صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | سخنرانی ها
یادگار امام: ظلم یعنی، حق دیگری را از بین بردن و او را از حقوق خود محروم کردن (10-6-89)

شب قدر فرصتی است که به گناهانی که خودمان و جامعه را فراگرفته است، فکر کنیم و خدای ناکرده اگر ظلمی را مرتکب شده ایم، جبران نماییم. جا دارد دراین شب بزرگ دست به درگاه الهی بلند کنیم و ازاوبخواهیم که از گذشته ما درگذردوکمک کند در آینده طوری عمل کنیم که رضایت الهی را درپی داشته باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی یادگار گرامی امام ، سه شنبه شب ودر شب شهادت امیر مومنان حضرت علی (ع) با مددجویان نوجوان منتخب کمیته امداد امام خمینی دیدارودر فضایی معنویی و صمیمی روزه خود را در کنار آنان نیز افطار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وخبری جماران ،حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، دراین مراسم که در حرم مطهر امام خمینی (س) برگزار شد ، با اشاره به جایگاه و اهمیت شب قدر، تاکید کرد: در شب قدر درهای رحمت الهی باز است.روایت شده است ملائکه بسوی زمین می آیند و آنقدر نعمت بر زمین پخش می کنند که بیش از حد است طوری که وقتی برمی گردند می خواهند نعمات اضافی را با خود برگردانند اما خدامی گوید؛ برنگردانید چون ممکن است عده ای خواب باشند سلام مرا به آنها برسانید؛ سلام هی حتی مطلع الفجر.
وی با بیان  روایات مرتبط با این شب، گفت: شب قدر فرصتی است که به گناهانی که خودمان و جامعه را فراگرفته است، فکر کنیم و خدای ناکرده اگر ظلمی را مرتکب شده ایم، جبران نماییم. جا دارد دراین شب بزرگ دست به درگاه الهی بلند کنیم و ازاوبخواهیم که از گذشته ما درگذردوکمک کند در آینده طوری عمل کنیم که رضایت الهی را درپی داشته باشد.
یادگار امام راحل با اشاره به سفارشات بزرگان دین درباره پرهیز از ظلم و ستم گفت:امام محمدباقر(ع) می گوید پدرم در آخرین لحظات حیات خود، از من خواست سرم را به سینه‌اش بچسبانم تا وصیتی بکند، ایشان فرمود: ایاک و ظلم من لاناصرله سوی الله. بپرهیز از ظلم کردن به کسی که هیچ یاری کننده ای غیر از خدا ندارد.
وی با اشاره به اهمیت وصیت در متون اسلامی، اظهار داشت: نفس وصیت بسیار مهم است. وصیت بسیار متفاوت از کلام عادی است. وصیت آخرین توصیه ای است که یک فرد بعد از یک عمر تجربه، به بازماندگان می گوید.در این میان وصیت ائمه (ع)اهمیت دوچندان دارد.وقتی امام خمینی(س) نیز  به ملت وصیت می کند ،می خواهد بگوید که من در پایان هشت  دهه زندگی و تجربه های فراوان سیاسی و اجتماعی و فردی، آنچه لازمه سعادت ملت است، را می گویم.
حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، به اهمیت پرهیز از ظلم در وصیت های ائمه پرداخت و تصریح کرد: امام علی(ع)  امام حسین(ع) و امام سجاد(ع)، در آخرین لحظات زندگی خود به فرزندان خود توصیه کرده اند که به کسی ظلم نکنند. این نشان از اهمیت دوری از ظلم دارد.امیرالمومنین (ع)در جای دیگری می فرماید که خدا دعای مظلوم را سریع‌تر اجابت می کند. حضرت علی(ع) می فرماید روزی که مظلوم بر ظالم سیطره پیدا می کند، خیلی شدیدتر از روزی است که ظالم بر مظلوم سیطره دارد.
یادگار امام به جایگاه ظلم ستیزی در اندیشه امام خمینی (س)  نیزپرداخت و اظهار داشت: امام جایی می گوید خدا غیور است اگر کسی به بنده مظلوم او ظلم کند، تحمل نمی کند.
سیدحسن خمینی در ادامه به برشمردن انواع ظلم پرداخت و گفت: ظلم سه نوع است ظلم به خود، ظلم به خدا و ظلم به دیگران. ظلم یعنی، حق دیگری را از بین بردن و او را از حقوق خود محروم کردن. غیبت، بدگویی و تهمت، ظلم به دیگران است. گناه کردن، ظلم به خود است و رعایت نکردن حقوق الهی ظلم به خداوند است.
در ابتدای این مراسم جمعی از نوجوانان مددجو به مناسبت شهادت حضرت علی، به سرود خوانی پرداختند و همچنین دو تن از مددجویان به نمایندگی از خانواده بزرگ کمیته امداد، در قالب برنامه ای خاص، خطابه ای خطاب به یادگار امام ارائه  و از وی خواستند که در جمع  انان سخنرانی کند.
در پایان این مراسم، نیز مددجویان نوجوان ضمن گفت‌وگوی رودرو و صمیمی  با یادگار امام، با وی عکس یادگاری گرفتند.

تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 10 شهریور 1389
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران