صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سفیر ایران در سریلانکا مطرح کرد؛ آثار مثبت سفر سید حسن خمینی در رفع اتهامات وهابیون به شیعیان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا با تأکید بر دستاوردهای سفر یادگار امام به سریلانکا در چارچوب دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران، آن را موجب رفع شبهات و اتهامات وهابیون نسبت به شیعیان دانست.

محمد زائری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در خصوص نتایج  سفر یادگار گرامی امام به کشور سریلانکا، با اشاره به استقبال دولت این کشور از وی در سطح مقامات عالیرتبه، دستاوردهای آن را در دو حوزه سیاسی و فرهنگی- اجتماعی دسته بندی کرد و اظهار داشت: در زمینه فرهنگی و اجتماعی، انتساب آیت الله حاج سید حسن آقا به امام نکته ای بسیار مهم بود در اثرگذاری این فر بود؛ چرا که نام امام در میان همه مردم سریلانکا اعم از مسلمان و غیر مسلمان، از جایگاه بسیار ممتازی برخوردار است و از سوی دیگر شخصیت علمی و معنوی ایشان نیز نقش غیرقابل انکاری داشت؛ در نتیجه این دو عامل سخنان یادگار امام با توجه به تبلیغات وهابیون میان افکار عمومی، در جهت ایجاد فضای مثبت بین ادیان و مذاهب مختلف مردم سریلانکا اثر مثبتی داشت.

وی آثار ملاقات با سران کشور سریلانکا را نیز در چارچوب دیپلماسی عمومی قابل ملاحظه خواند و افزود: سفر حاج سید حسن آقا با توجه به انعکاس مطلوبی که در مطبوعات و رسانه های سریلانکا یافت، در پیشبرد اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در پارچوب دیپلماسی عمومی اثرات مطلوبی را به جا گذاشت. زائری با اشاره به همکاری سریلانکا با ایران در مجامع بین المللی و حقوق بشر، یادآور شد: ما به خاطر تحریم ها شاهد کَندی در روابط بودیم که امیدواریم بعد از این سفر شاهد بهبود این تعامل باشیم و همه مقامات سریلانکا بر تأثیر این سفر بر توسعه روابط دو جانبه تأکید داستند. سفیر ایران در سریلانکا با اشاره به ملاقات سید حسن خمینی با بزرگان ادیان و مذاهب دینی سریلانکا، گفت: وی در این سفر با «مانک بزرگ» بالاترین مقام بوداییان سریلانکا ملاقات داشت که او ضمن خرسندی از حضور یادگار امام آن را موجب تقویت همزیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان و بوداییان دانست. در این سفر همچنین ملاقاتی با رهبر مسیحیان کاتولیک سریلانکا برگزار شد که این رهبر مذهبی طی آن، از امام به عنوان رهبر بزرگ مسلمانان یاد کرد و حضور حاج حسن آقا را هدیه بزرگ الهی خواند و ابراز امیدواری کرد که در صورت فراهم شدن شرایط به ایران سفر کند.

وی دیدار با وزیر امور مسلمانان سریلانکا در شهر کندی که به دعوت وی انجام شد را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این ملاقات که وزرای مسلمان کابینه سریلانکا نیز حضور داشتند، در جهت تقویت روابط میان مسلمانان و جلوگیری از افراط گری سخن گفته شد و حاج حسن آقا نیز هشدارهای لازم در این زمینه را بیان کردند. زائری به حضور یادگار امام در پروژه سد و نیروگاه اوما اویا نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه که در آن حدود سیصد مهندس و تکنسین ایرانی مشغول به کار هستند از نمونه های مهم صادرات خدمات فنی، مهندسی ایران محسوب می شود و در پی سخنان یادگار امام در خصوص این پروژه، رئیس جمهور سریلانکا نیز اعلام کرد که از این پروژه بازدید خواهد کرد تا مشکلات و مسائل احتمالی آن را حل کند. وی سپس در پاسخ به سوالی در مورد بخش های مردمی سفر یادگار امام به سریلانکا، گفت: یکی از مهم ترین این برنامه ها حضور در نماز جمعه پایتخت سریلانکا بود که هنگام ورود ایشان و پس از نماز شاهد ابراز احساسات یکپارچه مردم نسبت به یادگار امام بودیم. همچنین یادگار امام روز سه شنبه با جمعی از نخبگان شیعه سریلانکا در جامعه المصطفی(ص) دیدار خوبی را انجام داد و سخنانی را در جمع آنان ایراد کرد.

سفیر ایران در سریلانکا در پایان مقطع زمانی انجام این سفر را به دلیل اینکه در چند سال اخیر هیأت دیگری در این سطح به سریلانکا سفر نکرده بود، مناسب دانست و در همیی زمینه ادامه داد: در طول سالهای اخیر جریان واهبی به شدن در مساجد و میان ائمه جمعه فعالیت کرده و نفوذ پیدا کرده است اما حضور یادگار امام بر اساس اطلاعات میدانی و نیز بنا به انعکاس رسانه ای جلسات ایشان، توانست در تلطیف فضا و رفع شبهات و اتهامات وهابیون به شیعیان آثار خوبی داشته باشد و در روابط میان مذاهب مختلف اسلامی و نیز بین مسلمانان و سایر ادیان بهبود حاصل کند.

تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 24 تیر 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n136747/