صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | سخنرانی ها
زهرا فرای عصمت است (12-03-89)

کسی که می خواهد به جبرئیل متصل شود باید آنقدر ظرفیت داشته باشد که بتواند به کانون وحدت متصل شود. و فاطمه زهرا پس از پیامبر چنین ظرفیتی را داشت. بعد از رحلت پیامبر جبرئیل مکرر به خانه فاطمه می آمد و با او ارتباط داشت.
یادگار امام گفت: مقام فاطمه زهرا و حق معرفتی که امام نسبت به شخصیت حضرت فاطمه دارد، باعث می شود که بنیانگذار نظام او را به بالاترین خصوصیات ممکن تعریف کند و فاطمه را در جایگاه والای ارتباط با وحی قرار دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلین سید حسن خمینی در اجتماع پرشور اقشار مختلف مردم در جوار بیت امام، با بیان اینکه حسینیه جماران یادآور همیشگی امام بزرگوار است، به دو میلاد بزرگ فاطمه زهرا(س) و امام خمینی(س) اشاره کرد و  گفت: روایت هر شخصی از یک واقعه تاریخی با شخصیت و شناخت آن فرد تناسب دارد. هر کسی از ظن خود یار مقصود می شود. در این میان شخصیت فاطمه زهرا نیز در طول تاریخ با توجه به قدر فهم مردم فهمیده شده است.
وی با بیان اینکه هر کسی به اندازه معرفت خود از کانون معرفت الهی جهان آگاهی کسب می کند، به تحلیل امام خمینی درباره شخصیت حضرت فاطمه پرداخت و  اظهار داشت: امام در فرازهای مختلف از صدیقه طاهره تعابیر زیبایی دارند. یکی از تعابیر دقیق ایشان که نشانگر عمق فهم امام است، ویژگی منحصر به فرد حضرت فاطمه در خصوص ارتباط دخت رسول با فرشته وحی است.
سید حسن خمینی به تعریف وحی پرداخت و گفت: وحی یعنی اتصال به جبرئیل، نه به این معنا که جبرئیل پایین می آید این نوع تعبیر نشان از دون نفس است. وحی اساسا به این معنا است که نبی بالا می رود، آنجا که دیگر جرئیل هم نمی تواند، جایی که جبرئیل گفت؛ اگر یک بند انگشت جلوتر بیایم،‌ آتش می گیرم. نبی به مرحله ای می رسد که حقایق را بصورت بسیط می بیند.
وی افزود: کسی که می خواهد به جبرئیل متصل شود باید آنقدر ظرفیت داشته باشد که بتواند به کانون وحدت متصل شود. و فاطمه زهرا پس از پیامبر چنین ظرفیتی را داشت. بعد از رحلت پیامبر جبرئیل مکرر به خانه فاطمه می آمد و با او ارتباط داشت.
یادگار امام اظهار داشت: از جبرئیل به عنوان عقل فعال یاد می کنند. اینکه فاطمه زهرا این ظرفیت را دارد که با فرشته وحی ارتباط برقرار کند،‌ نشان از ذات الهی شخصیت او دارد. زهرا فرای عصمت است و منشاء جوشش و رحمت الهی است. فاطمه نور خدایی در زمین است.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ادامه داد: مقام فاطمه زهرا و حق معرفتی که امام نسبت به شخصیت حضرت فاطمه دارد، باعث می شود که بنیانگذار نظام او را به بالاترین خصوصیات ممکن تعریف کند و فاطمه را در جایگاه والای ارتباط با وحی قرار دهد.
وی به جایگاه فاطمه زهرا در جاودانگی دین اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: به تعبر یکی از بزرگان، حدوث اسلام با محمد است و بقـای آن با حسـین و حسـین پسـر زهرا اسـت. بزرگداشت زادروز اینان اگر چه خواسـت پیـامـبر است امـا بالاتر از آن، وابستگی بقای اسلام و هویت آن به اهل بیت عصمت است.
یادگار امام در پایان اظهار امیدواری کرد که خداوند به همه مسلمانان توفیق شناخت ابعاد بلند معرفتی فاطمه زهرا و خاندان مکرمش را عطا نماید.

تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 12 خرداد 1389
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران