صفحه نخست | از نگاه دیگران | گناه سید حسن خمینی (نوشته محمد صالحی)

گناه سید حسن خمینی


بسمه تعالی
قال الحکیم فی کتاب الکریم یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون
حادثه 14 خرداد سال 89 جزء حوادث بسیار نادر تاریخ معاصر و نقطه عطفی درجریانات سیاسی کشور عزیزمان است.
این جریان و حادثه به ظاهر تلخ گرچه با طراحی بعضی کوته فکران کودن و دون صفتان بد طینت ولی بزعم خودشان تئوریسن های بزرگ انجام شد وبدست مشتی رجاله و بعضا ناآگاه، جدای از ملت بزرگ ایران به اجرا در آمد اما ما حصل آن جز بر عزت و عظمت و بزرگی برای امام عظیم الشان و بیت رفیعش نیانجامید. عجیب است که طراحان این حادثه آنقدر تامل ننمودند که اصل این انقلاب از یک اهانت در لفافه آنهم در گوشه ای از صفحات درونی یک روزنامه به امام شروع شد آن زمانی که اسم خمینی بر زبان جرم بود.
حال پس از سی سال که خمینی محبوب اکثر دلهای مسلمانان جهان و بالاتر آزادیخواهان جهان و معشوق ملت بزرگ ایران گشت نتوانستند پیش بینی کنند که اهانت به امام و بیت رفیعش باز جز عزت و عظمت بیشتر برای او نخواهد بود اگرچه در آنروز به ظاهر در دفاع از خط امام این حرکت سخیف انجام شد ولی هیچکدام از این طراحان کوته فکر بی بصیرت تامل ننمودند که بالاخره این ملت بزرگ و بزرگان این ملت بیت معززش را نیز جزئی از وجودش و خطش می دانند.
حسن خمینی که چون ستاره ای در آن بیت رفیع درخشید و بعد از رحلت پدر بزرگوارش پس از آن سخنرانی تاریخی در هنگام دفن والد بزرگوارش چون خورشیدی طلوع کرد و مورد توجه همه واقع شد. تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد. آنروز همه مواجه شدند با یک خمینی جوان مملو از فضائل و کمالات. حسن خمینی مردی از تبار پیامبر عظیم الشان، جدی چون روح الله معمارکبیرانقلاب اسلامی دارد. او در حسب و نسب  پدری و مادری از نوادر دهر، ولی جدای از این انتساب شخصیتی بسیار کم نظیر است.
او از بدو ورودش به حوزه با جدیت و تلاش مستمر و با سرعت و دقت  نزد استادانی بزرگ تلمذ نمود و هم اکنون از اساتید سطوح عالیه است که در کنار فقه و اصول فلسفه و رجال و عرفان و تاریخ که در همه این  علوم صاحب نظراست(تا حدی ) جامعه شناسی، روان شناسی، اقتصاد و زبان انگلیسی را نیز فراگرفت و دارای تالیفات کتب و مقالات علمی متعدد.
او دارای بینش سیاسی عمیق  و تفکری ژرف و صاحبنظر در مسائل ایران و جهان و افکاراو مورد توجه تحلیگران و سیاستمداران است.
او دارای ایمانی قوی و اراده ای محکم، شجاعتی بی نظیر یا کم نظیر،اخلاقی نیکو و صفات حسنه فراوانی دارد که بعضا ارثی و خیلی از آنها هم اکتسابی است.
این شخصیت با این اوصاف چه کرده بود که باید در روز 14 خرداد قطعه قطعه شود و از صفحه روزگار محو  گردد. اول گناهش انتساب به امام بود و دیگر گناهش کنار نیامدن با تمامیت خواهان کینه توز و افراطیون خود سر و از خدا بی خبر. گناه دیگر خمینی دلجویی از طفلان بهشتی و شنیدن صدای مظلومان و اصلا گناه خمینی اصل وجودش بود لذا طراحان بر آن شدند تا بلکه در آنروز او را از صفحه عالم محو نمایند آنهم به هر قیمتی اما او مسئله را بخوبی درک و با فی العین قذی و فی الحلق شجی توانست پیروز از آن مهلکه بیرون آید. دوست و دشمن از آن صحنه بسیار تلخ متاثر گردیدند الحق که هر کسی صحنه را دید به یاد نوه پیامبر (ص)می افتاد که می فرمود من حسینم نوه پیامبرم بگذارید سخن بگویم.
اول کسی که به عمق فاجعه پی برد و تفقد و مهربانی نمود رهبری معظم بود و سپس حوزه علمیه که به حق مردانگی کم نظیری از خود نشان داد و ثابت نمود که حوزه وفادارترین به امام است. حضرت ایت الله العظمی وحید خراسانی اولین کسی که در انقلاب 1357 خطاب به جمعیت تظاهر کننده فرمودند توهین به خمینی از قدر او نمی کاهد و سپس این شعر را انشاء نمودند که « هر کسی بر طینت خود رو کند / مه فشاند نور و سگ عوعو کند » در این حادثه به دفاع از امام مظلوم و خمینی جوان فرمودند؛ من عمیقا متاثرم و متاسفم  المرء یحفظ فی ولده که شرح این سخن از زبان این حکیم فرزانه مبحث دیگری را می طلبد.
پس از آن مراجع بزرگوار آیات عظام و فقهای حوزه علمیه قم و استانهای سراسر کشور انزجار خویش رااز آن حرکت ابراز نموده و اعلام حمایت از امام و بیت عزیزش نمودند ولی او می داند که این  ابتدای  راه است نه انتهای آن. او هنوز منتظر مظلومیت های مضاعف است ولی خداوند متعال ناصر و یاور کسانی است که  والذین جاهدو فینا لنهدینهم سبلنا.
و اما صحبت آخر با آن بانوی فدا کاری که پس از حضرت امام و پدر بزرگوارش و مرحوم حاج احمد آقا تمام دلخوشی او به حسن است، بداند که خداوند به خاطردعای مادر دردمندش، حسن را در تمام عرصه ها و زمینه ها ناصر و کمک کار است هر چند دشمنان انقلاب و اسلام و ایران که از زبان بنی صدر جاری شد اظهار خوشحالی کنند و این واقعه تلخ را پایان دوره خمینیسم در ایران بنامند.
حوزه علمیه قم

محمد صالحی

قبلیبعدی