صفحه نخست | اخبار و رویدادها
مراسم آغاز سال نو در حرم امام خمینی(س) خیلی اوقات می خواهیم دیگران را به زیر بکشیم چون خودمان خصلت های مثبت را نداریم؛

 

مراسم آغاز سال 1398، همچون سال های گذشته با حضور خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران، اعضای بیت امام و عموم مردم در حرم امام خمینی(س) برگزار شد.

 

یادگار امام گفت: اگر با خدا معامله کنیم خداوند دل های مردم را به سوی ما معطوف می کند؛ بنابراین، باید برای مردم خوبی بخواهیم و کینه نورزیم.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم تحویل سال 1398 در حرم مطهر امام، سخنان خود را با روایتی از امیرالمومنین(ع) آغاز کرد و اظهار داشت: ایشان می فرمایند، «خداوند شش کس را به شش خصلت عذاب کند: عرب(قوم گرایان) را به تعصّب، و خان های ده را به تکبّر، و فرمانروایان را به جور، و فقیهان را به حسد، و تجّار را به خیانت، و روستایی را به جهالت». *

وی افزود: بسیاری اوقات، ما از دوستانمان بدون آنکه لایق باشند حمایت می کنیم و یا از مخالفان انتقاد می کنیم بدون آنکه شایسته ی آن انتقاد باشد. لذا از خداوند بخواهیم که خصلت تعصب، حمایت بی دلیل و چشم بستن بر واقعیت، تایید هرچه به نفع گروه حزب، گروه، جناح و دسته ماست و ندیدن سخنان درست مخالف و یا عدم نقد صحیح آنها، را از دل ما دور کند، چرا که «آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/ با دوستان مروت؛، با دشمنان مدارا».

وی با اشاره به بخش دوم حدیث یاد شده، گفت: در زندگی افراد بسیاری را دیده ایم که دارای مکنت های بسیار بوده اند اما شکر نعمت نکرده یا دست بخشش نداشته اند و خداوند آنها را گرفتار مصیبت های بزرگ گرده است، به گونه ای که محتاج شدند. بنابراین، هرکس هرچه در دنیا دارد باید مراقب باشد دچار تکبر و خودبزرگ بینی نشود؛ زیرا همه آنچه در دنیا داریم امانت خداوند است.

وی با اشاره به بخش دیگر حدیث علی(ع) مبنی بر اینکه «خداوند حاکمان را با ظلم عذاب می کند»، تصریح کرد: حاکمیت نسبی است و هرکس در محدوده ای مشخص، نفوذ کلام دارد و در این مسیر یکی از اموری که می تواند انسان را به زمین بزند ستم است. بهترین ملاک برای تشخیص عادلانه یا ستمکارانه بودن رفتارها نیز  «قاعده طلایی» اخلاق است که باید آن را به عنوان یک میراث جهانی در نظر بگیریم؛ بر اساس این قاعده، باید سعی کنیم خود را جای دیگران ببینیم و توجه کنیم که اگر ما هم محکوم بودیم آیا می خواستیم با ما اینگونه که خودمان رفتار می کنیم، رفتار کنند؟!

یادگار امام با اشاره به دیگر فرمایش علی(ع) در خصوص عذاب عالمان و دانشنمندان با «حسد»، یادآور شد: خیلی اوقات می خواهیم دیگران را به زیر بکشیم چون خودمان خصلت های مثبت را نداریم؛ ریشه ی این امر نیز این رذیلت اخلاقی است که نمی پذیریم دیگران در برخی امور از ما برترند.

سید حسن خمینی با اشاره به دیگر بخش حدیث یاد شده، با توصیه به اینکه کسانی که اهل کسب و کار هستند خیانت در امانت نکنند، افزود: بخش زیادی از مشکلات امروز جامعه ما در بخش معیشت به خاطر عدم رعایت انصاف نسبت به حال دیگران است. گرچه جامعه گرفتار فراز و نشیب ها می شود، اما مراقب باشیم در هیچ شرایطی در امر تجارت خیانت نکنیم.

وی همچنین با اشاره به این موضوع که «خداوند مردم عادی را با جهل امتحان می کند»، گفت: انسان جاهل به راحتی سرباز یک تفکرِ بی دلیل می شود. لذا قبل از متهم کردن هرکسی در هر بحثی، در موضوع دقت کنیم و قبل از صدور حکم در مورد هر موضوعی در خصوص آن تحقیق کنیم.

یادگار امام تصریح کرد: آنانی که مقابل امیرالمومنین(ع) ایستادند یا گرفتار خیانت شدند یا گرفتار تعصبی شدند که به خاطر آن قبیله خود را بر حقانیت علی(ع) ترجیح دادند، یا به خاطر فضیلت هایی که خودشان از آنها برخوردار نبودند، گرفتار حسد شدند یا گرفتار تکبر و یا جهالت شدند؛ آنها می دیدند اما نمی فهمیدند!

وی با آرزوی دور شدن حسد، کینه و تکبر از قلوب و دوری جان ها از زندگی ناپاک، تعصب ها و زندگی غیراخلاقی؛ و بیان اینکه دل های مردم در دست خداست، یادآور شد: یکی از الطاف خدا به امام، همراه شدن مردم با او بود. امام برای خدا ایستاد و با همراهی ملت طوفان به پا کرد و  در مقابل بسیاری از بدی ها ایستادگی کرد. اگر با خدا معامله کنیم خداوند دل های مردم را به سوی ما معطوف می کند؛ بنابراین، باید برای مردم خوبی بخواهیم و کینه نورزیم.

*إِنَّ اللّهَ یُعَذِّبُ سِتَّهً بِسِتَّه : اَلْعَرَبَ بِالْعَصَبیَّهِ وَ الدَّهاقینَ بِالْکِبْرِ وَ الاُْمَراءَ بِالْجَوْرِ وَ الْفُقَهاءَ بِالْحَسَدِ وَ التُّجّارَ بِالْخِیانَهِ وَ اَهْلَ الرُّسْتاقِ بِالْجَهْلِ.

 

تصاوير مربوط به اين مراسم را مي توانيد در اينجا ، اينجا و اينجا ببينيد.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 4 فروردین 1398
نویسنده:
مرجع:
آدرس: https://www.jamaran.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-19/1145734-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%86%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C