صفحه نخست | دیدگاه ها و تالیفات | دست نوشته ها | آیین مسلمانی (نوشتاری به مناسبت ماه رمضان 1390)


بسمه تعالی


آیین دیگری در راه است، آیینی بی نظیر و پرفروغ، آیین رمضان، آیینی که برای یک ماه جهان اسلام را در فضای معرفتی و روحانی عمیقی فرو می برد. زمینیان پای بر محمل رمضان می نهند تا آفاق و انفس را سیر می کنند و آسمانیان پای بر بال‌های نور می گذارند تا "انسان" را به معراج برسانند. زیبندگی و زیبایی ضیافت رمضان را نمی‌توان، به سادگی سرود. سرایش این "شهر رازآلود" آیه و روایت و درایت می خواهد. تنها با تکیه بر دانش ائمه و بزرگان می توان چهره از فوائد افسانه وار رمضان برکشید. تنها شاعرانی می توانند شکوه معراج را بسرایند که بر عروه الوثقی دست یازند. بازخوانی میراث معنوی و ثمره مادی رمضان، ضرورتی انکارناپذیر است.

این مهم، سال گذشته با انتشار سلسله یادداشت های روزانه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با عنوان "دلیل راه" در پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پی گرفته شد. امسال نیز، یادگار گرانقدر امام راحل، در سلسله یادداشت های دیگری با عنوان" آیین مسلمانی حقوق انسانها در کلام رسول اکرم (ص)" به بازخوانی معارف رمضانی اسلام می پردازد.

یادداشت های یادگار امام با این عبارات آغاز می شود: "ماه مبارک رمضان در پیش است و همه باید خویشتن را برای استفاده از آن آماده کنیم. ماهی که ابواب رحمت الهی در آن گشوده می شود و طالبان معرفت بیش از هر زمان دیگر امید دارند تا با اجابت دعوت خداوند، به مطلوب خویش رهنمون شوند. امسال نیز نگارنده بر آن است که از خرمن معارف اسلامی، هر روز چند سطری را تقدیم دوستان کند. باشد که از نفحات قدسیه ای که در این ماه می وزد، شمیمی نیز نصیب ما شود و از مطالعه آن چه می نویسیم، اثری در جان خسته بنشیند."


آیین مسلمانی 1 - دیباچه
آیین مسلمانی 2 - حق گذشت، نفی کینه
آیین مسلمانی 3 - حق رحمت، اصل مدارا
آیین مسلمانی 4 - حق ستاریت، نفی عیب جویی
آیین مسلمانی 5 - حق همیاری، دستگیری از فروافتادگان
آیین مسلمانی 6 - حق پذیرش عذر
آیین مسلمانی 7 - حق دفاع از مسلمان در جایی که غیبت او را می کنند
آیین مسلمانی 8 - حق خیرخواهی، تفاوت سیاستمداران دینی و پیامبران
آیین مسلمانی 9 - سخن چینی از مهم ترین عوامل دشمنی است
آیین مسلمانی 10 - حق رعایت تعهدات، آئین جوانمردی
آیین مسلمانی 11 - حق عیادت، نیاز انسان به همدلی و همراهی دیگران
آیین مسلمانی 12 - حق تکریم پس از مرگ، میل به جاودانگی زمینه ساز زندگی سالم تر
قبلی۱۲ ۳ بعدی