. اسلام کامل، اسلامی است که هم سیاست دارد و هم غیر سیاسی است.

وی با طرح این سوال مهم که امام خمینی(س) کدامین گفتمان سیاسی را در درون اندیشه دینی باور کرده است، گفت: روزگار ما و جهان اسلام را می بینید که درگیر یکی از تلخ ترین دوران های تاریخی خود شده است. آیندگان این دوره را جزو یکی از ادوار تلخ و دردآور جهان اسلام نقل می کنند.

یادگار امام با طرح این پرسش که کدام ویژگی در اندیشه های سیاسی امام خمینی وجود دارد که او را از دیگر اندیشه ها که امروز باعث جنگ ، جدال و غارت می شود، تطهیر می کند، گفت: نفی تحجر یکی از پایه های اصلی تفکر امام است. هم اکنون جهان اسلام درگیر یکی از تلخ ترین دوران های تاریخی خود شده است.

یادگار امام ادامه داد: اسلام فراز و نشیب بسیار دیده است؛ انسان آمیخته با خطا است. ممکن است انسان هایی به نام دین خطا کرده باشند که این مساله ربطی به اسلام ندارد. بعد از حمله مغول، جهان اسلام برای قرن ها کمر راست نکرد؛ مغول تمام شهرهای تمدن خیز خراسان، مرو، سمرقند، نیشابور تا ترکیه امروزی، دمشق و بغداد را درنوردید و رد پای تمدن باقی نگذاشت.

سید حسن خمینی با اشاره به دوران سخت پس از حمله مغول، تاکید رد: با این وجود مانند امروز نبود که مسلمانان این گونه به هم مشغول شوند.در زمان صفویه یا حمله اشرف افغان به ایران، نیز این گونه به هم ریختگی و کشت و کشتار نبود، آن هم در شرایطی که امروزه با وجود سلاح های جدید امکان کشتار دسته جمعی وجود دارد.

***لزوم ارائه گفتمان دینی برخواسته از تمدن

وی با اشاره به وجود بحران در سوریه، عراق، یمن، بحرین، لبنان، شمال افریقا، لیبی و ... تصریح کرد: ممکن است هر لحظه این مساله به مناطق دیگر جهان اسلام برسد؛ این جاست که لازم است نوعی گفتمان دینی را برخواسته از تمدن ارائه دهیم که در آن خبری از جنگ و نزاع نیست.

یادگار امام با اشاره به این که یک روزی تمام دغدغه مسلمانان از بین بردن اسرائیل به عنوان فاجعه در نظام اسلامی بوده اند. از روزی که ما به خودمان مشغول شده ایم، حرفی از رژیم صهیونیستی نیست و تنها کشتار یکدیگر صورت می گیرد چنان چه در افغانستان، پاکستان، اوجش در عراق و متاسفانه سوریه دیده می شود بنابراین محتاج گفتمان دینی برخواسته از تمدن هستیم.

*** گفتمان امام خمینی می تواند گفتمان غالب و ناجی در جهان باشد

سید حسن خمینی با تاکید بر این که جامعه باید به وحدت درونی برسد، گفت: در این حوزه قطعا ایراد وجود دارد چرا که مسلمانان ضمن این که در مقابل یک حکومت می جنگند، پس از مدتی با هم درگیر می شوند. گفتمان امام خمینی امکان این را دارد که به عنوان گفتمان غالب و ناجی در جهان پذیرفته شود.

وی با اشاره به بازگشت به مرجعیت دینی و اسلامی در گفتمان امام، اظهار کرد: اندیشه دینی ما، اندیشه سکولار نیست و دین را در عرصه جامعه لازم الاجرا می داند اما کدامین بخش در اندیشه های امام، او را از سایر اندیشه ها که امروز باعث جنگ و جدال و غارت می شود، تطهیر می کند؟ اولین مولفه توجه به رای مردم است. باید اکثریت و رای اکثریت را قبول کرد، نه این که این مساله ملاک موفقیت باشد، بلکه ملاک اطاعت است.

یادگار امام  با تاکید بر این که جامعه اسلامی باید بر اساس آنچه اکثریت مردم می گویند حاکمیت خود را شکل دهند، گفت:  در این صورت است که هر کس تفنگ دارد بر نمی خیزد. اگر بپذیریم که درجامعه مردم سالاری دینی جوهره جامعه باشد، رقابت سالم درون خانواده جامعه اسلامی شکل می گیرد و همه تلاش می‌کنند قول خود را به گوش مردم برسانند و آنها را به سوی خود جلب کنند.

سید حسن خمینی با اشاره به این که امروز در جامعه اسلامی شاهد یک فاجعه هستیم، گفت: امروز آنقدر اخبار و تصاویر و فیلم‌ها از سوزاندن انسان‌ها، سربریدن افراد و کشتار فراوان از مردم منتشر شده که دیگر نقل چنین اخباری برای انسان‌ها عادی شده در حالی که ما حتی در گذشته تصور نمی‌کردیم که چنین اتفاقاتی در تاریخ اسلام رخ داده باشد.

*** مقوله ای در انسانیت انسان ها به نام عقل وجود دارد

وی با اشاره به این که رکن دیگر گفتمان سیاسی امامنفی تحجر است، تاکید کرد: تردیدی نداریم که آنچه پیامبر‌ گفته است حکم خداست اما تردید هم نداریم که همان خداوند عقل را هم در اختیار ما قرار داده است؛ مقوله ای در انسانیت انسان ها به نام عقل وجود دارد و نفی تحجر یکی از پایه‌های اصلی تفکر امام  است.

یادگار امام (ره) با اشاره به این که بحثی که امام  درباره موسیقی، شطرنج و حضور زنان در جامعه، ورزش و تحصیلات بانوان در روزگار ایشان بسیار موج شکن و سدشکن بوده است، گفت: انقلاب اسلامی ایران نه خودش و نه رهبرانش هیچ کدام متحجر نبوده‌اند و متحجرین نیز پیش از انقلاب اهل مبارزه نبوده و آن را حرام می‌دانستند و نهایتاً با مبارزه مخالفت نمی‌کردند، اما این که بعد از پیروزی به انقلاب پیوستند بحث دیگری است.

سید حسن خمینی با تاکید بر این که امروز عده‌ای از متحجران، سردمداران اندیشه‌ای شده‌اند و دیگران را به محاکمه می‌کشانند و معیار تشخیص حق از باطل شده‌اند، تصریح کرد: امام در هیچ دوره‌ای ترور و بمب‌گذاری را تأیید نکرده بودند؛ ایشان در برخی موارد با جریاناتی که به اسم اسلام ترور می‌کردند واکنش نشان دادند و فرمودند که این ترورها ربطی به مبارزه ما ندارد و در واقع امام جز حرکت‌هایی که از طریق مردم انجام می‌شد را نمی‌پذیرفتند.

*** صدور انقلاب ایران، صدور فکر بود نه تفنگ

وی با اشاره به این که صدور انقلاب،‌ صدور فکر بود نه تفنگ و صدور فکر از هر نوع تأثیرگذاری و صدور دیگری دقیق‌تر، درست‌تر و مناسب‌تر است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران را بعضی‌ها انقلاب «انقلاب کاست» می‌نامند چرا که نوارهای سخنرانی امام (ره) بود که بر مردم تأثیر می‌گذاشت و آنها را به صحنه می‌آورد.

سیدحسین خمینی با تأکید بر اینکه ما امروز به یک گفتمان سیاسی نیاز داریم که برای جهان شیعه و جامعه اسلامی و انسانیت کاربرد داشته باشد، اظهار کرد: ما امروز به یک گفتمان سیاسی نیاز داریم که برای جامعه شیعی برآمده از روح فقه شیعه باشد؛ البته برای جامعه اسلامی نیازمند گفتمانی وسیع‌تر از شیعه هستیم و باید آن را بازشناسی کنیم؛ در ضمن برای جامعه انسانی نیز باید یک گفتمان جامع را پی‌ریزی کنیم.

وی با تاکید بر این که هدف این گفتمان باید تعالی جامعه باشد، گفت: هر گفتمانی که به سقوط اخلاق و انسانیت بیانجامد گفتمان دینی نیست و اگر اندیشه‌ای برای اخلاقی زیستن راهکاری ندارد، نمی‌تواند اندیشه‌ای دینی شناخته شود.

سید حسن خمینی با ابراز امیدواری نسبت به این که این سمینار و امثال آن و همدلی ما درباره مسائلی که در آن مطرح می‌شود اگرچه تماماً به وصول حقیقت نمی‌رسد، بتواند آجری بر دیوار مرتفع بازشناسی اندیشه امام باشد، گفت: امیدوارم در آینده به جامعه‌ای با سعادت و صداقت بیشتر نائل شویم.

پیش از سخنان سیدحسن خمینی، صالحی امیری - دبیر همایش و رئیس کتابخانه ملی - گزارشی از همایش ارائه کرد.

در ادامه بخشی از تصاویر این مراسم مشاهده می‌گردد.

برای مشاهده تصاویر نیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 21 خرداد 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n132027/