صفحه نخست | اخبار و رویدادها
«ده مقاله» اثر حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی منتشر شد

کتاب «ده مقاله» اثر حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، نوه گرانقدر حضرت امام خمینی(س) از سوی پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، این کتاب تحقیقی مجموعه ای از مباحث فقهی و نظری در باب مسائل گوناگون را در خود دارد.
مبانی تنظیم خانواده، تبیین مستندات فتوای امام خمینی(س) در مساله استقلال، شبهه بعائیه و آرای اصولی امام خمینی(س)، اصل شرطیت قدرت در تکالیف و تاثیر آن بر اندیشه سیاسی امام خمینی(س)، تفاوت مطلق و عام از دیدگاه آخوند خراسانی و امام خمینی(س)، نظری بر نقدهای شهید خمینی بر مقدمات پاسخ ابداعی امام خمینی(س) به مساله ضد، خطابات قانونیه، کلمه توحید از منظر اصولیین و امام خمینی(س)، نگاهی دیگر به شرح منظومه از منظر تقریرات شرح منظومه امام خمینی(س)، امام و نگرش های نو در فقه از جمله مقالاتی است که در این کتاب آمده است.
برپایه این گزارش حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در بخشی از پیشگفتار کتاب آورده است: آنچه پیش روی اهل نظر قرار دارد مجموعه مقالاتی است که در سال های 1375 تا 1386 در مجله وزین متین به قلم این حقیر به چاپ رسیده است و یا در حوزه معرفتی مناسبی با موضوع این مجله قرار دارد.
نخستین مقاله درباره تنظیم خانواده است که رساله سطح سه اینجانب برای حوزه علمیه قم بوده و از راهنمایی های ارزشمند استاد گرانقدر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد بهره برده و قسمتی از آن نیز به نوعی تقریر درس های استاد معظم حضرت آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی است. مقاله دوم درباره استظلال و فتوای ارزشمند امام خمینی(س)درباره این موضوع است. این مقاله نیز وامدار تحقیقات درس حضرت آیت الله سید علی محقق داماد است. هرچند به واسطه آنکه فتوای ایشان برخلاف نظر مرحوم امام بوده، همواره به نقد نظرات ایشان ناظر است.
مقالات سوم تا هشتم برخلاف دو مقاله اول که در حوزه فقه به نگارش درآمده، مربوط به مباحث علم اصول فقه است. در مقاله سوم شبهه عبائیه که بحثی است درباره استصحاب کلی به بررسی گذاشته شده است و در مقاله چهارم به تبیین دخالت یکی از مباحث و اصول در حوزه سیاست عملی اشاره شده است. اجمالی که در مقاله چهارم ملاحظه می شود، شاید معلول آن باشد که این نوشتار بیشتر با توجه به مخاطبین آن در کنگره صدمین سال تولد امام خمینی(س) به رشته تحریر در آمده بود.
در دو مقاله دیگر بحث خطابات قانونیه که از مهمترین بحث های اصولی امام است موضوع بحث بوده که در یکی اصل بحث و در دیگری نظرات و نقدهای مرحوم آیت الله شهید سید مصطفی خمینی محور نگارش واقع شده است. بحث مقاله کلمه توحید نیز بحثی است که به مناسبت در علم اصول مطرح می شود و به ضرورت روزهاینگارش آن به رشته تحریر در آمده بود.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 13 دی 1388
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://