صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | کتب
آیین مسلمانی

رمضان، آیینی است که برای یک ماه جهان اسلام را در فضای معرفتی و روحانی عمیقی فرو می برد. زمینیان پای بر محمل رمضان می نهند تا آفاق و انفس را سیر می کنند و آسمانیان پای بر بال‌های نور می گذارند تا "انسان" را به معراج برسانند. زیبندگی و زیبایی ضیافت رمضان را نمی‌توان، به سادگی سرود. سرایش این "شهر رازآلود" آیه و روایت و درایت می خواهد. تنها با تکیه بر دانش ائمه و بزرگان می توان چهره از فوائد افسانه وار رمضان برکشید. تنها شاعرانی می توانند شکوه معراج را بسرایند که بر عروه الوثقی دست یازند. بازخوانی میراث معنوی و ثمره مادی رمضان، ضرورتی انکارناپذیر است.

این مهم، در سال 1389 با انتشار سلسله یادداشت های حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با عنوان "دلیل راه" پی گرفته شد. در سال 1390 نیز، یادگار گرانقدر امام راحل، در سلسله یادداشت های دیگری با عنوان" آیین مسلمانی حقوق انسانها در کلام رسول اکرم (ص)" به بازخوانی معارف رمضانی اسلام پرداخته است.

یادداشت های یادگار امام با این عبارات آغاز می شود: "ماه مبارک رمضان در پیش است و همه باید خویشتن را برای استفاده از آن آماده کنیم. ماهی که ابواب رحمت الهی در آن گشوده می شود و طالبان معرفت بیش از هر زمان دیگر امید دارند تا با اجابت دعوت خداوند، به مطلوب خویش رهنمون شوند. امسال نیز نگارنده بر آن است که از خرمن معارف اسلامی، هر روز چند سطری را تقدیم دوستان کند. باشد که از نفحات قدسیه ای که در این ماه می وزد، شمیمی نیز نصیب ما شود و از مطالعه آن چه می نویسیم، اثری در جان خسته بنشیند."

حجت الاسلام سید حسن خمینی در نگارش این اثر، روایت گهرباری دست مایه قرار داده است که مرحوم شیخ محمد بن علی کراجکی فقیه، محدث، ریاضی دان برجسته شیعه و صاحب کتاب کنز الفوائد  که از شاگردان شیخ مفید و سید مرتضی بوده است ـ از امام سجاد و ایشان از سیدالشهدا و آن بزرگوار از امیرالمؤمنین علیهم السلام و آن حضرت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله نقل کرده است و درباره بخش های مختلف آن، نکاتی را از کلمات معصومین مورد اشاره قرار داده است.

این اثر که بصورت سلسله یادداشت هایی در ماه مبارک رمضان در وب سایت جماران منتشر گردید، بزودی به زیور طبع اراسته گردیده و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

(برای دانلود متن کتاب اینجا را کلیک کنید)


تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 1 شهریور 1390
نویسنده:
مرجع: