صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | مصاحبه ها
مصاحبه با العربیه | پیام تاریخی انقلاب اسلامی ایران تازه آغاز شده است | 1386

احساس می کنم ما در بسیاری از شعارهای اهداف اولیه که در قانون اساسی تبلور یافته است، به توفیقات خوبی دست پیدا کرده ایم
اگر ما صرفاً و صرفاً انقلاب را در محدوده انقلاب های سیاسی و اجتماعی محدود کنیم، انقلاب ایران در سال 1357 و یا چند سال بعد از آن تمام می شد و ما دیگر فقط یک دولت و یک نظام در محدوده مرزهای ایران داشتیم اما به نظر من انقلاب اسلامی ایران با پیام تاریخی اش تازه آغاز شده است.
حجت السلام والمسلمین سیدحسن خمینی، نوه بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه به تشریح دستاوردهای انقلاب، چالش های منطقه ای، مسائل فلسطین، لبنان، عراق و انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی پرداخت.
سیدحسن خمینی در این مصاحبه با تقسیم انقلاب ها بر سه نوع سیاسی، اجتماعی و تاریخی گفت: برخی انقلاب ها علاوه بر تغییر نظام سیاسی و دگرگونی بافت های اجتماعی یک جامعه یک پیام تاریخی برای جهان دارند که سوسیالیزم پیام انقلاب شوروی، دموکراسی پیام انقلاب فرانسه و بازگشت به دین و احیا معنویت پیام تاریخی انقلاب اسلامی به جهان بود.
وی درباره این که آیا انقلاب پس از 30 سال به اهداف خود رسیده است؟ اظهار کرد: اگر ما صرفاً و صرفاً انقلاب را در محدوده انقلاب های سیاسی و اجتماعی محدود کنیم، انقلاب ایران در سال 1357 و یا چند سال بعد از آن تمام می شد و ما دیگر فقط یک دولت و یک نظام در محدوده مرزهای ایران داشتیم. اما به نظر من انقلاب اسلامی ایران با آن پیام تاریخی اش تازه آغاز شده است.
نوه امام خمینی(ره) در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا انقلاب در حوزه های سیاسی و آزادی ها به شعارها و اهداف مورد نظر رسیده است؟ گفت: احساس می کنم ما در بسیاری از شعارهای اهداف اولیه که در قانون اساسی تبلور یافته است، به توفیقات خوبی دست پیدا کرده ایم.
وی افزود: اگر اکنون استقلال کشور را نسبت به قبل از انقلاب مقایسه کنیم؛ در زمینه استقلال اقتصادی علی رغم جنگ بسیار سختی که بر ما تحمیل شد، توفیقات بسیار خوبی داشتیم. در زمینه کشاورزی صنعت و همین طور در دانش های نوین مانند دانش هسته ای نانوتکنولوژی و یا علوم پزشکی پیشرفت های خوبی داشتیم، البته باز من معتقدم در زمینه های اقتصادی باید کارهای بهتری با سرعت بیشتری که درخور ملت ایران باشد صورت بپذیرد.
سیدحسن خمینی، همچنین درباره وجود آزادی سیاسی در جامعه ایران اظهار کرد: در زمینه آزادی ها وضعیت نسبت به قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. جامعه ما نسبتاً جامعه بسیار آزادی است. حتی نسبت به همسایه های خودمان در خاورمیانه و در مناطق آسیا ما از آزادی های بسیار خوبی برخورداریم، البته طبعاً در نقاطی مشکلاتی وجود دارد، اما جامعه ما جامعه بالنده ای است. حرکت و مسیرمان به سمت نقطه مطلوب، یک حرکت قابل قبول و قابل دفاع است.
نوه حضرت امام، در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدات و تحریمات خارجی گفت: استقلال هزینه هایی دارد. در همه جای دنیا هیچکس هیچ چیزی را مجانی به دست نمی آورد. اگر کسی بخواهد روی پای خودش بایستد، طبعاً ممکن است بر دل خیلی ها خوش نیاید.
وی درباره پرونده هسته ای ایران بیان داشت: اگر واقعاً تخلفی صورت گرفته تخلفی که اگر معادلش جای دیگر هم صورت می گرفت، دنیا نسبت به آن موضع می گرفت، می توانیم راجع به آن بحث کنیم. اما وقتی آقای البرادعی در نامه خودشان به صورت رسمی چنین چیزی را نفی می کند، با ظن و گمان نمی توان یک ملت را از حقوق خودش محروم کرد.
وی در این خصوص توضیح داد: بحث استقلال سیاسی کشور از اموری است که همه مردم ما نسبت به آن ایمان دارند و باور شخصی من این است که مردم بابت این مسئله هزینه های لازم را می پردازند. سیدحسن خمینی در پاسخ به سؤالی مبتنی بر آنکه میزان احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران چقدر است، گفت: اگر واقعاً مسئله نطامی صورت بگیرد این فقط ایران نیست که هزینه می دهد، بلکه مهاجمین و کسانی که به آنان کمک کرده و یا آنان را تشویق به حمله می کنند نیز هزینه می پردازند ولی ما احساسمان در ایران این است که مخالفین و دشمنان ما این حماقت را نمی کنند که به ایران حمله کنند چون هزینه های بسیار بسیار بالایی خواهند داد.
وی با بیان این که «اگر ملتی بخواهد در مسیر بزرگی گام بردارد، باید هزینه اش را بپردازد» گفت: برای بزرگ شدن و برای روی پای خود ایستادن باید اراده بزرگی داشت که من این اراده را در چهره مسئولین نظام و مردم ایران می بینم.
نوه حضرت امام خمینی درباره روابط ایران و آمریکا با اشاره به خصومت های تاریخی آمریکا با ایران گفت: در طول تاریخ ایران همواره هر جا که پای استقلال و پای منافع ایران مطرح بوده، دولت آمریکا با هزینه های بسیار سنگین و نامعقول جلوی منافع ملی ما را گرفته است. ما واقعاً به دنبال دشمنی نیستیم اما برای کسب دوستی دیگران حاضر نیستیم عزت خودمان را زیر سؤال قرار دهیم.
سیدحسن خمینی در پاسخ به این سؤال که آیا در صورت حمله به ایران، ایران کشورهایی را که آمریکا در آن ها پایگاه دارد، مورد هدف قرار خواهد داد؟ گفت: من نمی گویم ایران بار مسئولیت خود را بر دوش دوستان عرب خود و کشورهای دیگر می گذارد، اما مطمئن هستم این اتفاق ناخودآگاه می افتد؛ نمی شود در خانه کناری شما زلزله بیاید و این زلزله به خانه شما آسیب نرساند. امیدوارم این اتفاق نیافتد.
سیدحسن خمینی در ادامه تشکیل دولت مستقل فلسطینی را نتیجه مقاومت مردم فلسطین دانست و یادآوری کرد: شکل گیری دولت مستقل فلسطینی در منطقه نتیجه تلاش سران کشورها نبود بلکه در نتیجه مقاومت مردم فلسطین بود. قبل از انتفاضه اول سخنی در مورد دولت مستقل فلسطینی نبود و بعد از انتفاضه دوم هم باز تاکید بیشتری گرفت. پس هرچه ملت فلسطین به دست آوردند حاصل ایستادگی و مقاومت خودشان است.
نوه رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر حمایت ایران از حماس گفت: انسانیت و مسلمان بودن آن هاست که برای ما وظیفه ایجاد می کند. به هر حال در دنیا ظلمی واقع می شود آیا کسی نباید در برابر این ظلم حرف بزند؟ هیچ کسی از این زاویه به مسئله نگاه نمی کند، که دارد یک ظلم بزرگ به یک ملت شکل می گیرد. مردمی که بیرون از سرزمین شان به دنیا می آیند، زندگی می کنند و می میرند.
وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور درباره هولوکاست گفت: سخن ایشان را در دنیا بد تفسیر کرده اند. البته آن هایی که باید می شنیدند، می دانستند صحبت چیست، ولی نمی خواستند این حرف گفته شود. می خواستند موج خودشان را راه بیاندازند. بحث این است که اگر واقعاً هولوکاست راست است، باید عاملان غربی آن هزینه اش را بپردازند نه ملت فلسطین و منطقه خاورمیانه.
سیدحسن خمینی در ادامه به تشریح مباحث صلح خاورمیانه پرداخت و گفت: برای از بین رفتن عامل بی ثباتی در خاورمیانه نه جنگ لازم است و نه به حمله و بمب احتیاجی هست، شما اجازه بدهید مردمی که هستند بیایند و رای بدهند. اسرائیل از بین می رود، این که نمی شود شما می فرمایید دموکراسی همه جای دنیا خوب و در فلسطین اشغالی بد است. اگر قرار باشد همه جای دنیا دموکراسی باشد، چرا در فلسطین نباشد؟
وی با اشاره به حمایت های جانبدارانه آمریکا از اسرائیل اظهار کرد: هیچ قانونی بر مدار ظلم پایدار نیست، اگر نظم پایدار در سرزمین های اشغالی می خواهیم باید بر مدار عدالت باشد با مدار زور نمی شود، پیشرفت کرد.
نوه بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی در پاسخ به سؤالی با این مضمون که مردم فلسطین عرب و سنی هستند و از نظر کشورهای عربی این مسئله ربطی به ایران غیر عرب و شیعه ندارد، گفت: ما همه مسلمانیم و مسئله فلسطین فقط مسئله اعراب نسیت و ملل مسلمان این مسئله را مسئله خودشان می دانند من با این نظر که این مسئله صرفا عربی است، موافق نیستم خود شما هم موافق نیستید. ضمن این که مطمئنم و یقین دارم که اگر در سرزمین های عربی یک رأی گیری بشود، عقیده حماس هم بیشتر رأی می آورد.
سیدحسن خمینی درباره اطلاق واژه تروریست بر حماس و حزب الله اظهار کرد: باید تعریف واحدی از تروریسم ارائه کرد. آن ها می گویند حماس تروریست است اما از دید من تروریست نیست. دولت قانونی فلسطین از دید من تروریست نیست. از دیدگاه من حزب الله تروریست نیست. نیروی مقاومت نیروی رسمی داخلی با اکثریت بسیار بالایی از مردم لبنان است. به هر حال وقتی یک جریانی در داخل لبنان در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند میلیون ها نفر را به صحنه بیاورد تروریست نیست.
وی افزود: این که هر کسی را که دولت آمریکا بگوید تروریست است قبول کنید تیری است که تنها سراغ ایران نمی آید. فردا و پس فردا ممکن است به هر کشور عربی هم بخورد.
وی در ادامه با بیان این که «نظم غیرعادلانه آغاز جنگ ظالمانه است» درباره شائبه تغذیه حزب الله لبنان از سوی ایران تصریح کرد: به نظر من نیروی مقاوت حزب الله قوی تر از آن است که ما بخواهیم به آن ها چیزی بگوییم. خودشان آن قدر بلدند که نیازی به کمک ایران و یا هر کشور دیگری نداشته باشند.
سیدحسن خمینی درباره وضعیت کنونی عراق نیز گفت: تا حالا هیچ کس نتوانسته است این ادعا را ثابت کند که ایران یک حضور مخرب در عراق دارد. مردم آن جا اکثراً شیعه هستند و به طور کلی تحت تأثیر اندیشه تاریخی انقلاب اسلامی قرار گرفته اند.
وی تأکید کرد: بازگشت به دوره گذشته غیر ممکن است، اما نکته مهم این است که این اکثریت در تعامل با اقلیت زندگی کنند. اگر بخواهیم که به زور به وضع سابق برگردیم غیر ممکن است.
نوه حضرت امام خمینی در جواب سؤالی مبنی بر این که آیا حمایت شما از حزب الله، حماس و نفوذ ایران در عراق همان بحث صدور انقلاب است؟ گفت: صدور انقلاب به این معنا که بخواهیم مردم را به شورش و یا به حرکت های غیرقانونی وادار کنیم نیست و در سیاست های دولت جمهوری اسلامی هم چنین چیزی وجود ندارد اما به این معناست و خواهد بود که به آن ها اطلاعات برسانیم و همه را از آرمان های خود مطلع کنیم. من فکر می کنم این کار هر اندیشمند و متفکری است که اندیشه خود را به دیگران منتقل می کند.
فرزند یادگار حضرت امام ادامه داد: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که آبستن حوادث زیادی است و اگر مواظب نباشیم، تلخی های خیلی بدی به همراه دارد ولی من برداشتم این است که امروز هم حاکمان عاقلی در منطقه هستند و حکومت می کنند و هم نقش رسانه هایی مانند شما مؤثر است و هم روابط ملت ها بسیار عمیق شده و مردم همدیگر را می بینند و آن کینه های که دشمنان در گذشته می توانستند در میان مردم ایجاد کنند، از بین رفته است.
وی با اشاره به مباحث اخیر پیرامون انتخابات اظهار کرد: منازعاتی که در درون ایران هست و خواهد بود و نباید هم سعی کنیم که نباشد نشانگر بالندگی هستند. سکوت همیشه عامل بقا نیست، بلکه سکوت خیلی وقت ها عامل از بین رفتن و تزلزل است.
وی در پایان گفت: استنباط من این است که مردم خودشان بهتر می توانند تشخیص بدهند که کدام یک از جریاناتی که هستند برای کشور فایده دارند.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 1 تیر 1386
نویسنده:
مرجع: