صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی: حاج حسن آقا را رد کردند در حالی که ایشان در حضور سیصد طلبه سالهاست درس خارج دارند/ همه مى دانند علت رد صلاحیت ایشان امتحان نبود

نوه گرامی امام گفت: نفع جدا کردن بیت امام از رهبری برای آمریکا، صهیونیست ها و منافقین است. ما همیشه کنار ایشان و در خدمت بوده ایم و از فرزندان امام یک کلام در تضعیف آیت الله خامنه ای نخواهید شنید.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی در مراسم سالگرد آیت الله صالحی مازندرانی در مصلی شهر قائم شهر با بیان این حدیث از امام صادق(ع) که می فرمایند: «مردم تقوا پیشه کنید و کسی که شما را امین خودش قرار می دهد در حق او خیانت نکنید و ادای امانت کنید»، اظهار داشت: در مورد تقوا صحبت بسیار است؛ بنیان تقوا این است که انسان واجبات را انجام دهد و محرمات را ترک کند. اگر خداوند دستوری داده است انسان باید مراعات کند؛ از امام می پرسند چه کار کنیم که به مدارج بالای عرفانی برسیم؟ توصیه امام که بارها فرموده بودند و شاید هرکس از امام این سوال را می کرد و این را جواب می داد این بود؛ می گفتند آنچه جدا امر کرده انجام دهید و آنچه خداوند نهی کرده انجام ندهید و در مورد مستحبات هم آنچه در مفاتیح الجنان آمده را در صورت تمایل انجام دهید. یعنی دنبال راههای عجیب و غریب برای رسیدن به مدارج بالا نباشید. همین که انسان واجبات الهی را انجام دهد و محرمات الهی را ترک کند بالاترین قدمها برای رسیدن به مدارج بالاست. تقوای الهی این است که انسان از خداوند بترسد و از مقدار مسلمانی هرکس به میران تقوای اوست. اساسا خداوند ما را آفریده است که در این دنیا میزان اعمال و تقوایمان مشخص شد. وی افزود: در زمینه تقوا بحث بسیار است و علمای اخلاق ما بحث های زیادی کرده اند و لازم است از مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی نقل کنم که ایشان استوانه ای از تقوا و علاقه به اهل بیت بود.

سید علی خمینی به فراز دوم این حدیث اشاره کرد و یاداور شد: امام صادق(ع) می فرمایند «بر شما باد که با کسی که شما را امین قرار می دهد ادای امانت کنید». در ذیل حدیث ایشان می فرمایند اگر قاتل امیرالمومنین(ع) هم چیزی را امانت بگذارد من به او پس خواهم داد. در ادای امانت اینقدر دقت کنید؛ اگر هم کسی گنهکار است در جای خود باید مطرح شود اما وقتی امانتی نزد من دارد و حقی بر گردن من دارد باید آن را ادا کنم. در مسائل شرعی اینگونه است که حتی اگر کسی مهدور الدم باشد باید آن را ادا کند. وی سپس به شقوق ادای امانت پرداخت و گفت:  یکی از انواع آن چیزی است که در فقه به عنوان «ودیعه» مورد نظر قرار می گیرد. همچنین «مسئولیت در نظام اسلامی» هم یک امانت است. سخنان اخیر مقام معظم رهبری به این موضوع اشاره دارد که گفتند این مسئولیت، امانتی در نزد مسئولین است و حق ندارید هرگونه که خواستید از آن استفاده کنید. مسئولیت در نظام اسلامی و بلکه در تمام نظام ها  یک امانت است. لذا مسئول باید حافظ اموال مردم و آبروی مردم باشد. او حق ندارد برای خود حقوق آن چنان قرار دهد و آبروی کسی را بگیرد. مسئول در قبال آنچه در ودیعت اوست امین است. در غیر نظام اسلامی هم اینگونه است و او حق ندارد هرگونه خواست، استفاده کند.

نوه گرامی امام ادامه داد: بحث فیش های حقوقی هم اینگونه است. یکی از برخوردهای بی نظیر مقام معظم رهبری که برای همه درس آموز است، در همین زمینه است. هرکس حق ندارد هر حقوقی که خواست برای خود قرار دهد. از طرف دیگر اعتراض ما نباید به گونه ای باشد که مردم را ناامید کند. چقدر زیبا در فرمایش رهبری این موضوع آمده است. ایشان می گویند حقوق های نجومی، هجوم به ارزش هاست. این ارزش چیست؟ در نظام اسلامی نفس مسئولیت ارزش ندارد بلکه ارزش به تقوا و خدمت است. لذا حقوق نجومی هجوم به ارزشهای ماست. ایشان اما نمی خواهند مردم را ناامید کرده و دستاویزی برای ناامید کردن مردم قرار دهند و می گویند همه بدانند این موضوع از استثنائات است و اکثر مدیران پاکدست هستند اما این تعداد کم هم باید مورد برخورد قرار گیرند؛ با این سخنان نه دشمن خوشحال می شود نه مردم ناامید می شوند و نه به مسئولین تهمت زده می شود. در نظام اسلامی با این افراد برخورد شده و خواهد شد. دشمن در این برخوردها دنبال پاره پاره کردن مردم است و رهبری با دقت نظر می فرمایند:«بدانید مسئولین ما پاکدست هستند». من خودم مسئولین زیادی را می شناسم که با آنها رفت و آمد داشته ام؛ مردم نباید خیال کنند همه آنها اینگونه هستند. در همه دوره ها مسئولین خدوم و خائن وجود داشته اند. قطعاً افراد فاسد و خائن وجود دارد اما اینها به مرور، غربال می شوند. در نظام اسلامی یک مورد آن هم زیاد است.

وی یادآور شد: دشمنان از قدیم در تبلیغات قوی بوده اند. تا جایی که مردم فکر می کردند علی(ع) نماز نمی خواند! بعضی افراد هم فریب این تبلیغات را خورده بودند. دشمن دستش در کار است و از اول انقلاب دشمن ما منتظر بود که دچار اختلاف شویم و این اختلافات را بزرگ کند؛ مسئولین فساد کنند و آنها بزرگ کنند. بله اگر مسئولی فساد کرد جلوی آنها را می گیرد. اما رسانه ها به گونه ای حرف نزنند که مردم را به نطام بدبین کنند. بسیاری از مسئولان ما با شهدا نسبت دارند و خودشان هم در جبهه بودند. چرا مردم را با این فیش ها بدبین کنیم. نوه گرامی امام وظایف شرعی را از دیگر امانات خواند و افزود: نماز و روزه امانت است. لذا بزرگان ما از کلمه ادای واجبات استفاده می کردند. گویی این نماز نزد ما امانت است. اسرار مردم هم در زندگی خصوصی، هم در جامعه ،هم در دستگاههای عمومی امر مهمی است؛ اگر کسی رازی را به ما گفت حق نداریم جای دیگر بازگو کنیم.

وی در همین زمینه با بیان اینکه امنیت کشور از برکت نیروهای اطلاعاتی ما در دولت و سپاه است، گفت:  ممکن است کسی برود به خانه ای و آنجا بمب به خود ببندد و منفجر کند. لذا دستگاههایی این اجازه را دارند که برای مصلحت عموم مواردی را کنترل کنند. امام در فرمان 8 ماده ای می گویند اگر به شما برای یک مساله امنیتی مجوز دادند و وقتی وارد خانه شدید و دیدید این خانه تیمی نیست بلکه یک نفر تریاک یا مشروبات الکلی دارد حق برخورد ندارید و فقط در حیطه کار حق برخورد دارید.  اگر اسرار مردم را فهمیدیم حق برخورد نداریم! اسلام این اجازه را به ما نداده است. رسانه های ما هوشیار باشند و خدای منتقم را حاضر و ناظر بدانند و به خاطر بازی های سیاسی آبروی افراد را نبرند. به خاطر دعوا بر سر انتخابات آبروی کسی را ببریم! سال آینده ما انتخابات در پیش داریم. من از هم اکنون برادرانه خواهش می کنم دعواهای سیاسی باعث نشود آبروی مردم را ببریم. باید از خدا بترسیم. بدانیم که دنیای دیگری هم هست. اگر خبرنگاری چیزی را شنید حق بازگو کردن ندارد؛ ببنید که گفتن آن درست است یا خیر؟ کاری به سایت ویکی لیکس و... ندارم؛ ما مسلمانیم خبرنگار ما هم مسلمان است. او قبل از نگاه کردن به دنیا باید به قرآن و احادیث نگاه کند و سپس کاری انجام دهد. اسلام به ما اجاره نداده است که هرچه می شنویم بازگو کنیم.

وی بدن انسان را از دیگر مصادیق امانت الهی ذکر کرد و تصریح کرد: ضرر رساندن به بدن حرام شرعی است زیرا متعلق به ما نیست. تنها کسی که می تواند بگوید دست و پایت را فدا کن، خداست. دو تن از فرزندان امام در کودکی از دنیا رفتند. وقتی خانم امام بی تابی می کردند امام گفته بودند اینها امانتی بودند که خداوند از ما گرفت. سید علی خمینی نفس انسان را دیگر امانت الهی خواند و تأکید کرد: ما حق نداریم عزت خود، کشور و اسلام را بشکنیم؛ ما حق نداریم عزت شیعه را بشکنیم. ما باید اینها را حفظ کنیم و همه اینها ودیعه ای الهی است که به ما داده شده است. کسی هم حق ندارد با عزت نفس و آبروی ما بازی کند. در عرصه بین المللی هم همینطور است. اینکه رهبری معظم انقلاب روی روحیه انقلابی و عزت اسلامی تأکید می کنند از همین روست. البته نشست و برخاست کردن و مذاکره ایرادی ندارد اما مساله اصلی «عزت» است؛ ما از اول انقلاب با خیلی از کفار نشست و برخاست و مذاکره کردیم و قرارداد بستیم. همین امروز با چینی ها که هیچ کدام از پیامبران را قبول ندارند قرارداد امضاء کرده ایم؛ اینها ایرادی ندارد اما یک موقع ممکن است به کفر تمایل پیدا کنیم؛ این اشتباه است.

وی سپس به سخنان امام جمعه قائم شهر در این جلسه پرداخت و گفت: هر کسی در جایگاهی که هست نعمتی را که خداوند داده باید قدر بداند. من در هر جلسه ای مشابه این جلسه گفته ام که بنده هیچ نیستم؛ بنده یک طلبه عادی هستم که بر حسب خودم درسم را خوانده ام هزاران طلبه بهتر یا بدتر از من در حوزه هست؛ حتی اگر در حوزه پیشرفت ظاهری کرده ام به برکت امام است. بنده در سن 17 سالگی بنا به یپشنهاد یکی از حوزه های علمیه تدریس را آغاز کردم. من اگر نوه امام نبودم اجازه درس دادن پیدا می کردم؟ من اگر یک طلبه عادی بودم یک عالم بزرگ پای سخنرانی من می نشست؟ بنده اگر نوه امام نبودم این عکس ها و تبلیغات بود؟ اگر من نوه امام نبودم این مردم سخنرانی مرا می شنیدند؟ خداوند این نعمت را به من داده که نوه امام هستم و وقتی به خانه یک شهید می روم پدر او مرا در آغوش می گیرد. اگر کسی مرا احترام می کند به خاطر امام است.  نوه گرامی امام ادامه داد: این امر بر عهده من و شما مسئولیتی می آورد. مسئولیتی برای من هست که از منیّت ها حرف نزنم و پایم را کج نگذارم که در این صورت امام در آخرت مرا بازخواست می کند. من حق امام، رهبری و شهدا را ادا نکردم.  ما و مجموعه بیت امام خیلی بهتر از این را می توانستیم عمل کنیم  و نکردیم. اما خداوند شاهد است که نخواستم کم کاری کنیم. امام حقوق زیادی به گردن این نطام دارد و اگر امام نبود مسئولین هم چیزی نبودند.

وی تصریح کرد: من تا به حال در منبری از حاج حسن آقای خمینی اسم نبرده بودم. ما خبر داریم کسانی در خارج کشور و دنباله های داخلی برنامه ریزی کرده بودند و یکسری غرض ورزی ها وجود داشت که ایشان را از رهبری و نظام جدا کنند. چون امام جمعه گفتند من اسم می برم؛ خیلی از این کسانی که این حرفها را می زنند و می گویند شما کجا بودید و می گویند از ولایت دفاع کنید؛ تو ندیدی! (تکبیر مردم) این درد است که خانواده امام پشت سر رهبری بوده و هست و این محبت رهبری را نمی دانم نسبت به کسان دیگری دارد یا نه. دشمن نمی خواهد اینها دیده بشود! ایشان(امام جمعه) می گویند چرا صحیفه نور را منتشر نمی کنید؟ من جهت اطلاع شما می گویم موسسه تنظیم و نشر آثار امام «صحیفه امام» را پس از گرفتن اشکالات «صحیفه نور» منتشر کرده است. می گویند چرا صحیفه و وصیت نامه امام را بازنشر نمی کنید! من ایشان را مقصر نمی دانم(که چنین حرفهایی می زند) و به ایشان علاقه مند هستم. ایشان از اول با امام بوده اند و چند سال است به من محبت دارند. منظور من کسانی که در خارج کشور هستند. ایشان در سال 47 در نجف از امام در امور حسبیه اجازه گرفته اند و پای درس امام نشسته بودند؛ لذا سخنان من جسارتی به ایشان نیست.

وی ادامه داد: دشمنان ما نشسته اند که بین بیت امام و نظام اسلامی فاصله بیندازند. انسان تعجب می کند که هرگاه حاج حسن آقای عزیز با رهبری جلسه دارند و بعد آن بیست سی نفر می فهمند، عده ای از داخل به خارج گرا می دهند  و ناگهان چیزی گفته می شود که فاصله بیفتد. شما اگر 5 سال یکبار رهبری را می بینید ایشان در فواصل زمانی خیلی کوتاه  رهبری را می بینند. برخلاف تبلیغات دشمن نطام محکم تر از قبل پیش می رود و در 200 سال گذشته دوره ای قدرتمند تر از امروز به رهبری آیت الله سید علی خامنه ای نداشته ایم. سید علی خمینی با تاکید بر اینکه سعی نکنیم افراد را جدا کنیم، تأکید کرد: همه در این عرصه هستند. مگر جمعیت ما شیعیان علی(ع) و عاشق امام در کل دنیا چقدر هستند؟ اگر همه ما با هم مستحکم باشیم باید با توسل به صاحب الامر(عج) مستحکم باشیم؛ اما اگر باز در خودمان یکدیگر را قطع کنیم وضع بدتر می شود.

وی گفت: در انتخابات خبرگان که برادر ما را ردصلاحیت کردند، ایشان چه کار کرد؟ دشمنان ما را ناامید کردند. هفته قبل از ثبت نام ایشان و رهبری با هم صحبت کردند؛ دو هفته بعد ردصلاحیت دوباره ملاقات کردند و به خدمت ایشان رفتند. رهبری هم در زمان سالگرد امام به حرم امام آمدند. اگر شما بعد از سالها تدریس در حوزه علمیه ردصلاحیت شوید، در حالی که هر روز حداقل دویست سیصد نفر سر درس شما هستند به شما می گفتند تو بی سوادی، چه می کردید؟! اگر بحث امتحان است، آیت الله مومن گفتند امتحان لازم نیست. نمی خواهم تک تک آقایان را اسم ببرم، اما همه مى دانند علت رد صلاحیت ایشان امتحان نبود و آقایان شاهرودی، مومن و آیت الله یزدی گفتند مسأله، امتحان نبود! هرکس دیگر بود در چنین شرایطی حرکتی می کرد. اما کلمه ای گله و شکایت از امام و انقلاب و رهبری از حاج حسن آقا ندیدیم. غیر از این هم انتطاری نبود. رهبری نگفتند شورای نگهبان کار درستی کرد که ایشان را رد یا تأیید کرد. ایشان بعد از انتخابات گفتند اگر قانون مشکلی دارد باید اصلاح شود. خود آقایان شورای نگهبان گفتند ما 12 نفر هستیم و 12 هزار نفر ثبت نام کرده اند، چگونه می توانیم این همه را بررسی کنیم؟! در خبرگان هم حاج حسن آقا اعتراض کردند اما باز هم گفتند صلاحیت برای ما احراز نشده است.

وی گفت: چه کسی گفته است ایشان به نفع رهبری حرفی نزده است؟ شما مصاحبه اخیر ایشان با تلویزیون را ندیدید که ایشان گفتند رهبری خلف شایسته امام است و خداوند کمک کرد که ایشان در این جایگاه قرار گرفت. چه کسی نفع می برد که خانواده امام را از رهبری معظم انقلاب جدا کند؟ منافقین نفع می برند! نفع جدا کردن بیت امام از رهبری برای آمریکا، صهیونیست ها و منافقین است. ما همیشه کنار ایشان و در خدمت بوده ایم و از فرزندان امام یک کلام در تضعیف آیت الله خامنه ای نخواهید شنید. سید علی خمینی در پایان گفت: میزبان عزیز ما این حرفها دردآور است و برای ما قابل تحمل نیست؛ البته من مدعی نیستم ما همیشه درست رفتار کرده ایم. حتما ما و مجموعه بیت کوتاهی داشته ایم؛ هم نسبت به امام، ائمه و رهبری کوتاهی داشته ایم. اما بزرگ کردن این مساله آن هم در چنین جلسه ای که قرار است برای الفت مردم باشد، درست نیست.

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 9 مرداد 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n138743/