صفحه نخست | فعالیت های حوزوی و اجتماعی


تحصیلات حوزوی

سفارشات مداوم حضرت امام و پدر بزرگوار سید حسن آقا بالاخره نتیجه بخش شده و ایشان در سال 1368 تحصیلات حوزوی خود را شروع می کند و چهار سال بعد یعنی یکسال قبل از فوت مرحوم سید احمد آقا (قده) رسما به لباس روحانیت ملبس می شود.

وی ابتدا در مدرسه رضویه و مدرسه کرمانیها مقدمات را خوانده و از سال 1372 به تحصیل در سطوح عالی می پردازد و تمام این مدت را در منزل پدر بزرگ خود یعنی مرحوم سلطانی طباطبایی (قده) و تحت نظر ایشان می گذارند.

اساتید بزرگواری که ایشان در دروس دوره های مختلف تحصیلی محضر مبارک آنها را درک کرده است از این قرار می باشد:

الف – اساتید محترم فقه و اصول
- مکاسب محرمه: آیت الله دوزدوزانی
- بیع: آیت الله پایانی (ره)، آیت الله العظمی سلطانی طباطبایی (ره)
- خیارات: آیت الله استادی
- رسائل و کفایه: آیت الله استادی، آیت الله موسوی بجنوردی

ب- اساتید محترم فلسفه و عرفان
- منظومه حاج ملاهادی سبزواری (مقدمه قیصری؛شرح تجرید): حجت الاسلام و المسلمین اسحق نیا
- منازل السائرین: آیت الله انصاری شیرازی
- اسفار: آیت الله العظمی جوادی آملی (2 سال)

ج- اساتید محترم خارج فقه و اصول
- مکاسب محرمه: آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) (1 سال)
- مسائل مستحدثه: آیت الله العظمی فاضل لنکرانی
(قریب 1 سال)
- خیارات: آیت الله العظمی وحید خراسانی (3 سال)
- خمس، نکاح: حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (جمعا 5 سال)
- طهارت و خمس:
آیت الله محقق داماد (6 سال)
- اصول فقه:
آیت الله محقق داماد (11 سال)

ایشان همچنین در محضر اساتید بزرگواری نظیر: آیت الله العظمی موسوی اردبیلی ،آیت الله العظمی صانعی و آیت الله مومن نیز به تلمذ نشسته است.

 

سید حسن خمینی در جایگاه مدرس حوزه علمیه

سيد حسن خميني دو سال بعد از ورود به حوزه علميه قم (سال 1370) در مدرسه کرماني ها تدريس مقدمات را شروع و در مدت 8 سال کتاب هايي نظير: جامع المقدمات، سيوطي، مغني اللبيب و مختصرالمعاني، معالم، شرح لمعه، منطق مظفر را تدريس كرده از سال 1379 به مدت 10سال به تدريس سطوح عالي پرداخته و در اين مدت کتاب هايي نظير: رسائل، مکاسب محرمه، بيع، خيارات و كفايه را در كارنامه فعاليت هاي تدريسي خود دارد و بعض اين كتب را حتي 2 يا 3 بار به تدريس نشسته است.

درس فلسفه حاج سيدحسن آقا كه با تدریس کتاب منظومه مرحوم ملاهادی سبزواری از سال 1385 شروع شده است، در آبان سال 1391 به پایان رسید.

تدريس خارج اصول حضرت حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني از سال تحصيلي 90ـ1389 شروع شده و هم اكنون در محل مدرسه دارالشفاي قم ادامه دارد و كلاس درس وي از كلاسهاي پررونق حوزه قم است.


فعالیت های اجتماعی

سیدحسن خمینی علاوه بر فعالیتها و مشغله های حوزوی به فراگیری علوم انسانی جدید هم اشتغال ورزیده و در ادبیات متبحراست و با فلسفه غرب و جامعه شناسی و تاریخ در حد بالایی آشنایی دارد. بر زبانهای عربی و انگلیسی مسلط است و بکارگیری زبان انگلیسی را برای ده سال است که تقریبا پیوسته ادامه می دهد.

حاصل تلاش های سید حسن در امر تحقیق و پژوهش، کتابهایی نظیر«مبانی فقهی تنظیم خانواده»، «ده مقاله»، «دلیل راه» و کتاب ارزشمند «فرهنگ جامع فرق اسلامی» است که حاصل تلاش ده ساله ایشان در زمینه فرق و نحله های اسلامی می باشد.

وی به ورزش هم علاقمند است و همانند مرحوم پدرش درجوانی به فوتبال می پرداخته و بر تحولات ورزشی اشراف دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی (س) از سال 1373 و به دنبال در گذشت پدربزرگوارش عهده دار تولیت حرم مطهر و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گردید که خود مسئولیتی سنگین در کنار سایر فعالیتها بر دوش ایشان است و بدین مناسبت علاوه بر مراسم و مناسبتها،به طور معمول روز های چهارشنبه تا عصر جمعه را به این امر مهم می پردازد و بعد از مرحوم سید احمد آقا معمولا پنجشنبه شبها نماز مغرب و عشا را در حرم مطهر حضرت امام خمینی (س) اقامه می کند.


  
قبلیبعدی