صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | سخنرانی ها
حضور یادگار امام در جلسه شورای عالی علمی دائرة المعارف اسلامی (03-06-89)

همانطور که این مجموعه تا کنون با قدرت و همت پیش رفته، انشاالله و در آینده هم روشنای جامعه ما باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: در جامعه ای می توانیم امید پیشرفت داشته باشیم که در حوزه های مختلف افرادی که اندیشمندترهستند، پیشرو باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، یادگار امام که سه شنبه شب  در جمع اعضای شورای عالی علمی مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی سخن می گفت، با تجلیل از خدمات علمی پژوهشگران این مرکز به نقل حکایتی از محمدغزالی پرداخت و گفت: غزالی در نصیحه الملوک نقل می کند وقتی مامون دخمه ای را که انوشیروان در آن دفن بود، شکافت، در دست او یاقوتی بزرگ یافت که در آن نوشته بودند «به مه، نه مه به». مرحوم جلال همایی این جمله را اینگونه معنی کرده است؛ هر کس بهتر باشد مهتر است نه آنکه مهتر باشد بهتر عنوان شود.
وی اضافه کرد: اگر این داستان را افسانه هم بگیریم، به نوعی در متون مذهبی خودمان مضمون آن را می یابیم. مجموعه دائرة المعارف اسلامی به خاطر سرمایه های بزرگی که در اختیار دارد، بحق مصداق این حکایت تاریخی است و انشاء الله در این مدار، مهتر جامعه هم باشد.
وی اظهار داشت: اگر در جامعه ای که زندگی می کنیم امید به پیشرفت داشته باشیم، باید بپذیریم کسانی که در حوزه های مختلف اندیشمندتر هستند، اگر پیشرو هم قرار بگیرند جامعه روی سعادت خواهد دید.
سید حسن خمینی اظهار امیدواری کرد: همانطور که این مجموعه تا کنون با قدرت و همت پیش رفته، انشاالله و در آینده هم روشنای جامعه ما باشد.
در این جلسه، از سوی دکترسید محمدکاظم موسوی بجنوردی رئیس دائرة المعارف اسلامی، مجموعه دیجیتالی این مرکز شامل کتابها، اسناد و آثار تالیفی مرکز، جهت آرشیو و استفاده در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، به حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی اهدا شد.
دکتر سید کاظم موسوی بجنوردی همچنین، در سخنانی ضمن تقدیر از حضور یادگار امام در جمع اعضای شورای عالی مرکز دائرة المعارف اسلامی، به ارائه گزارشی از فعالیتهای علمی و آثار منتشره و در دست تالیفِ این مرکز پرداخت و اظهار داشت: شورای علمی دائرة المعارف متشکل از 45 نفر از اساتید برجسته کشور است که کلیه تصمیمات مجموعه را اتخاذ می کند و مرکز در طی 26 سال گذشته مطلقا طبق رای شورا عمل کرده است.
وی اظهار داشت: همه اساتید در جه یک کشور با ما همکاری دارند با توجه به اعتبار بالای علمی مرکز، تا کنون 40 مجموعه علمی توسط اساتید برجسته به کتابخانه مرکز اهدا شده است. استقبال اساتید از مرکز دائرة المعارف بی نظیر و روز افزون است.
در پایان این جلسه که با ضیافت افطاری همراه بود، اعضای شورای علمی دائرة المعارف اسلامی به گفت و گوی صمیمانه با وی پرداختند.

تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 3 شهریور 1389
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران